Тојота во Лас Вегас најави дека ќе гради град на иднината (ВИДЕО)

И додека другите производители на автомобили подготвија голем број на интересни системи за автомобили за CES Саемот во Лас Вегас, Тојота отиде чекор подалеку и најави изградба на град на иднината.

Наречен е Woven City, и ќе биде изграден во подножјето на планината Фуџи во Јапонија. Градот ќе се протега на нешто повеќе од 70 хектари и ќе има целосно затворен екосистем напојуван со водородни ќелии. Истражувачите и нивните семејства ќе живеат во него, развивајќи системи во областа на автоматизацијата, роботиката и вештачката интелигенција воопшто. Сите овие системи ќе бидат тестирани во нивните паметни домови.

Градот е дизајниран од данскиот архитект Бјарк Ингелс, кој беше воодушевен од идејата за целосно поврзана заедница без емисии и со автономна транспортна услуга. Дури и градежните материјали ќе бидат еколошки и ќе бидат базирани на дрво, а на покривите ќе добијат соларни панели. Предвидени се три вида на патишта, едните резервирани за пешаци, а другите за пешаци и лични превозници. Конечно, постои трет вид пат по кој може да возат класични автомобили. Најголемиот дел од транспортот ќе биде автономен со е-палета на возила.

Почетокот на изградбата е планиран за следната година, а на почеток е планирано да прими околу 2000 станари. Тојота сè уште не открива колку ќе чини овој проект за изградба на најмодерниот град на светот.

притисни ентер