Трамп се појави во жалбената постапка пред судот во Њујорк за тужбата за измама

Обвинителката Џејмс, демократка, бара да го казни Трамп со 250 милиони долари и да му забрани да работи во Њујорк.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска се појави во жалбената постапка пред судот во Њујоркшто може да го чини контрола над кулата Трамп во Њујорк и други вредни имоти, одржувајќи го своето ветување дека ќе ја брани својата репутација во овој случај што тој го нарекува „лажен“.

Трамп, кој ја изгради својата политичка кариера како познат милијардер за недвижнини и мајстор на „уметноста на договорите“, доброволно се појави на судењето, кое за него е од големо значење.

Јавната обвинителка Летиција Џејмс ги обвинува Трамп и неговата компанија за измама на банки, осигурителни компании и други бизниси со постојано доведување во заблуда и фалсификување на финансиските извештаи за имотот на Трамп.

Судијата Артур Енгорон, кој независно ќе одлучува по жалбата во оваа постапка без порота, веќе во прв степен пресуди дека Трамп извршил измама во своето работење.

Обвинителката Џејмс, демократка, бара да го казни Трамп со 250 милиони долари и да му забрани да работи во Њујорк.

Пресудата на судечкиот судија од минатата недела, доколку биде потврдена во жалбената постапка, би можела да го принуди Трамп да се откаже од својот имот во Њујорк, вклучувајќи ја и кулата Трамп, деловната зграда на Волстрит, терените за голф и имотите во предградието на Њујорк.

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер