СЗО:Долгорочните последици од Ковид-19 сеуште не се познати

Потенцијалните долгорочни последици од „ковида- 19“ сè уште не се познати, рече директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејезус.

Како што рече за време на брифингот одржан во Женева, тој истакна дека последиците не се познати, особено кога станува збор за децата кои се опоравиле од оваа болест.

„Знаеме дека децата и адолесцентите можат да бидат заразени и да заразуваат други. Знаеме дека овој вирус може да доведе до смртни последици кај децата, но дека децата обично имаат поблага форма на инфекција и дека има многу малку сериозни случаи и смртни случаи меѓу деца адолесценти“,рече Гебрејезус. „Податоците со кои располагаме покажуваат дека помалку од десет проценти од регистрираните случаи и помалку од 0,2 проценти од смртните случаи се евидентирани кај лица помлади од 20 години.

Директорот на СЗО рече дека се потребни повеќе истражувања за факторите што го зголемуваат ризикот од развој на сериозни форми на ковид-19 и смртните последици на болеста кај децата и адолесцентите. Тој посочи дека потенцијалните долгорочни последици по здравјето на оние кои биле заразени со вирусот сè уште не се познати.

Иако децата генерално не страдаат од сериозни форми, тие страдаат на поинаков начин, рече Гебрејезус. Во многу земји, работата на некои основни услуги, како што се објекти за вакцинација, беше нарушена за време на пандемијата, додека милиони деца ширум светот не одат со месеци на училиште, објасни директорот на СЗО.

Поради катастрофалните последици врз децата, младите и општеството како целина, одлуката за затворање на училиштата треба да биде последната опција, рече Гебрејезус. Доколку властите донесат таква одлука, таа треба да биде привремена и да се воведе на локално ниво, во оние области каде што се заразени голем број луѓе, посочи тој.

Безбедноста на децата во училиштата не е само задача на училиштата, владите или семејствата, таа е задача на сите нас, подвлече Гебрејезус.

Трамп во Врховниот суд ќе номинира жена:Повеќе ги сакам отколку мажите

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека следната недела ќе номинира жена за наследник на покојната Рут Бадер Гинсбург во Врховниот суд на САД.

"Ќе го објавам номинираниот следната недела. Ќе биде жена", рече Трамп вчера на предизборен митинг во Фајетвил, Северна Каролина.

„Мислам дека треба да биде жена, затоа што јас многу повеќе ги сакам жените отколку мажите“, додаде Трамп.

Додека Трамп го зборуваше ова, приврзаниците скандираа: „Пополнете го тоа место“.

Тој претходно наведе две жени како можни избори за Врховниот суд на САД - Ејми Кони Барет од Чикаго и Барбара Лагоа од Атланта.

Некои сенатори вчера рекоа дека номинацијата за изборите во Врховниот суд по смртта на Гинсбург сепак треба да се оидложи до новите избори за американски претседател на 3 ноември и дека одлуката треба да ја донесе претседателот кој тогаш ќе биде избран.

САД прогласија повторно воведување санкции кон Иран,без поддршка од сојузниците

САД еднострано преку ноќ објавија дека санкциите на ООН за Иран се повторно во сила и најавија дека ќе ги казнат сите оние кои ги прекршиле, изложувајќи се на опасност од уште поголема меѓународна изолација, но и поттикнување на тензиите во светот.

„Денес, САД го поздравуваат враќањето на скоро сите санкции на ООН во Исламската Република Иран кои претходно беа укинати“, рече државниот секретар Мајк Помпео во вчерашната изјава.

Според него, овие казнени мерки, предвидени со Резолуцијата 2231 на Советот за безбедност на ООН, „повторно се на сила“ од недела во 2 часот по средноевропско време.

Особено владата на Доналд Трамп јасно се заканува со воведување на таканаречени придружни санкции за казнување на земја или субјект што ги крши санкциите на ООН, дури и ако е меѓу ретките во светот што сметаат дека се на сила. Тоа е многу опасна алатка: на прекршителите идентификувани од Вашингтон ќе им биде забранет пристап до американскиот пазар и финансискиот систем.

„Ако земјите-членки на ООН не ги исполнат своите обврски во спроведувањето на овие санкции, САД се подготвени да користат свои алатки за казнување на прекршителите“, предупреди Мајк Помпео. Тој најави дека „овие денови“ ќе објави „мерки“ на САД против „оние што ги кршат санкциите на ООН“.

Шест недели пред претседателските избори на кои сака да добие втор мандат, претседателот Трамп може да ги објави мерките во својот говор пред Генералното собрание на ООН во вторник.

Но, Вашингтон е сам против сите: другите суперсили, Русија, Кина и европските сојузници не ги поддржуваат.

„Секоја одлука или мерка донесена за повторно воведување на санкции “нема да има правно дејство“, објавија Франција, Велика Британија и Германија во заедничкото писмо до Советот за безбедност во петокот, чија копија беше примена од Франс Прес.

Самите Американци се „свесни дека ова е лажна изјава“ и „пропаганден трик“, изјави иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф.

Тој рече дека американскиот потег нема правна основа затоа што САД се повлекоа од договорот за ограничување на иранскиот нуклеарен договор потпишан во 2015 година во 2018 година и повеќе не можат да се повикуваат на Резолуцијата 2231 на ООН, со која Советот го поддржуваше тој договор и пропишуваше санкции во случај на повреда.

Ова мислење го делат 13 од 15-те членки на Советот за безбедност на ООН.

„Ништо нема да се случи“, предвидува дипломатот на ООН. „Тоа е исто како да го стиснете чкрапалото и куршумот да не излезе од цевката“.

Друг дипломат жали за „едностраната“ одлука: „Русија и Кина гледаат со задоволство, како се поделени Европејците и Американците“.

Но, ако САД ја сфатат својата закана од придружни санкции, ескалацијата може да продолжи.

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, вчера пред Советот за безбедност на ООН изјави дека не може да преземе никакви активности врз основа на најавата на САД, бидејќи „се чини дека постои двосмисленост“

„Не е на генералниот секретар да се однесува како да нема такви нејаснотии“, напиша тој во писмото до Советот за безбедност. Објектот на ООН обезбедува административна и техничка поддршка на Советот за безбедност при спроведување на режимот на санкции.

Гутереш напиша дека нема да пружи таква поддршка се додека не се расчисти статусот на санкциите против Иран.

Песната „Сакам да кажам" од Нокаут победничка на 35-то издание на „Макфест"

Победничка песна на 35-то издание на „Макфест" е „Сакам да кажам"  од групата Нокаут, втората награда е за „Ден по ден" изведена од Ѓоко Таневски и трета награда за „Ако те изгубам" во изведба на Омар Џаферовски.

Никола Перевски-Пере од Нокаут за МИА вели дека ова е награда по 24 години работа, а слатка трема немал да почуствувано никогаш.

-По 24 години конечно нешто да освоиме, публиката тоа го примети дека има некаков квалитет, што сме го направиле. Се разбира тука е жирото кое гласаше за нас и веројатно жирото, тоа го почуствувало. Најважно е за мене да почуствува песната, да се пренесе енергијата, кај публиката, еве и кај жирото и сметам дека е заслужено, вели Пере од Нокаут.

Тој во разговорот за МИА открива дека песната е направена пред три години, а инспирацијата доаѓа од љубовта. Прашан како го доживува „Макфест" по 35 години, одговорот му е „Како никогаш досега, затоа што „Макфест" досега се правеше на затворено, а сега за првпат е кога „Макфест" се организира под отворено небо и навистина чувството е прекрасно и мислам дека треба да продолжи во ваков некаков континуитет, рече Перевски-Пере од Нокаут.

Досега на „Макфест" имал две композиции едната е „Танго" во 2014 и победничката е втора песна со која настапи на 35-то издание.

Публиката синоќа не гласаше, изборот на наградите го направи стручното жири, составено од познати македонски музички имиња, актери, од модата. Што се однесува за почитувањето на здравствените протоколи фестивалот беше беспрекорно организиран. Волонтерите на ОО Црвен Крст постојано беа меѓу публиката, кои предупредуваа на држење дистанца и задолжително носење на заштитни маски./MИА

притисни ентер