Трамп нема да учествува ниту на втората дебата на Републиканците

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп планира да одржи говор во Детроит на 27 септември пред членови на синдикатите, што значи дека ќе ја прескокне и втората претседателска дебата на Републиканците. 

Ова го соопшти еден од соработниците на Трамп и додаде дека ќе се обрати пред синдикално организираните работници во автомобилската индустрија.

Се очекува говорот, во ударен термин, да биде одржан пред работниците во автоиндустријата и другите членови на синдикатот. Говорот доаѓа кога Трамп остро ја критикуваше политиката на претседателот Џо Бајден за електричните возила и ги повика авто-работниците да ја поддржат неговата кандидатура.

Ова би можело да биде вторпат Трамп да ја прескокнува претседателската дебата на републиканците, во трка во која, и покрај безброј правни проблеми, Трамп води пред својот најблизок ривал со речиси 50 процентни поени, покажуваат најновите анкети.

Говорот на Трамп сигнализира напор на неговиот тим да погледне подалеку од партиската трка за номинација во Белата куќа и на веројатниот реванш со Бајден на општите избори следниот ноември.

Говорот пред членовите на синдикатот ќе биде дел од интензивната кампања на Трамп за враќање на дел од гласачите од работничката класа кои пребегнаа кај Бајден при неговата победа против Трамп во 2020 година.

Почна со работа отворениот базен во Куманово

Почна со работа отворениот базен во рамки на спортскиот комплекс базени Куманово, информираа денеска надлежните од јавното претпријатие „Куманово паркинг“, кој менаџира со базенот.

Базенот ќе работи секој ден од 10 до 18 часот.

- Претходно се чистеше самиот базен и неговата околина, цевките, водните пумпи, одводот, беа извршени поправки онаму каде што имаше потреба. Подготвени сме да ги примиме рекреативците, да овозможиме забава за сите генерации кои во жешките денови сакаат да се разладат. Секако дека има правила на користење и тие сите ќе мора да ги почитуваат, изјави Сашо Петрушевски, директор на ЈП „Куманово паркинг“

И оваа сезона за капачите ќе се грижат вработените-спасители на вода и медицински персонал. Цената за влезот е непроменета и изнесува 150 денари за ден.

Сали Бериша останува „нон грата“ во Велика Британија

Поранешниот албански претседател и експремиер Сали Бериша останува непожелен за Велика Британија, откако не му е прифатена жалбата од страна на апелација на „Специјалната комисија за жалби за имиграција“ во Лондон.

-Адвокатите на Бериша се обидоа, но не успеаја да го поништат британското досие преку кое Министерството за внатрешни работи го прогласи за „нон грата“ на 19 јули 2022 година. Според Британците, поранешниот премиер бил вмешан во корупција, се мешал во работите на правдата и имал поврзаност со организиран криминал, објави Ора њуз, повикувајќи се на Ројтерс.

Британската агенција ја објавила одлуката донесена денеска во „Специјалната комисија за жалби за имиграција“, каде судијата во случајот го отфрлил тврдењето на Бериша дека „ужива имунитет и не може да биде казнет на ваков начин“.

-Сметаме дека е несоодветно да се примени формулата за имунитет како поранешен шеф на државата наведено во оваа жалба. Поради оваа причина и другите наведени на затворената седница, приговорот на господинот Бериша за забрана за влез во Велика Британија се отфрла, стои во одлуката.

Бериша (80) во мај 2022 година, САД го прогласи за „нон грата“ заедно со семејството (сопругата, синот и ќерката).

Тој од декември минатата година е во домашен притвор, по обвинението за вмешаност во корупција и злоупотреба на службената положба, при приватизацијата на спортскиот комплекс „Партизан“ во Тирана. За минимален финансиски износ просторот го добил неговиот зет за ќерка, кога Бериша бил премиер, каде изградил повеќекатници, здобивајќи се со над 5 милиони евра профит.

Зголемена фреквенција на граничните премини „Блато“ и „Џепиште-Требиште“, кај Дебар

На граничните премини „Блато“ и „Џепиште-Требиште“ кај Дебар, во последните три дена од минатата седмица забележана е зголемена фреквенција.

Преку двата премина минале 7118 патници, од кои на излез 3460, додека на влез 3658 патници.

- Гледано одделно, на преминот „Блато“ на излез се регистрирани 3217 патници, најмногу во сабота или 1287, додека на влез 3418 најмногу во петок 1254 патници. На вториот граничен премин, Џепиште-Требиште, регистрирани се вкупно 483 патници, од кои на излез 243, додека на влез 240 патници, потврдија за МИА од Министертвото за внатрешни работи.

На преминот „Блато“, кој е на оддалеченот од четири километри од Дебар, со пуштањето во употреба на автопатот „Руга е Арбрит“ (Патот на Арбр), со што оддалеченоста од преминот, до Тирана, се намали од 180 на 70 километри, фреквенцијата е значително зголемена. Така, минатата година за влез и излез беа регистрирани вкупно 310.981 патници.

Граничниот премин кај Џепиште е на 15-тина километри од Дебар, е од локален карактер, па во летниот период работи од 8 до 20 часот и право да го користат имаат само жителите од граничниот регион, што подразбира општина Дебар и областа Голо Брдо на албанска страна. На овој премин лани биле регистрирани 19.352 патници.

притисни ентер