СЗО:Ремдесивир не помага во лекувањето на коронавирусот

Светската здравствена организација објави дека лекот против ебола, Ремдесивир и уште три постојни лекови - хидроксихлорокин, лопинавир / ритонавир и производи од интерферон - даваат малку или воопшто немаат резултати во третманот на ковид-19.

Студиите спроведени со употреба на овие лекови на 11.000 пациенти во повеќе од 30 земји покажале, врз основа на студиите за ефикасноста на терапијата врз вкупната смртност, прибегнувањето кон респиратор и должината на престојот во болница кај хоспитализираните пациенти, дека имало малку или никакви резултати во лекувањето на пациенти со ковид-19.

Ремдесивир, лек развиен од американската фармацевтска компанија Гилеад, беше еден од најраните терапии во третманот на ковид-19. Првенствено е наменет за третман на хепатитис Ц и респираторен синцицијален вирус, а проучен е неговиот ефект во третманот на ебола, но во овој случај не покажал ефикасност.

Испитувањето на случајни примероци на овие лекови било спроведено во 405 болници во 30 земји, а во студијата биле вклучени 11.266 пациенти.

Приближно 2.750 лица примиле Ремдесивир, 954 хидроксихлорокин, 1.411 лопинавир, 651 интерферон и лопинавир, само 1.412 интерферон и 4.088 не примиле ниту еден лек наведен во студијата.

И покрај прегледот на неговата ефикасност, Ремдесивир е првиот лек што доби одобрение од ЕУ за третман на тешки случаи на болеста предизвикана од коронавирус. Европската комисија овој месец објави договор за обезбедување дополнителни залихи на овој антивирусен лек за 500.000 пациенти.

Гилеад смета дека „податоците не се детално анализирани“ и тврди дека „не може да се донесе никаков објективен заклучок за ефективноста на Ремдесивир“.

„Податоците на СЗО изгледаат неконзистентни и предвремени, бидејќи резултатите од неколку рандомизирани, помали и контролирани студии објавени во рецензирани списанија ја потврдија клиничката корист од Ремдесивир“, соопшти Гилеад за Ројтерс.

Ремдесивир беше одобрен и од Управата за храна и лекови на САД на 1 мај, а лекот оттогаш добил регулаторно одобрување во неколку други земји.

Главниот научник на СЗО, Соума Сваминанатан, неделава изјави дека Агенцијата за здравство на Обединетите нации сега разгледува други, нови опции за лекување на ковид-19, како што се моноклонални антитела, имуномодулаторна терапија и некои понови антивирусни лекови.

Моноклоналните антитела, кои ги прими американскиот претседател Доналд Трамп за време на третманот со ковид-19, ги развива „Регенерон фармацеутикалс“.

Иако дексаметазонот не бил вклучен во студијата на СЗО, една британска студија покажа дека ја намалува стапката на смртност кај хоспитализираните пациенти со ковид-19.

Најдено новороденче на аеродром,сите патнички завршиле во притвор (ВИДЕО)

Катарските власти ги информирале властите во Австралија дека извадиле тринаесет патнички од авион на аеродромот во Доха, каде што им бил извршен детален преглед за да се утврди дали се поврзани со оставањето на новороденче на аеродромот.

Австралија денеска ги осуди катарските власти за соблекување и пребарување на 13 патнички на летот кон Сиднеј кои биле подложени на детален преглед за да се утврди дали се поврзани со раѓањето на тоа бебе.

Патничките на „Катар ервејс“ на летот 908 до Сиднеј биле подложени на детален медицински преглед на аеродромот „Хамад“ во Доха и затоа летот бил одложен.

Еден од патниците рекол дека во авионот слушнале порака во која жените биле повикани да го напуштат авионот.

Австралиското Министерство за надворешни работи ги опиша постапките на катарските власти како несоодветни.

"Инцидентот е многу вознемирувачки и насилен. Никогаш не сум чул за сличен случај во мојот живот. Ние недвосмислено им го пренесовме нашиот став на катарските власти", изјави австралискиот министер за надворешни работи Мариз Пејн, потврдувајќи дека очекува детален извештај од катарските власти оваа недела, за да донесе одлука за следните чекори, објави АП.

По враќањето во Австралија, патничките од Катар заминале во карантин, каде ја добиле целата неопходна медицинска нега и психијатриска помош.

Новороденчето, патем, сè уште не е идентификувано, но е предадено на надлежните медицински и социјални служби, објавиле властите на аеродромот во Доха.

Манекенката Деми Роуз избега од Британија и се сонча на Малдивите (ФОТО)

Кралицата на минијатурните костими за капење, британска манекенка и сензација на Инстаграм, 25-годишната Деми Роуз ужива во топлите зраци на сонцето на Малдивите , откако избега од вечно дождливиот Лондон.

„Полека се навикнувам на островскиот живот“, напиша Деми позирајќи во минијатурно бикини со животински принт, заземајќи стратешка поза (нога пред нога додека стои на прстите) за да изгледа повисоко, а нозете подолги.

Heaven on Earth✨ @lolo_creativ

A post shared by Demi 🌹 (@demirose) on

Сите 15 милиони нејзини следбеници на Инстаграм последниве денови уживаат во објавите на бујната инфлуенсерка Деми Роуз, која се прослави единствено со нејзиниот секси изглед, а влезе во светот на шоу-бизнисот со фактот дека е поранешна девојка на раперот Тајџ, поранешно момче на познатата Кајли Џенер.

- Рајот е состојба на умот! Ве има 15 милиони. Јас сум воодушевена. Никогаш не можев да помислам кога започнав со Инстаграм и кога почнав да позирам на 18 години дека ќе имам таква неверојатна база на обожаватели како што имам сега. Ве ценам и сакам сите. Благодарна сум за вашата поддршка - напиша пресреќната Деми, почестувајќи ги придружниците со фотографии во црно боди од чипка, додека зад неа се гледа бескрајниот океан.

- Вие сте нашиот ангел - е само еден од коментарите на воодушевените обожаватели.

Деми не се обидува да ги сокрие своите бујни облини. Покрај тоа, таа гордо ги покажува во исклучително минијатурните костуми за капење, а понекогаш и без нив.

- Верувам дека сме најубави кога ќе го отфрлиме нашето старо „јас“ и ќе се свртиме кон новото светло - напиша Деми на романтичната фотографија од плажа.

Поголемиот дел од деновите ги поминува на плажа, пловејќи на јахти или релаксирајќи се на отворените базени во одморалиштето Амила на Малдивите, кои се опкружени со природни ресурси и ја кријат од љубопитните погледи.

Таа е секогаш во костим за капење, изложена на сонце, на што му го должи својот тен дури и во средината на есента.

Во сториите на Инстаграм, Деми призна дека овој островски живот ја оставил „без трепки“, алудирајќи дека престанала да става вештачки трепки и дека ужива во годишниот одмор и природата.

Министерот Спасовски е позитивен на коронавирус,има благи симптоми

И покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19, напиша на ФБ министерот Оливер Спасовски.

Почитувани, би сакал да ве информирам дека и покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19.

Клиничката слика ми е добра, со благи симптоми и веќе сум во домашна самоизолација.

Чувајте сепорача министерот за внатрешни работи во објавата на Фејсбук.

притисни ентер