Студија: Трета доза Фајзер значително ја зголемува заштитата кај постарите од 60

Третата доза од Фајзер/БиоНТек вакцината против коронавирус значително ја зголемува заштитната ефикасност кај лицата постари од 60 години, покажа новото истражување на израелските научници.

Меѓу постарите лица кои примиле две дози вакцини десет пати почесто се развива инфекција, а 20 пати повеќе вакцинирани со две дози заболеле од потежок облик на инфекција во однос на оние кои примиле трета, бустер доза, објавија израелските научници во „New England Journal of Medicine“.

Сите вакцинирани со две дози во Израел сега имаат можност да добијат и трета доза најрано пет месеци откако ја примиле втората доза. Инаку и покрај високиот процент на вакцинирани таа држава моментално се бори против третиот бран на коронавирусот.

Израелските истражувачи претпоставуваат дека тоа е поради многу позаразната делта варијанта на вирусот и опаѓањето на заштитата која вакцината ја пружа на шест месеци по примањето на втората доза. Според научниците ефикасноста на вакцините опаднала на 50 отсто.

Во Германија на лицата постари од 80 години ќе им се нуди трета доза

Карстен Ватцл, главниот секретар на Германското друштво за имунологија, вели дека од порано се знаело дека бројот на антитела е околу десет пати повисок после третата доза на вакцината отколку после само две. Но студијата истовремено упатува и на тоа дека заштитната ефикасност на двете дози е сепак многу поголема отколку во случај поединецот да не примил ниту една доза вакцина против Ковид-19.

Ватзл цели дека во рамки на студијата научниците не јапроучувале можноста за нуспојави. Но засега од Израел нема извештаи за тоа дека тратата доза може да резултира со позначителни нуспојави во однст на втората.

Истовремено тој истакнува дека не препорачува бустер доза за помладите лица, туку за постарите од 80 години и за оние постари од 60 години со хронични болести.

И во Германија во некои случаи на лицата постари од 80 години и лицата со ослабнат имунитет им се нуди трета доза од вакцината, пишува „Index.hr“.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер