Тажна слика од Србија : Полицаец се прстува од сопругата ,медицинска сестра

Фотографијата на неименувана брачна двојка од Србија започна да се шири на социјалните мрежи.

На фотографијата објавена од Министерството за внатрешни работи на Србија, се гледа полицаец кој низ стаклото се збогува со својата сопруга.

„Нашите херои. Еден колега од Полициското одделение на Град Белград се збогува со неговата сопруга, која е медицинска сестра во Ургентниот центар. Тие се на работа и вие останете дома за нив“, пишува покрај фотографијата.

Фотографијата досега ја споделиле илјадници луѓе, а има добиено 12.000 лајкови и бројни коментари за поддршка.

"Не дај Боже, им ја посакувам целата среќа на овој свет. Плачев затоа што јас самата знам низ што минуваат. И двајцата родители ми се поранешни работници во МВР", "Мојот брат е полицаец, а неговата сопруга е медицинска сестра". "Тажно е кога не можете да го прегрнете оној што го сакате “,„ Голема почит кон овие луѓе “, се само неколку од коментарите.

Нов црн рекорд во Србија: Регистрирани 7999 новозаразени, починале 48 лица

Во последните 24 часа во Србија се забележани 7999 нови сличаи на заразени со коронавирус од 22837 тестирани.

Од последиците на вируосот починале 48 лица.

Ова е најголем број на тестирани и заболени од коронавирусо во еден ден од почетокот на пандемијата во Србија.

Инаку, на седница во Владата на Србија во четврток би требало да бидат потврдени нови рестриктивни мерки кои ги предложил Кризниот штаб.

ДЗС: Најголем број слободни работни места во услужните дејности и продажба

Во третото тримесечје од 2020 година, стапката на слободни работни места изнесува 1.69 проценти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. 

Најголем број слободни работни места, односно 3.227 има во петтата група на занимања – Работници во услужни дејности и продажба.

Највисока стапка на слободни работни места од 4.69 % има секторот Објекти за сместување и сервисни дејности со храна, додека најмала стапка од 0.17 % бележат секторите Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација и Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување.

Деловните субјекти со број на вработени од 3 до 9 имаат највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.44 отсто.

Податоците на ДЗС Источниот Регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.11 проценти.

Децата на Марадона во битка за неговото наследство

На повидок е класична латино сапуница со многу епизоди, патетитка и немилосрдно сплеткарење околу богатството на Марадона што се цени на 75 милиони долари.

Во војната се впуштаат пет признати деца на Марадона но и шест чии мајки тврдат дека се од тајните врски со аргентинецот.

Специјализирани портали што се занимаваат со парите на славните тврдат дека марадона има потрошено над 500 милиони долари но дека сепак остава прилично добра сума.

Истите медиуими тврдат дека најагресивни во приграбувањето на парите ке бидат трите признати кекрки Далма, Џанина и Јана.

притисни ентер