Убиен Борис Немцов, еден од најгласните критичари на Путин/Обновен

Речиси сите светски западни лидери го осудија вчерашното убиство Борис Немцов, еден од лидерите на руската опозиција и најголеми критичари на Владимир Путин. Опозицијата тврди дека Кремљ стои зад ликвидацијата на Немцов како одговор да го замолчи. За Путин, станува збор за нарачано убиство, чија цел е да се дестабилизира Русија.

Со четири куршуми во грбот синоќа е убиен Борис Немцов, еден од најпознатите опозициски лидери и најголеми критичари на Владимир Путин во последниве две децении. 55-годишниот лидер, бил изрешетан додека со познатата украинска манекенка Ана Дурицкаја се враќал од вечера и минувал низ мостот кој води кон Кремљ и Црвениот плоштад.

- Г-ин Немцов околу 23.40 часот се шетал по Големиот камен мост со своја познаничка од Украина. Од зад грб му се приближил автомобил, од каде што е отворен оган врз него. Напаѓачите побегнале и се уште се во бегство, изјави Елене Алексеева, портпарол на руското мвр
Ликвидацијата на Немцов ја осудија речиси сите светски западни лидери.. Со неговата смрт, Русија го загуби најголемиот борец за човековите права, рече Обама, приклучувајќи им се на Меркел и на Оланд во апелите за итна истрага и пронаоѓање на убијците. За руската опозиција нема дилеми. Тој е жртва на Путин, потсетувајќи на неговото последно интервју на кое Немцов изјави оти стравува дека ќе виде ликвидиран од рускиот претседател. Неговото убиство се случува во пресрет на утрешниот голем антивладин протест, кој требаше да биде предводен токму од Немцов. Сега опозицијата планира протестот да го преиначи во марш на жалоста.

-Ова не е провокација, оваа е одмазда. Лидер на опозиција е ликвидиран пред ѕидините на Кремљ. Има само една вистина – убиен е затоа што ја зборуваше вистината и овој атентат мора да ја направи опозицијата уште пообединета, Михаил Касјанов, лидер на опозицијата.
- Тој беше одличен политичар, кој како ретко кој друг, го потресе владејачкиот систем. Ова нема мирно да го прифатиме, изјави член на руската опозиција
Путин изрази жалење за убиството и нареди итна истрага. Неговиот портпарол ги отфрли обвинувањата дека Кремљ стои зад ликвидацијата, посочувајќи дека Немцов никогаш не бил закана за Москва и оти се работи за политичка провокација.

-Во моментов истрагата води кон неколку верзии, меѓу кои и обид да се дестабилизира политичката ситуација во Русија. Сметаме дека Немцов може да е жртва на состојбата поврзана со украинската криза или радикалниот екстремизам, изјави Владимир Маркин портпарол Рускиот истражен комитет.

Немцов е основач на опозициското движење Солидарност, пратеник во повеќе собраниски состави и вицепремиер за време на владеењето на Елцин. Жестоко го критикуваше Путин за негова директна инволвираност во украинската војна , а го обвинуваше и за трошење милијарди долари буџетски пари за луксуз.. Тврдеше дека годишно само за одржување на јахтите и авионите троши по две милијарди долари годишно.

Додик: Не ја прифаќаме резолуцијата, ќе предложиме разединување со БиХ

Милорад Додик, претседателот на Република Српска, во Сребреница изјави дека Босна и Херцеговина е доведена во најголемата политичка криза од која нема да излезе.

„Нема да ја прифатиме резолуцијата, а Српска, вели, ќе подготви извештај за прекршување на Дејтонскиот договор и ќе испрати договор за мирно раздружување до Федерацијата.“ Премиерот Радован Вишковиќ вели дека мирното раздвојување не е отцепување, објави РТС.

„Сребреница е дел од Република Српска, не се срамиме од ова место, ова е место каде живеат чесни луѓе од различни националности“. Вака Милорад Додик го започна своето обраќање по седницата на републичката Влада во Сребреница.

Тој рече дека ја цени болката и на белите и на црните марами и дека сите жртви треба да се третираат со почит. Но, она што тој нема да го прифати, вели тој, е резолуцијата за Сребреница и напорите за ревизија на историјата Таму, вели Додик, нема соработка.

„Затоа ќе ја подготвиме информацијата за прекршување на Дејтонскиот договор, ќе ја доставиме до Собранието во рок од 30 дена и ќе го претставиме нашиот предлог за Договор за раздружување. Сакаме да разговараме со нашите партнери во Федерацијата на мирен начин, да ги кажеме причините зошто сакаме да се разделиме и да се вратиме на суверенитет на РС“, рече Додик.

Премиерот Радован Вишковиќ потврдува дека републичката влада ќе направи договор за мирно раздружување во следните 30 дена. Договорот, вели тој, ќе биде препратен во Сараево.

„Ние не сакаме конфликти. Ова не е отцепување, мирното разединување не е отцепување. Ако некој не смета за геноциден народ, нема причина за соживот“, нагласува Радован Вишковиќ, премиер на РС.

Српска ќе бара поддршка за разединување од пријателските земји, но и во Парламентот во Белград.

Според Додик, Сребреница одамна е политичко прашање и со резолуцијата сега сакаат да му припишат колективна одговорност на српскиот народ. Затоа БиХ е во најголемата политичка криза од која, вели, нема да излезе.

„Која е целта на оваа резолуција? Да ни ја наметнете, дека сега ја прифаќаме како таква, бидејќи не е обврзувачка резолуција. Па, нема. Веднаш ви велам дека нема, нема да го славиме 11 јули како ваш ден, нема да одбележуваме ништо што е напишано таму“, нагласува Додик.

Венци беа положени за повеќе од три и пол илјади убиени Срби во Братунац и Сребреница, но не и во Меморијалниот центар во Поточари, бидејќи тоа не го дозволија.

Беше договорено да се разговара и за воспоставување заеднички датум за одбележување на страдањата на сите народи во Сребреница.

Во оваа и следната година од буџетот за Сребреница и Братунац ќе бидат издвоени десет милиони марки.

Небиу: Нашиот глас за резолуцијата за Сребреница мислам е соодветен на ситуацијата

„Се согласувам треба да имаме пријателски однос со Србија како што треба да имаме со Албанија, Бугарија и Грција“

Постои фактички судска одлука на меѓународниот суд, дека не е воено злосторство туку е геноцид и има луѓе кои што се осудени за тоа. Има луѓе кои што го прифаќаат или не го прифаќаат тоа меѓу тоа постои таква одлука и тоа е последната пресуда за геноцид на територијата на Европа. Дали треба Македонија да се меша? Го гледав листингот на сите земји членки на НАТО и сите земји членки на окружувањето. Словачка и Грција се воздржале, мислам Грција поради специјалниот однос со Србија што го има како пријател. Не е резолуција за Сребреница туку како ден за одбележување како геноцидот, не не ни резолуција за Србија, ни резолуција за Сребреница.

Се согласувам треба да имаме пријателски однос со Србија како што треба да имаме со Албанија, Бугарија и Грција, мислам нашиот глас е соодветен на ситуацијата, рече Бесим Небиу во Само Вистина.

Хјундаи го претстави суперавтомобилот на водород (ФОТО)

Hyundai е подготвен да го пушти во производство својот прв суперавтомобил со погон на водород.

Како што пишува јужнокорејскиот весник Korea Economic Daily, суперавтомобилот би требало да пристигне во 2026 година и да се произведува во ограничени количини.

Наводно, суперавтомобилот внатрешно се нарекува N74 и се развива со погон на задните тркала. Станува збор за купе со две врати со врати со вертикално отворање и дизајнерски карактеристики кои неодоливо потсетуваат на првиот автомобил на Hyundai - Pony Coupe од 1974 година.

Концептниот модел развива 680 КС, а серискиот модел наводно ќе испорачува најмалку 776 КС. Споменатиот јужнокорејски весник наведува дека N74 од 0 до 100 km/h ќе забрзува за 3 секунди.

Hyundai планира да произведе само 200 примероци помеѓу 2026 и 2028 година. Тестирањето на прототипот е планирано за август, а се очекува еден да чини околу 338.000 евра.

N74 би послужил за соборување на рекордот на иконата Нирбургринг во категоријата сериски автомобили, што нема да биде лесно бидејќи Mercedes-AMG One го помина кругот за само 6 минути и 35,183 секунди. Суперавтомобилот на Hyundai може двапати да заврши цел круг пред да остане без енергија.

Така, изгледа дека Hyundai не цели кон профит со ова, туку да докаже дека водородот може да биде возбудлива технологија.

Јужнокорејската компанија веќе докажа со Ioniq 5 N дека електричните автомобили со батерии можат да бидат возбудливи.

Ако им се верува на документите, Hyundai сака да го направи тоа повторно со возило со високи перформанси напојувано од водородни горивни ќелии.

притисни ентер