Течат подготовките за вечерашниот собир во Белград

Белград и Српската напредна партија одбројуваат до како што најавија најголемиот собир во историјата на Србија. 

Стотици автобуси од утрината пристигнуваат пред Собранието од сите страни на земјата, вклучително и од Косово, Република Српска, Македонија. Прв пристигна конвојот од стотици автобуси од Северно Косово.

-Одиме на собирот за поддршка на Вучиќ. Тој собир е поддршка на Косово и опстанокот на Србите на Косово. , вели жител на Северна Митровица

-Ја поддржуваме неговата политика, зашто да не беше тој, немаше да останеме тука на Косово и Метохија. , вели жител на Северна Митровица

Пред нив, пристигна и група момчиња од Косово кои пеш со транспаренти дојдоа во Белград.

-Јас не би издржал ниту километар и пол, а тие издржаа повеќе од 300 километри. , изјави Александар Вучиќ, претседател на Србија

Поддршка на Вучиќ на собирот насловен „Србија на надежта“ пристигнува и до Македонија. „Многу не има, во голем број се упатуваме кон Белград“, порачаа од здружението Мир, слога и стабилност на социјалните мрежи додека во Србија трае дебатата дали митингот е собир за обединување, како што е официјално најавен или контраминтиг на опозициските протести, на кои во три наврати се собраа десетици илјади луѓе. Провладините медиуми пресметаа дека вечерва се очекуваат над 200 илјади. Дел од синдикатите и опозицијата обвинуваат за невиден притисок врз јавната администрација, особено врз просветните работници.

-Тоа се луѓе кои се вработени на определено време и кои имаат договори до 31 август. Тоа е еден сериозен механизам на притисок врз вработените кој трае неколку години, вели Душан Кокот, независен Синдикат на просветни работници (за Ал Џезира Балканс)

-Ги повикувам уште еднаш сите кои се уценети да не доаѓаат, не ни се потребни уценети луѓе. , претседател на Србија

На митингот ќе има и статисти, кои како што тврди опозициска советничка за Ал Џезира, луѓе се регрутираат преку вибер групи за одредена надокнада.

-Ми рекоа дека ќе добијам инструкции како ќе се доближува настанот и дека исплатата е на самото место, односно 1.500 динари. , вели Нина Грбовиќ Движење за слобода на граѓаните

-Ги повикувам уште еднаш сите кои се уценети да не доаѓаат, не ни се потребни уценети луѓе. , вели Александар Вучиќ

Освен Вучиќ, според српските медиуми, на собирот обраќање ќе има и шефот на дипломатијата Дачиќ, неговиот унгарски колега Петер Сијарто и претседателот на Република Српска, Додик.

Преку беби монитор „ја уловил“ сопругата, па се шокирал кога видел со кого е во кревет (ВИДЕО)

Деклан Фулер, 22-годишен Велшанец, тврди дека на „бејби мониторот“ ја фатил сопругата во интимна врска со татко му, по што решил да се разведе.

Деклан бил во брак со Стефани (22) со која ја има двегодишната ќерка Вилоу. Минатиот септември парот му дозволил на таткото на Деклан, Дарен (44) да се пресели во нивниот дом во Велика Британија, каде што се случила наводната афера.

Овој Велшанец тврди дека бил на работа денот кога сопругата го изневерила и решил да го провери „бејби мониторот“ на својата ќерка на мобилниот телефон. На видеото видел како Стефани оди во спалната соба со својот свекор за да се препушти на попладневната забава.

- Болно е, не е нормално - како можеше татко ми да ми го направи ова?, праша вознемирениот Деклан.

Вели дека тоа целосно го откачило и дека едвај го задржал бесот.

- Да не се вразумев, не знам што ќе му направев на татко ми - рече тој.

Кога се соочија со инкриминирачки докази, Стефани и Дарен негираа дека направиле нешто погрешно. Наместо тоа, тие тврделе дека едноставно биле во спалната соба за заедно да ги гледаат Симпсонови.

Деклан не поверувал во тоа објаснување и веднаш раскинал со сопругата, а таа веднаш започнала романса со бившиот свекор.

- Не го изневерив Деклан. Дарен и јас почнавме врска една недела откако Деклан ме отфрли, тврди Стефани.

Во неверојатен пресврт, Стефани сега е бремена со близнаци, чиј татко е нејзиниот поранешен свекор.

- Жал ми е за тие деца; тие доаѓаат во многу скршено семејство, рече Деклан, додавајќи дека неговата ќерка ќе биде и полусестра и братучетка на близнаците што наскоро ќе се родат.

И покрај неговото скршено срце, Деклан вели дека успева да ги игнорира семејните расправии.

- Се чувствувам изневерено, но подобро ми е без нив двајца, рече тој.

МААЕ предупредува: Украинската нуклеарка Запорожје три месеци е без резервно напојување

Украинската нуклеарна централа Запорожје три месеци е без надворешно резервно напојување, поради што е исклучително ранлива, предупреди шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси.

Постројката се потпира на еден преостанат оперативен далновод од 750 киловолти (kV) за надворешна електрична енергија потребна за ладење на реакторот и другите основни нуклеарни и безбедносни функции, соопшти МААЕ. Пред конфликтот, електраната имаше на располагање четири такви далноводи. Општата ситуација на електраната останува многу неизвесна и потенцијално опасна, рече Гроси.

Кревката ситуација со електрична енергија на централата останува извор на длабока загриженост и, како што покажуваат новоформираните принципи на МААЕ, има потреба од зголемени напори за да се обезбеди постабилно и попредвидливо надворешно снабдување со електрична енергија, додаде шефот на МААЕ. Електраната со шест реактори беше окупирана од руските сили во март минатата година.

Се шират гласини дека бракот на Натали Портман е во криза- сопругот ја измамил со 25 годишна

Натали Портман и нејзиниот сопруг, француски балетан Бенџамин Милепид наводно се во брачна криза откако се дознало дека ја изневерил со 25-годишна Французинка, изјавија извори за Page Six.

Изворот тврди дека парот минатата година одлучил да живее одвоено, но дека се уште се трудат да го спасат бракот, а на крајот на мај биле снимени како уживаат на концертот на Бијонсе.

Нивниот брак наводно е на работ на колапс откако францускиот магазин Voici објави фотографии од 45-годишниот поранешен балетан како се дружи со 25-годишната активистка за клима, Камил Етјен, пријателка на Грета Тунберг.

"Тие не раскинаа и се обидуваат да ги средат работите. Бен прави сѐ за да ја натера Натали да му прости. Тој ги сака неа и нивното семејство", тврди изворот, додавајќи дека актерката е позната по тоа што ја чува приватноста и дека сега најважно и е да ги заштити своите деца.

Американските медиуми пишуваат дека проблемите во бракот биле јавна тајна за време на снимањето на нејзиниот нов филм, кој се снимаше во ноември минатата година, а на промоцијата на филмот во Кан дошла без сопругот.

Да потсетиме дека Портман и Милепид се запознаа во 2009 година на снимањето на филмот Black Swan, за кој тој ја направи кореографијата. Тие се венчаа во 2012 година и имаат две деца, 12-годишниот син Алеф и 6-годишната ќерка Амалија.

притисни ентер