Термини за тестови за Ковид-19 ни за лек, се уште се чекаат брзите тестови

Брзите тестови што треба да ја олеснат ситуацијата со недостаток на термини во државните пунктови, ама и со издавањето на резултати, се уште не се пристигнати, велат за Канал 5 од Министерството за здравство.

Оттаму прецизираат, се чека донација од 7.500, а подоцна ќе се купат уште 25.000 тестови.

-Се очекува да пристигнат околу 7500 брзи тестови како донација во нашата држава. Истите ќе бидат распределени во неколку здравствени институции. Оваа донација ќе претставува дополнително зајакнување на капацитетите за тестирање. Министерството за здравство дополнително ќе набави 25.000 тестови кои ќе бидат наменети за пациенти во болнички услови.- Министерство за здравство

Во меѓувреме термини за корона-тест во пунтовите нема. Граѓаните даваат најмалку 3.000 денари за тест во приватна лабораторија, за да не треба да чекаат по 5-6 дена, а згора на тоа, да одат и во друг град во земјава. Но, матичните лекари велат дека дел од нив поради паника инсистираат да се тестираат, иако за тоа во моментот нема потреба.

Според груба пресметка, од џеб досега граѓаните за тестирање во приватна лабораторија платиле најмалку 5 милиони и 200 илјади евра. Засега, велат од Министерството, ниту една лабораторија не соработува со Фондот, ниту пак ФЗО има план за склучување на договори за тестови со приватниците. Па, граѓаните, што со години си плаќаат здравствено осигурување, а имаат симтоми, ако не сакаат да чекаат со денови за да се тестираат, даваат од 3.000 до 8.000 денари, во зависност од тоа колку брзо сакаат да добијат резултат.

Онлајн состанок со германски стопанственици заинтересирани за инвестиции

Премиерот Заев, информираат од владината прес-служба, истакна дека економската соработка меѓу двете земји континуирано расте. 

Инвестиции во областите на дигитализација, енергетска ефикасност, третман на отпадни води, градење на општинска инфраструктурата, како и зајакнување на здравствените системи, кои ќе креираат понатамошен економски раст, беа тема на дискусија на онлајн состанокот со делегацијата од над 20 германски стопанственици од повеќе сектори кои покажаа интерес за инвестиции во земјава, на кој воведни обраќања имаа премиерот Зоран Заев, вицепремеирот за економски прашања Фатмир Битиќи, германската амбасадорка Анка Холштајн и Михаел Хармс, директор на Комитетот на источна Европа на германското стопанство.

Премиерот Заев, информираат од владината прес-служба, истакна дека економската соработка меѓу двете земји континуирано расте. Сојузна Република Германија е најважен трговски партнер на Македонија од осамостојувањето до денес. Премиерот нагласи дека повеќето од германските инвеститори работат со голем успех во нашата земја и Германија е најголемиот надворешно-трговски партнер, со вкупна трговска размена во периодот јануари-септември 2020 година од 2,4 милијарди евра.

Вицепремиерот Битиќи дополни дека Владата е посветена на креирање на предвидлива бизнис клима за инвеститорите во земјава. За таа цел е отпочнат процес на долгорочен стратешки Национален развоен план и Централна единица за следење на ефективноста и ефикасноста на економските политики, борба со сивата економија и елиминација на корупцијата на сите нивоа.

На состанокот со германските стопанствениците дискутираа и министерот за здравство, Венко Филипче, за економија Крешник Бектеши, за транспорт и врска Благоја Бочварски, како и Насер Нуредини, министер за животна средина и просторно планирање околу спецификите и можностите за инвестирање во соодветните области.

Во таа насока и на годишниот самит на Берлинскиот процес што се одржа во Софија, а ко-претседаваше Бугарија, Македонија се приклучи на потпишување на две важни политички декларации што ќе го забрзаат идниот економски раст. Првиот е имплементација на заеднички регионален пазар меѓу шесте земји од Западен Балкан, додека втората е за спроведување на Зелената агенда за Западен Балкан, подготвена од Европската комисија. И двата процеси ќе доведат до понатамошно зајакнување на регионалните економска интеграција, што дополнително ќе го забрза економскиот раст на Македонија.

Заедно со Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан, што издвојува до 9 милијарди евра за целиот регион во следните неколку години, тие регионални иницијативи создаваат солидна основа за идните перспективи на регионот. /МИА

Османи на видео- брифинг со амбасадорите на земјите учеснички во ОБСЕ

 Кандидатурата за претседавањето на Република Македонија со ОБСЕ во 2023 година.

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше брифинг со амбасадорите на земјите учеснички во ОБСЕ, акредитирани во земјата. Повод за состанокот беше поднесената кандидатура на Република Македонија за претседавање со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во 2023 година.

,,Имаме визија преку нашето претседателство да создадеме можност за етаблирање на Република Македонија како активен чинител во сферата на регионалната и пошироката безбедност и процесите на мирољубива соработка во Европа, што секако е наша заложба и во контекст на актуелното членство во НАТО и идното во ЕУ. Претседавањето со ОБСЕ ќе придонесе кон едно ново, подобро меѓународно позиционирање на Република Македонија, како конструктивен актер и контрибутор во промоцијата и заложбите на ОБСЕ, концептот на сеопфатната безбедност преку трите димензии во кои организацијата делува", потенцираше Османи.

Османи информираше дека Македонија во последните неколку години постигна голем напредок во насока на целосно почитување на заедничките вредности врз кои почива ОБСЕ како што се човековите права, демократијата и владеењето на правото, како и во развојот на моделот на мултиетнички односи што е констатирано во сите релевантни меѓународни извештаи.

Министерот Османи информираше дека е доставено официјално писмо за кандидатурата на РМ за претседавање со ОБСЕ во 2023 година до премиерот и министер за европски и надворешни работи на Албанија, и претседавач со ОБСЕ Еди Рама, со цел донесување на формална одлука за претседавањето на претстојниот Министерски состанок на ОБСЕ во Тирана, што ќе се одржи на 3-4 декември и на која очекуваме истата да биде потврдена.

Министерство за надворешни работи

Две негователки позитивни на Ковид-19 во Кавадарци, во изолација 22 деца и четворица вработени

Потврдени се нови 28 случаи позитивни на коронавирус. Во Кавадарци 16, Росоман 2, Неготино 6 и 4 лица во Демир Капија. Тие се на возраст од 17 до 79 години.

Две негователки се позитивни на коронавирус во Кавадарци, вработени во различни објекти од градинка, во изолација се 22 деца и четворица вработени, заболен е и еден здравствен работник, за МИА потврди доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје.

Центарот бележи и две починати лица, на 66 и 81 година.

Потврдени се нови 28 случаи позитивни на коронавирус. Во Кавадарци 16, Росоман 2, Неготино 6 и 4 лица во Демир Капија. Тие се на возраст од 17 до 79 години.

притисни ентер