Тејлор Свифт од еден концерт заработува повеќе отколку нејзиното славно момче за цела година

Обожавателите на Тејлор Свифт често се возбудуваат за тоа како пејачката сама ја спасила економијата со нејзината распродадена турнеја Ерас.

Излегува дека добитничката на Греми во последните години заработила доста пари, а финансиери откриваат дека наскоро би можела да стане милијардерка. И ако тоа не е доволно импресивно, Свифт заработува повеќе од еден концерт отколку што нејзиното наводно момче Тревис Келче добива за цела година.

Пејачката се раздели од нејзиниот долгогодишен љубовник Џо Алвин на почетокот на оваа година. Сепак, шест месеци подоцна, Свифт веќе беше романтично поврзана со една од најголемите ѕвезди на НФЛ: Тревис Келце.

Всушност, таа беше забележана како седи со неговата мајка за време на натпреварот на Канзас Сити Чифс пред да ја напушти соблекувалната со Келче. Покрај тоа што произведува бескрајни хитови и е едно од најпрепознатливите лица на планетата, Business Insider откри дека една од најпрепознатливите жени на планетата има лудо салдо во банка.

Според нивната проценка, Свифт заработува неверојатни 13 милиони долари од продажба на билети за секоја вечер од нејзината турнеја Ерас. За да го ставиме тоа во перспектива, Келче ќе заработува 12,3 милиони долари по сезона, дури и по освојувањето на Суперболот. Исто така, веруваат дека наскоро ќе стане милијардерка, а моментално нејзината нето вредност е 740 милиони долари.

Да потсетиме, натпреварот помеѓу Канзас Сити Чифс и Чикаго Берс на стадионот Ероухед во Канзас падна во втор план кога пејачката Тејлор Свифт беше забележана во ВИП ложата на трибините. По неколку недели шпекулации за наводната романса меѓу неа и омилениот играч во НФЛ, Тревис Келче, мегаѕвездата се појави на трибините во придружба на мајката на Тревис и на стадионот настана апсолутен хаос.

Коментаторите, навивачите, па дури и самите играчи зборуваа за тоа како Свифт се појавила и навивала за Тревис од трибините, а во еден момент дошло до целосен колапс внатре во стадионот додека стотици навивачи од трибините се повлекле внатре надевајќи се дека ќе ја сретнат Свифт. Канзас Сити победи, Тревис беше херојот на мечот, Свифт врескаше, скокаше и од среќа удри во заштитното стакло, а Американците добија сѐ што сакаат во едно - спој на шоубиз и американски фудбал.

@espn This is awesome ❤️👏 (via @Aubrey Curtis) #nfl #football #taylorswift #traviskelce #chiefs ♬ original sound - tvdoaudios

По натпреварот, Келче и Тејлор биле видени како заминуваат со автомобил во ресторан каде, според американските медиуми, Тејлор ги платил сите оброци на гостите за да го напуштат објектот и да ги остават двајцата сами. Инаку, по играта, Келче носеше комплет наречен 1989, што е и името на албумот чие реиздание Тејлор наскоро ќе го објави...

Кортни Кокс (60) се сними како излегува од замрзнувачот: „Одлично се чувствувам“

Кортени Кокс, актерката позната по улогата на Моника во серијата Пријатели, минатиот месец го прослави својот 60-ти роденден.

Својата рутина ја објави на Инстаграм за која вели дека одржува одлична фигура, но дури и самата призна дека понекогаш претерува.

„Само што го прославив роденденот... Не ми се допаѓа кој број беше, но немам избор“, почна со овие зборови во видеото снимено во теретана. Кокс рече дека треба да дадете сè од себе, а рутината за вежбање која таа им ја претстави на своите следбеници вклучуваше вежби за раце, влечење, вежби за гради, стомачни мускули и кардио.

Кортни носеше црн спортски градник и хулахопки во иста боја кои ја истакнаа нејзината витка фигура. Иако нејзиниот сет за вежбање е прилично стандарден, кон крајот на видеото работите се сменија. Актерката ја замени својата црна облека за вежбање за бикини и се сними како излегува од замрзнувачот.

„Што, ова ли е криотерапија? се пошегува познатата актерка. Инаку, криотерапијата или студената терапија вклучува употреба на ниски температури во медицинскиот третман и е пофалена за придобивки во намалувањето на воспалението и промовирањето на закрепнувањето. Иако на јавноста не и е познато дали Кокс тоа го прави секој ден, таа претходно објави видео на кое се обидува да влезе во ледена бања.

Кокс претходно изјави за „Glamour“ дека мислела дека ќе го мрази трендот на велнес, но го засакала со текот на годините. „Се чувствувам одлично со часови по влегувањето во замрзнувачот“, објасни таа и додаде: „Колку и да се плашите да влезете, знајте дека потоа ќе се чувствувате многу добро“. Таа истакна дека го сака напливот на допамин што го добива кога влегува во замрзнувачот.

Извор: Индекс.хр

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Европската унија се заинтересирани Азербејџан да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина oткако ќе истече постоечкиот договор со Русија на крајот на годината.

„Продолжуваат разговорите со властите во Украина и ЕУ, како и со Русија, и се чини дека сите страни се заинтересирани за продолжување на снабдувањето. Ќе помогнеме ако можеме“, рече Алиев на прес-конференција, пренесе Блумберг.

Тој посочи дека производството на гас во неговата земја ќе се зголеми благодарение на новите и постоечките проекти во Каспиското Море. Во 2022 година, Азербејџан потпиша меморандум за разбирање со Европската комисија со намера да го удвои извозот на гас во Европа на 20 милијарди кубни метри до 2027 година.

„Земјата се движи кон целта. Извозот во Европа ќе се зголеми на близу 13 милијарди кубни метри оваа година од 11,8 милијарди кубни метри во 2023 година и осум милијарди кубни метри во 2021 година. Испораките ќе се испраќаат преку т.н. Јужен гасен коридор што го поврзува Азербејџан со Европа преку Грузија и Турција“, рече Алијев./MИА

Норис стартува прв на Хунгароринг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја освои пол-позицијата за Големата награда на Унгарија, откако постави најбрзо време во квалификациите благодарение на кругот што го извозе за 1:15.227 минути.

Првиот стартен ред го комплетира неговиот тимски колега Оскар Пјастри со заостанување од 0,022 секунди. Трет трката ќе ја започне актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,046 секунди побавен од возачот на Мекларен.

Исходот од квалификациите го реши несреќата на Јуки Цунода на две минути пред крајот. Возачот на РБ малку пошироко излезе од свиокот 3, помина преку тротоарот, „скокна“ во воздух и нанесе штета на својот автомобил, како и појавата на црвени знамиња.

Трката на Хунгароринг е закажана за в недела во 15 часот./МИА

притисни ентер