Тојота на патеката во Ле Ман го претстави новиот хиперспортски автомобил(ВИДЕО)

Хиперспортскиот GR Super Sport викендов го имаше своето прво јавно возење.

Автомобилот е прикажан за време на 88-та трка на 24 часа Ле Ман на патеката Ла Сарт, во која автомобилите на Тојота се истакнаа.

Како што доликува на возило засновано на трикратниот победник во Ле Ман, тркачкиот автомобил TS050 Hybrid, прилагодениот модел GS Super Sport, претворен во кабриолет и под маска, направи демонстрациски круг, пред да учествува на церемонијата на враќање на трофејот Ле Ман за годинашнава трка. Зад воланот беше Алекс Вурц, поранешен возач на Тојота Газу Рејсинг.

Алекс Вурц го возеше новиот автомобил за прв пат во Ле Ман: „Ми беше чест да ја возам оваа развојна верзија на GR Super Sport за прв пат во јавноста, особено на патека како Ле Ман. Веднаш почувствував дека GR Super Sport има потенцијал за неверојатни перформанси. Можев да ги почувствувам сличностите помеѓу GR Super Sport и TS050 Hybrid во однос на перформансите, особено погонот на четири тркала и хибридниот систем. Сепак, инженерите ми велат дека ова беше само мал показател за реалните перформанси на GR Super Sport, па затоа навистина чекам уште една можност да го возам “.

Автомобилот има хибриден погон, а со помош на 2.4 V6 твин-турбо бензински мотор дава околу 1000 КС. Не е познато дали Тојота ги претстави тркачките перформанси или патничката верзија што ќе се нуди на пазарот.

Ауди го поднови најмалиот кросовер, се знае и цената(ВИДЕО)

Малите урбан кросовери се исклучително популарна категорија, но ги нема многу со премиум знак. Audi Q2 е еден од нив и сега е обновен.

Однадвор, ќе го препознаете по малку редизајнираните браници, но и според Матрикс ЛЕД светлата. Понудата на бои е побогата, како површината на лимот, така и контрастниот детал на подлогата Ц. Вториот се нуди и за прв пат со карбонска завршница.

Промените во кабината се исто така пристојни, и тие одат во насока на нова форма на рачката на менувачот, рачките на вратите и отворите за вентилација и новите ткаенини. Се нудат седум дизајни на ентериер, од кои три се поврзани со финишот на S-Line. Во горната верзија, инфо-забавата сега има LTE модул за мрежно поврзување, но исто така и услуги како Google Earth и слично. Има екран од 8,3 инчи, и се надоврзува на поскапите верзии на дигиталниот кокпит.

Логично, безбедносната опрема е богата и не остава простор за компромис. Моторот сега нуди три бензинци и два дизела, каде 2.0 TDI од 150 КС ќе работи во комбинација на quattro погон.

Погледот на ценовникот ја открива достапноста на верзијата со 150 КС, наречена 35 TFSI, по цена од 31.600 евра. Во иднина, стартот ќе биде ист како и во претходната верзија, на бензинскиот 1,0 TSI и цената е околу 25 000 евра.


Карлеуша со нови леќи за сини очи и без фотошоп (ФОТО)

Јелена Карлеуша се појави на снимањето на шоуто Ѕвезде Гранда со светло сини леќи, а во студиото дојде во краток зелен фустан.

Пред да биде фотографирана во студиото, Карлеуша се пофали и со своите леќи на Инстаграм, но очигледно е дека малку ја уредила фотографијата.

Инаку, таа носела фустан со потпис на Софија Милошевиќ, свршеницата на фудбалерот Лука Јовиќ, која неодамна се породи.

Карлеуша ја следат 2,3 милиони луѓе на Инстаграм, а за нејзиното фотошопирање и селфи често се дискутира.

Hi 😏 In @bysofimilo

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

"Мотивациска порака за хејтерите: Изгледам 100 пати подобро во живо и сум убава без шминка. На сите им посакувам прекрасен ден", напишала еднаш на социјалните мрежи.

👧🏼

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Пропадна уште еден обид за примирје меѓу Ерменија и Азербејџан

Премиерот на Ерменија, Никола Пашинијан изјави дека примирјето што стапило на сила денеска наутро во Нагорно Карабах, не заживеа, пренесува Спутник.

Од друга страна, Азербејџан денеска го обвини Ереван за ракетни напади врз градот Тертер.

"Јасно е дека уште еднаш не успеавме да го зачуваме примирјето. Не знам каква ќе биде реакцијата на групата Минск, но ерменската страна стори се за да го почитува примирјето и армијата беше воздржана. Но, во вториот дел од денот можеме да кажеме дека не успеавме да го зачуваме примирјето “, рече Пашинијан во видеото објавено на Фејсбук.

Портпаролката на ерменското Министерство за одбрана Шушан Степанјан објави дека „азербејџанската армија денес дури го зголеми интензитетот на нападите, користи артилерија и тенкови, по линијата на раздвојување во Нагорно Карабах“, додаде Спутник.

притисни ентер