СЗО не препорачува пасоши за имунитет или тестирања заради патувања

Светската здравствена организација (СЗО) не им препорачува на државите да издаваат „ пасоши за имунитет“ на оние кои се опоравиле од ковид-19.

СЗО размислува да воведе електронски сертификати за вакцинација, како што се оние што ги развива во соработка со Естонија.

Естонија и агенцијата на ООН започнаа пилот проект во октомври за изработка дигитален сертификат за вакцинација или „паметен жолт картон“ како дел од иницијативата COVAX, чија цел е да се промовира вакцинацијата против коронавирус во земјите во развој.

Почетокот на вакцинацијата е се поблизу бидејќи Велика Британија ја одобри вакцината Пфајзер, а Модерна и АстраЗенека побараа вонредно регулаторно одобрување во САД и ЕУ.

„Интензивно размислуваме како да ја искористиме технологијата како одговор на пандемијата и еден начин е е-потврда за вакцинирање“, рече Сидарта Дата, менаџер на СЗО за болести што можат да се спречат со вакцини.

Естонија започнала со тестирање на „пасош на дигитален имунитет“ на почетокотот на оваа година за да ги следи луѓето кои се опоравиле од ковид-19 и имаат одреден имунитет, иако сè уште е под знак прашалник дали се заштитени и колку долго.

Друг висок службеник на СЗО, Кетрин Смолвуд, денес изјави дека агенцијата е против тие пасоши како средство за нормализирање на патувањата во странство.

„Не препорачуваме„ пасош на имунитет “или тестирање како средство за спречување на прекугранично пренесување на коронавирус“, рече Смолвуд, повикувајќи ги државите да ги засноваат препораките за патувања врз податоците за пренос на ковид-19.

Таа додаде дека брзите антигени тестови, врз основа на кои некои авиокомпании одлучуваат кои патници ќе седнат во авионот, а кои не, се „помалку погоден“ начин за продолжување на меѓународните патувања.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер