Трудница на опасна диета: Јаде само 20 банани на ден

Лони Џејн Ентони, 25 – годишна Австралијанка има невообичаен начин на исхрана. Оваа девојка, која е во 26 недела од бременоста применува ригорозна овошна диета. На својот блог Алевен 11 промовира специфично мени и поради својот избор предизвикува бројни критики.

Банани во сиров облик, во форма на фрапе или салата, за појадок, за рулек и за вечера, така изгледа дневното мени на Лони Џејн која дневно јаде и до 20 банани.

Нејзиниот начин на исхрана е објавен и на сајтот news.com по што следувале остри критики и коментари. Многумина ваквата диета и нејзината промоција ја оценуваат како неодговорна и нарцисоидна постапка.

Од друга страна, оваа витка русокоса на Инстаграм има околу илјада следбеници.

„Човечкото тело не може да функционира само од овошје, многу е опасно ако нашата исхрана не е разнообразна“, коментираат посетители на сајтот.
Многумина изразиле и загриженост за бебето што Лони го носи и која со ваква исхрана не ги добива потребните хранливи состојки.

Лони Џејн, наспроти се, тврди дека никогаш не се чувствувала подобро. Додава дека никогаш не страдала од анорексија или булимија, како и дека одлуката за банана мени ја донела по долгогодишно консумирање брза храна и алкохол.
„Ако продолжев со таквата исхрана ќе добиев рак или прерано ќе остарев. Значи, одрекувањето од друга храна воопшто не беше тешко за мене“, вели таа.

Лони Џејн по уживањето во нездравите намирници прво преминала на веганска исхрана по препорака на доктор М. Даглас Грејем, позната како 80/10/10, која е многу популарна меѓу спортистите.

Таа подразбира 80 отсто внес на овошје и зеленчук, десет проценти на протеини и 10 отсто масти.

Потоа таа преминала на порадикално решение и на повеќето намирници им рекла не. Поради нејзината одлука загрижени се и нејзините пријатели кои овој потег го оценуваат како „луд“.

На својот блог Лони Џејн детално го опишала нејзиното мени. Појадокот се состои од моно овошен оброк – половина лубеница, шест или повеќе портокали, грозје, јаболка, ананас или друго овошје. За ручек подготвува литар сок од шест или повеќе банани, понекогаш бира и кокосова вода, а многу ретко парче месо. За ужина повторно јаде банана, за вечера салата, печен компир, чинија асаи бобинки и сладолед од банана.

Тие што ја поддржуваат оваа трудница истакнуваат дека изгледа здраво и дека нејзиното бебе сигурно е во ред.

Полицијата во Минск користи ласерски пушки против демонстрантите (ВИДЕО)

Полицијата во Минск користела ласери и светлечки гранати за да ги растера демонстрантите собрани во западните предградија на Минск, јавува дописникот на ТАСС.

Околу 500 луѓе, претежно млади, се собраа во центарот на Минск.

Белорусија ги одржа претседателските избори на 9 август, а според првичните резултати, претседателот Александар Лукашенко доби поддршка од 80,08 проценти.

По објавувањето на резултатите, избувнаа протести во Минск и неколку други градови.

Властите на Белорусија објавија дека околу 2.000 незадоволни граѓани се уапсени за време на протестите против изборната победа на претседателот Александар Лукашенко.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека повредени се 21 припадник на полицијата и безбедносните служби, од кои петмина биле хоспитализирани.

Од друга страна, претходните два дена загинаа двајца демонстранти , едниот прегазен од полициско возило , а на другиот му експлодирала направа од домашно производство во рацете.

Не платила за чистење смет, ѓубраџиите и се одмаздиле (ВИДЕО)

Браќа кои се занимавале со отстранување на отпад и чистење  куќи се одмаздиле на клиент која, наводно, одбила да плати за нивната работа, истоварувајќи камион полн со ѓубре пред нејзиниот влез.

Џонатан Морган (31) и неговиот брат Калум (27) од Кардиф, во Велс се одмаздиле на жена која не сакала да им плати за услугата. Браќата кои работат на отстранување на отпадот од Кардиф и расчистување на куќите, на 20 јули отстранувале стар мебел и отпад два часа и побарале 120 фунти за нивната работа, пренесува The Sun.

Меѓутоа, откако не платила до следниот ден, тие се вратиле во куќата и го истуриле ѓубрето по патеката.

„Ова им се случува на клиентите кои не плаќаат. Тие добиваат поврат на средства. Бесплатно е“, вели Калум во снимката пред Џон да го растовари отпадот. Еве како изгледаше тоа.

Браќата велат дека тие наплатиле 120 фунти за работата и велат дека станувало збор за работа од 200 фунти. Додаваат дека се чинела како пристојна дама која објаснила дека нема многу пари, па решиле да и наплатат само за да не бидат во загуба.

„Не требаше да заработиме, само сакавме да и помогнеме“, велат тие.

Францускиот премиер предупредува дека епидемијата оди во погрешна насока

Францускиот премиер Жан Кастекс денеска изјави дека стапката на инфекција со коронавирус во Франција се движи во погрешна насока и дека е потребно заедничко дејствување на национално ниво зашто ситуацијата ќе излезе од контрола.

,,Јавноста станува несовесна”, предупреди премиерот, откако беа пријавени скоро 5.000 нови случаи на ковид-19 од саботата до вчера, според официјалните бројки. Епидемијата однесе повеќе од 30.000 животи во земјата.

Бројот на позитивни тестови за вирусот се зголеми од околу илјада на ден пред три недели на скоро две илјади на ден сега, рече францускиот премиер за време на посетата на главната болница во Монпелје.

Земјата ќе го премине „прагот на претпазливост“ од 20 случаи на 100.000 жители оваа недела, предупреди тој.

Кастекс рече дека француската влада одлучила да ја продолжи забраната за собирање на повеќе од 5.000 лица до крајот на октомври и ќе подготви нови ограничувања за 20-те најголеми градови за да го спречи ширењето на инфекцијата.

Од локалните власти исто така ќе биде побарано да направат повеќе за да ги охрабрат луѓето да носат маски на јавни места низ целата земја.

,,Секоја недела се спроведуваат над 600.000 тестови во Франција, што е задоволително, но може да се направат повеќе за да се опфатат повеќе лица со симптоми, рече премиерот.

„Ако не дејствуваме заедно, ризикуваме дека повторното ширење на епидемијата ќе биде тешко да се контролира“, рече Кастекс.

притисни ентер