СЗО предупредува дека некои бактерии во крвта станале отпорни на сите лекови

Зголемена отпорност на бактериите кои предизвикуваат инфекции на крвта, на лекови, вклучително и отпорност на антибиотици од последната линија на одбрана.

Зголемена отпорност на бактериите кои предизвикуваат инфекции на крвта, на лекови, вклучително и отпорност на антибиотици од последната линија на одбрана, е забележана во првата година од пандемијата на коронавирус, се вели во извештајот на Светската здравствена организација заснован на податоци од 87 земји во 2020 година.

Прекумерната употреба на антибиотици им помогна на микробите да станат отпорни на многу лекови, а алармантно малку нови антибиотици се развиваат во лабораториите.

Високи нивоа (над 50 проценти) на отпор се забележани кај бактериите кои најчесто предизвикуваат опасни по живот инфекции стекнати во болница, како што се Klebsiella pneumoniae и Acinetobacter spp, нагласуваат авторите на извештајот објавен денеска.

Овие инфекции често бараат лекување со антибиотици од „последна линија“, лекови кои се користат кога сите други антибиотици не успеале. Околу осум отсто од инфекциите на крвотокот предизвикани од Klebsiella pneumoniae станале отпорни на клучната група на лекови од последното средство наречени карбапенеми, се вели во извештајот.

Стапките на антимикробна отпорност (АМР) се сè уште многу високи, а антибиотиците од групата на последната линија на одбрана почнуваат да ја губат својата моќ, рече др. Кармем Песоа-Силва, шефица на Глобалниот систем за следење на антимикробната отпорност на Светската здравствена организација, на прес-конференција.

– Имаме многу мала способност … да одговориме на заканата, рече таа.

Иако има заеднички напори да се ограничи неконтролираното користење на антибиотици, темпото на новите истражувања останува лош.

Напорот, трошоците и времето потребни за создавање и добивање одобрение за антибиотик и ограничениот поврат на инвестицијата ги одвратија производителите на лекови да го истражуваат, бидејќи таквите лекови мора да бидат евтини и да се користат што е можно помалку за да се ограничи развојот на отпорност кон нив.

Како резултат на тоа, лавовскиот дел од развојот на антибиотици се одвива во неколкуте лаборатории на малите биофармацевтски компании, додека повеќето од нивните поголеми партнери се фокусираат на она што е попрофитабилно.

Само неколку големи фармацевтски компании остануваат во областа – вклучувајќи ги ГСК и Мерк – помалку од повеќе од 20 во 1980-тите.

Значајна глобална анализа објавена претходно оваа година покажа дека 1,2 милиони луѓе починале во 2019 година од бактериски инфекции отпорни на антибиотици, што го прави АМР водечка причина за смрт во светот во таа група, повеќе од ХИВ/СИДА или маларија.

„Политиката (за AMR) мора итно да премине од стремеж кон акција“, рече Томас Куени, генерален директор на Меѓународната асоцијација на фармацевтски производители и здруженија.

Авторите на извештајот на СЗО велат дека е потребно дополнително истражување за да се утврдат причините за скокот на АМР во набљудуваниот период и колку тоа е поврзано со почестата употреба на антибиотици за време на пандемијата.

Стапките на AMR исто така тешко се анализираат поради недоволното тестирање и слабиот лабораториски капацитет, особено во земјите со низок и среден приход, пишуваат авторите.

Поради непредвидени трошоци „Филипс“ отпушта 6.000 вработени

Холандската компанија Филипс ќе отпушти околу 6.000 лица, што е осум отсто од вкупниот број вработени, поради непредвидени трошоци кои произлегуваат од повлекувањето од пазарот на медицинско помагало за лекување на проблеми со спиењето.

Според Блумберг, половина од планираните отпуштања ќе бидат спроведени оваа година.

Извршниот директор на компанијата Рој Џејкобс рече дека тоа е значајна мерка што мора да се преземе поради зголемените трошоци на компанијата.

Повлекувањето на медицинскиот апарат за терапија со спиење почна во јуни 2021 година, откако истражувањата покажаа дека постои врска помеѓу апаратот и појавата на рак и на респираторни проблеми.

Тестовите кои ги спроведе Филипс покажаа дека нивните производи, сега повлечени од пазарот, веројатно не би му наштетиле на здравјето на пациентите, а Џејкобс, кој го замени долгогодишниот извршен директор Франс ван Хаутен во октомври, рече дека се надева дека ќе добие повеќе детали за влијанието во однос на каква било потенцијална штета во втората половина од годината .

-Кога ќе ги имаме тие информации, веднаш ќе ги објавиме. Ќе се обидеме да вложиме максимални напори за да го најдеме најдоброто решение, рече тој.

Со најновите отпуштања, Филипс им се придружи на се поголемиот број производители кои ги намалуваат трошоците за да се справат со превирањата во синџирот на снабдување и инфлацијата.

СЗО: Ковид-19 и натаму претставува глобална јавно здравствена криза

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека коронавирусот продолжува да претставува вонредна меѓународна јавно здравствена криза, што е највисоката форма на предупредување на оваа агенција ма Обединетите нации.

Пандемијата е веројатно во „преодна точка“, па затоа се уште бара внимателно управување за „ублажување на потенцијалните негативни последици“, се наведува во соопштението на СЗО.

СЗО пред три години го прогласи Ковид-19 за глобална здравствена закана. Во пандемијата, во сите делови на светот од заразата починаа повеќе од 6,8 милиони лица, а болеста имаше негативно влијание врз светската економија и функционирањето на општествата.

Со пристигнувањето на вакцините и соодветните третмани во 2020 година ситуацијата со пандемијата почна полека да се менува, наведуваат британските медиуми.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус изрази надеж дека вонредната состојба ќе биде укината оваа година, особено ако на глобално ниво се подобри пристапот до мерките против инфекцијата.

Советниците на експертскиот комитет на СЗО за статусот на пандемијата во декември минатата година соопштија дека веројатно не е време да се прогласи нејзиниот крај поради неизвесноста околу бранот на инфекции во Кина, која на крајот на 2022 година ги укина своите строги мерки за „нулта толеранција од Ковид-19“.

Муцунски: Ветив дека ќе работиме поинаку и на дело го покажуваме тоа

Деновиве заврши реконструкцијата на основното училиште „Блаже Конески“ во Аеродром.

Проект, кој целосно се реализираше со средства првично планирани за кабинетот на градоначалникот, кои беа пренаменети за овoj проект по инацијатива на градоначалникот Тимчо Муцунски.

“Ветив дека ќе работиме поинаку и на дело го покажуваме тоа. Реализираме проекти кои за дечињата значат многу. Сега родителите веќе не треба да водат грижа, затоа што дечињата ќе учат во модерни и реновирани простории. Откако беше обновена фасадата на училиштето и извршена оваа реконструкција, важно е дека до крајот на оваа година планирано е да започне и доградба на училишната зграда. Со тоа, ќе го зголемиме капацитетот на училиштето и ќе обезбедиме подобри услови за реализација на училишните активности“, истакна градоначалникот при посетата на основното училиште.

Инвестицијата во висина од 30 илјади евра, средства целосно обезбедени од буџетот на Општина Аеродром, опфати санација и реконструкција на дел од училишната зграда, реконструкција на училницата за дневен престој, санација на санитарните јазли, промена на вратите и промена на подот во дел од училниците.

Со овој проект уште еднаш покажавме дека инвестициите во објекти наменети за децата се исклучително важни. Сите механизми на општината се ставени на на располагање за дечињата да спортуваат и рекреираат во модерни објекти каде има соодветни услови за нивен раст и развој. Новиот начин на управување, одговорното и транспарентното работење и пренамената на непродуктивните трошоци кон проекти за нашата иднина се уште еден доказ за нашата намера дс го направиме Аеродром поубава општина за сите генерации.

притисни ентер