Тинејџер стои зад нападот на Твитер профилите на Обама,Гејтс,Маск...

Тинејџер од Флорида е уапсен во врска со хакерскиот напад на профилите на Твитер на познати личности, како што се Барак Обама, Џо Бајден и Елон Муск, претходно минатиот месец.

17-годишник од Тампа е обвинет за 30 престапи со компјутерски дела.

„Овие злосторства беа извршени со употреба на имиња на познати личности, но тие не се главните жртви овде“, рече јавниот обвинител Ендру Ворен.

„Оваа измама е дизајнирана да украде пари од обични Американци“, рече тој.

Младиот човек од Тампа бил главен ,,мозок” на измамата.

Да потсетиме, на 15 јули хакери ги хакерираа серверите на Твитер и нападнаа некои од најпознатите корисници на платформата, меѓу кои и кандидатот за претседател на САД, Џо Бајден, реалити sвездата Ким Кардашијан, милијардерот Илон Маск, поранешен претседател на САД Барак Обама, милијардерот Бил Гејтс.

Компанијата на неколку часа блокираше испраќање пораки од многу сметки. Таа додаде дека ќе го врати пристапот до сите кога ќе може да гарантира безбедност.

Хакираните твитови ги повикаа следбениците да ја удвојат својата заработка доколку испратат донации во криптовалута на специфичен „паричник за криптовалути“. Во часовите по почетокот на хакерскиот напад, околу 300 луѓе паднале на измамата и испратиле биткоини вредни повеќе од 100.000 американски долари. Твитовите биле избришани неколку минути откако се објавени.

„Сите бараат од мене да се вратам“, беше напишано на твитот на официјалниот профил на Бил Гејтс, основачот на „Мајкрософт“.

„Ми праќаш илјада, ти враќам две илјади долари“, се додава во твитот.

Твитер соопшти дека станува збор за „координиран“ напад од своите вработени „со пристап до внатрешни системи и алатки“.

На официјалната сметка на Илон Маск, се чинеше дека директорот на Tesla и SpaceX понуди да ја удвои секоја исплата на биткоини испратена на адресата на неговиот дигитален паричник „во следните 30 минути“.

„Се чувствувам дарежлив за„ ковид-19 ““, објавено е на Твитер, со линк до адресата на биткоини.

Твитовите беа избришани неколку минути по објавувањето.

Меѓу познатите личности чии сметки биле хакирани се и раперот Канје Вест, сопственикот на медиуми и милијардер Мајкл Блумберг, Убер и Епл.

Кабинетот на претседателскиот кандидат Џо Бајден соопшти дека Твитер „ја заклучил својата сметка во рок од неколку минути откако бил хакиран и го отстранил спорниот твит“.

Италијаните му продале заштитен остров на Украинец за 10 милиони евра

Италијанскиот остров Галинара во Лигурското Море е продаден за повеќе од 10 милиони евра на украинскиот бизнисмен Александар Богуслаев, јавија денес италијанските медиуми.

Според Кориере дела Сера, Богуслаев (42) е син на украинскиот претприемач и политичар Бијачеслав Богуслајев, сопственик на компанија која била лидер во производството на мотори за авиони и хеликоптери.

Куќите во форма на желка на островот, кои се наоѓале на 1,5 километар крај брегот на Лигурија меѓу Аласија и Албенка, некогаш припаѓале на Римокатоличката црква, а во последните 150 години на богатите банкари и индустријалци, бидејќи биле приватизирани.

Весникот наведува дека тој потпишал договор со претставниците на девет семејства од Лигурија и Пиемонте, кои биле сопственици во последните 40 години.

Се додава дека Александар Богуслајев поседува недвижен имот и на југот на Франција.

Островот е прогласен за заштитен парк на природата и не е достапен за туристите , пишува„ Кориере дела Сера “.

Со комбинација на лекови, кубанските лекари ги излекувале болните од корона

Голема група кубански научници и лекари објавија студија која сè уште е препринт (не ја поминала т.н. стручна рецензија) што укажува на многу ветувачки резултати во лекувањето на САРС-КоВ-2 .

Заразените со коронавирусот се лекувале со комбинација на интерферон алфа-2б и гама и интерферон алфа-2б.

Според сознанијата на кубанските научници, интерферон-терапијата „негативно“ делува на РНК во вирусите. Стапките на успех за брзо решавање на инфекцијата со вирусот САРС-КоВ-2 се навистина импресивни, но ова е релативно мала студија во која биле вклучени 79 пациенти на возраст од 19 до 82 години заразени со коронавирус. Во едната група, испитаниците добиле комбинација од 3,0 интерферон алфа-2б и 0,5 интерферон гама двапати неделно. Во втората, добиле инјекција од 3,0 интерферон алфа-2б три пати неделно. Покрај тоа, пациентите добиле стандардна кубанска терапија на лопинавир-ритоавир со хлорокин.

Во првата група, вирусот бил „негативен“ кај 78,6 проценти од пациентите за само 4 дена, а во втората кај 40,6 проценти од пациентите. RT-PCR-испитувањата се користеле за верификација и било откриено дека времето потребно за неутрализација на виралноста е помеѓу три до пет дена.

Влошување на респираторните симптоми е забележано кај 6,6% од пациентите во првата група и 3,3% од пациентитево втората група. Ниту еден пациент не развил тешка форма на болеста.

По 14 дена од третманот, тестовите со РТ-ПЦР покажале негативен резултат кај едната група кај 100 проценти од пациентите и во 91% во другата. Кубанците го припишуваат успешното елиминирање на виралноста на значителното зголемување на лимфоцитите, како и на значително намалување на CRP во рок од седум дена.

И во двете групи, сите пациенти закрепнале за 14 дена и нивните лабораториски наоди се вратиле во нормала.

Најчестите несакани ефекти со овој третман биле главоболки, а кај две групи се забележани кај околу 30% од случаите.

Запленет имотот и две телевизии на албански бизнисмен поради шверц со дрога

Албанските обвинители заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, осомничен за изградба на неговата империја од трговија со дрога.

Специјалното јавно обвинителство за борба против корупцијата и организираниот криминал, познато како СПАК, соопшти дека властите заплениле имот во кој биле вклучени неколку станови, земјиште, шуми, возила, вклучувајќи Ролс Ројс и две телевизиски станици РТВ Ора и Канал Еден, врз основа на основано сомнение, потврдени со докази дека Или Ндроки, познат и како Џамал Пасмациу, бил вмешан во криминални активности.

Ндроки е виден како одел во полициската станица, но не бил приведен, пренесе АП.

Ндроки претходно бил уапсен во Турција и Италија под сомнение за припадност на криминални организации вклучени во трговија со дрога, но бил ослободен и во двата случаи.

Адвокатите на Ндроки изјавија дека ќе поднесат жалба против запленувањето, а самиот Ндроки изјавува дека запленувањето се случило затоа што тој е во кавга со градоначалникот на Тирана.

притисни ентер