Светските музеи нудат виртуелни тури за сите во самоизолација

За време на самоизолација или домашен карантин, покрај тоа што проблем може да бидат залихите на продукти за две недели, може да се јави и здодевност.

Гледањето серии и филмови и пребарувањето на интернет по некое време може да стане здодевно, па ако сте љубител на уметноста, можете да посетите некои од светските музеи кои имаат виртуелни турнеи за време на пандемијата на коронавирус.

Гугл направи список од 500 музеи на едно место што можете да ги посетите нпреку Интернет, а ова се само неколку.

1. Британски музеј, Лондон

Овој музеј во срцето на Лондон им овозможува на виртуелните посетители турнеја каде можат да ја видат Камената Розета и египетската мумија. Покрај тоа, достапни се стотици други артефакти.

2. Музејот Гугенхајм во Њујорк

Уличниот приказ на Гугл им дозволува на посетителите да влезат во музејот Гугенхајм и да ги шетаат познатите спирални скали. Таму можете да видите многу важни дела на импресионистите, пост-импресионистите, дела од модерното време и дела кои припаѓаат на современата уметност.

3. Национална галерија за уметност, Вашингтон

Овој познат американски музеј содржи две мрежни изложби што можете да ги видите преку Google. Првата е изложба на американска мода од 1740 до 1895 година, каде може да се видат парчиња облека од времето на колонизацијата, а втората е збирка дела на холандскиот барокен сликар Јоханес Вермеер.

4. Musée d'Orsay, Париз

Виртуелно можете да прошетате низ популарната галерија, дом на десетици познати уметнички дела од француски уметници кои живееле и твореле помеѓу 1848 и 1914 година, како Моне, Сезан и Гаген.

5. Национален музеј за современа уметност, Сеул

Еден од најпопуларните музеи во Јужна Кореја обезбедува пристап до интернет-корисниците ширум светот. Виртуелната турнеја на Google ве носи низ шест ката на современата уметност од Јужна Кореја и од целиот свет.

6. Музејот Пергамон во Берлин

Како еден од најголемите музеи во Германија, Пергамон има многу нешта да понуди. Во него се сместени голем број антички артефакти, вклучувајќи ги Истарските врати и Пергамскиот олтар.

7. Риксмузеум, Амстердам

Во овој музеј можете да видите уметнички дела од златниот период на Холандија, вклучувајќи дела од Вермеер и Рембрант. Google нуди турнеја низ овој музеј на Street View, така што за момент ќе се чувствувате како да сте навистина во него.

8. Музејот Ван Гог, Амстердам

Секој што го сака уникатниот стил на овој холандски уметник може да ги види неговите дела ако виртуелно го посети овој музеј. Содржи над 200 негови слики, 500 цртежи и над 750 писма.

9. Музејот Пол Гети, Лос Анџелес

Дури и 12-века старата европска уметност може да се види во овој уметнички музеј во Калифорнија. Можете да ја посетите виртуелно благодарение на Street View на Google, и ќе најдете голема колекција на слики, цртежи, скулптури, ракописи и фотографии .

10. Галерија Уфици, Фиренца

Една од најпознатите уметнички галерии во кои има уметнички колекции е Уфизи сместени во Фиренца и дизајнирана од Џорџо Васари во 1560 година за Козимо И. де Медичи, а со неговите убавини можете да се восхитувате на интернет.

11. МАСП, Сао Паоло

Museu de Arte de São Paulo е непрофитен музеј и првиот бразилски модерен музеј. Изгледа како да лебди во воздух заради неговата посебна архитектура, а она што го чува може да го видите во виртуелната турнеја.

12. Национален музеј за антропологија, Мексико Сити

Изграден во 1964 година, овој музеј е посветен на археологијата и историјата на пред-колумбиската ера на Мексико. Во него се сместени 23 изложби полни со древни артефакти, вклучително и некои кои припаѓаат на цивилизацијата на Маите.

Шевролет Нива од сега е Лада Нива

Руската компанија „GM-AvtoVAZ“ го преименува моделот Шевролет Нива во Лада Нива.

Во минатото оваа компанија беше поделена во сопственост на Руси и Американци, но изгледа дека „AvtoVaz“ го презема водството во компанијата.

На почетокот на декември минатата година е соопштено дека „AvtoVaz“ откупил 50 % од акциите на компанијата „GM-AvtoVAZ“ од американскиот Џенерал Моторс.

Така да од сега автомобилот под име Шевролет Нива, ќе започне да се произведува како Лада Нива.

Автомобилот е инаку достапен со 1.7 литарски мотор од 80 коњски сили.

Николоски: Бордот на директори на ТЕЦ Неготино земале плата од над 2.500 евра

Е такви бандити и криминалци Заев става на функција.

Мојот опонент, мојот против кандидат Зоран Заев нема ден да не се потсетиме на некоја од неговите големи афери, не се добројуваат. Да земам сега тука да ги бројам, до утре ќе треба да останеме, за жал. Ќе набројам неколку. Мојот против кандидат е човекот кој што бараше евро за брат му ама не едно, туку помножено по 200.000 и кажа уште кој се друг платил во штедилницата кај брат му. Мојот против кандидат е човек чие што најтесно семејство вози автомобил кои вие ниту во живот, а ниту јас сме видели и кои што чинат повеќе од вкупната заработка на сите вас за 5 години заедно, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4, Александар Николоски денеска на средба пред граѓаните на Кавадарци.

Мојот против кандидат е човек кој што краде каде што ќе стигне. Мојот против кандидат е човек кој што лаже каде ќе стигне. Мојот против кандидат е човек кој што поставува директори на јавни институции кои што пари ставаат во торба. Мојот против кандидат е човек кој што организираше рекет во Република Македонија и е на врвот на пирамидата, „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава и кој што организираше многу бизнисмени да бидат изрекетирани во вредност од преку 20 милиони евра. Мојот против кандидат е човек кој што ги искористува луѓето и ги пушта низ вода и ситните риби ги тера да одговараат за него, за тој да може да биде заштити. Мојот против кандидат е човек кој што го промени името на оваа држава, што воведе двојазичност и што тргува со историјата, рече Николоски.

Николоски, од Кавадарци порача да се внимава со маката и трудот на земјоделците, порачувајќи да се внимава што прават со цената на грозјето бидејќи после 15 јули со ВМРО-ДПМНЕ ќе си имаат работа, односно како што рече тој, грозјето мора да се откупи цело по праведна цена и мора навреме да се плати.

Сакам збор два да кажам за уште две работи. Едната се маките народни и на земјоделците и втората њ криминалот и корупцијата. За маките народни, слушаме одредени големци и олигарси кои што ни ја искрадоа државата во 90тите години си ги добија фабриките на тацна станаа милионери ама не станаа милионери затоа што мобилен телефон измислија или компјутер, или некоја ракета, туку за тоа што покрадоа. И сега истите тие оваа година сакале грозјето за 6, 7 денари. Да им порачам од овде да внимаваат што прават со ВМРО-ДПМНЕ ќе имаат работа после 15 јули, вели Николоски.

Николоски посочи посочи дека секој што се огрешил пред законот после 15 јули ќе мора да одговара, додавајќи дека не е само директорот на Тутунскиот комбинат кој зема енормно висока плата, туку откри дека и директорот на ТЕЦ Неготино и бордот на директори земале високи плати, укажувајќи такви бандити и криминалци Зоран Заев става на функции, вели Николоски.

Околу криминалот и корупцијата, каде и да отидете секаде бандити. Еве две работи сакам да споделам со вас. Бев претходно во Неготино и кажуваат луѓето ТЕЦ Неготино кога работи кога не работи, главно не работи. Си се собрале таму директори си се ставиле си поделиле плата каква што вие не можете да сонувате. Јас мислев дека само во Прилеп е така, таму на пример директорот на Тутунскиот комбинат прима ако не сте знаеле 3.500 евра нето месечна плата, односно 5.500 евра бруто месечна плата. Значи зема 5.500 евра месечна плата, само за споредба цело семејство во Прилеп кое што сади тутун за една година заработува од 5.000 до 7.000 евра. За една година цело семејство, а овој сам за еден месец 5.500 евра. Ама такви херои имало и тука во Неготино и ќе ги кажам по име, затоа што мене тој ми е стилот, директорот на ТЕЦ Неготино зема верувале или не 100.000 денари нето плата, 150.000 денари бруто плата, преведено 2.500 евра плата, името на тој директор е Небојша Стојановиќ и веројатно никој не го знае и никој не го видел, ама мангупот зема 2.500 евра плата.

Па тие пајташите околу него, зошто нели треба да има борд да директори, земаат некаде околу две до 2.300 евра плата, еве да ги кажам нивните имиња. Игор Бојаџиев, Јане Стојменов, Никола Ангеловски, Билјана Митева. Сите овие си земаат по 2.000 до 2.300 евра бруто плата. Такви бандити и криминалци Зоран Заев става на функција, да ги поздравам од овде и сите ќе одговараат од прв до последен после 15 јули за да не ја цицаат маката на луѓето, да има одговорност и во Неготино, и тука во Кавадарци, порача Николоски.

Николоски побара масовна поддршка од кавадарчани за убедлива победа и во Кавадарци, и во цела четврта изборна единица и на ниво на Македонија за заеднички да ја градат Македонија.

Да победиме убедливо во четворката, да излеземе масовно во Кавадарци и да победиме во четвртата изборна единица со 12, 8 и да имаме преку 60 пратеници на ниво на Македонија, и заеднички да ја градиме Македонија.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Протести во Софија, приврзаниците на Радев бараат оставка од Борисов

Пред зградата на Министерскиот совет се приврзаниците на Румен Радев и бараат оставка од премиерот Бојко Борисов.

Два митинга вечерва се одржаа во Софија, едниот со подржувачи на владејачката партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) на премиерот Бојко Борисов, а другиот за поддршка на бугарскиот претседател Румен Радев.

Пред зградата на Министерскиот совет се приврзаниците на Румен Радев и бараат оставка од премиерот Бојко Борисов.

ГЕРБ соопшти дека после завршувањето на митингот, автобусите со нивни приврзаници биле нападнати, но дека немало повредени лица. Тие за нападот ги обвинија приврзаниците на Румен Радев и побараа од претседателот да ги отповика платените провокатори.

притисни ентер