Статуата на кардиналот Хенгсбах, обвинет за злоставување отстранета од пред катедрала

Статуата на починатиот германски кардинал Франц Хенгсбах денеска е отстранета денеска од пред катедралата во Есен, западна Германија, неколку дена откако во јавноста излегоа наводите за сексуална злоупотреба од пред неколку децении.

Хенгсбах беше католички кардинал кој почина во 1991 година. Тој беше обвинет, меѓу другото, за наводно злоставување на шеснаесетгодишно девојче во 1954 година додека бил помошен бискуп во Падерборн. Тој е обвинет и за сексуален напад на жена во Есен во 1967 година.

Администраторот на катедралата во Есен, Томас Зандер, минатата недела најави дека неговата статуа ќе го замени спомен простор за жртви на сексуално насилство.

Во исто време, католичкиот бискуп од Есен, Франц-Јозеф Овербек, ги замоли верниците од парохијата за прошка за неговото справување со обвинувањата против неговиот претходник.

Во писмо тој открива дека за овие тврдења првпат бил информиран во 2011 година од Падерборн, кој се наоѓа на околу 130 километри источно од Есен. Овербек рече дека тој не презел ништо во тоа време бидејќи од Конгрегацијата за доктрина на верата во Рим му било кажано дека обвинувањата се неосновани.

„Денеска признавам дека тие обвинувања во 2011 година беа погрешно проценети, а жртвите доживеаја неправда“, напиша тој.

Бискупиите Есен и Падерборн во вторникот соопштија дека има „сериозни“ обвинувања против нивниот претходник.

Хенгсбах стана кардинал во 1988 година и беше еден од најпознатите германски свештеници.

Кибер напад врз ТВП за време на фудбалскиот натпревар Полска – Холандија

Интернет-страницата на спортскиот канал на Полската јавна телевизија (ТВП) беше мета на кибер напад за време на денешниот натпревар Полска – Холандија, поради што гледачите не можеа да го следат првото полувреме.

- Околу 15 часот беше нападната ИП адресата на полската телевизија, изјави директорот на ТВП Спорт, Јакуп Квиатковски.

Нападот целосно го блокира сајтот на ТВП Спорт до почетокот на второто полувреме.

Полска денеска во Хамбург го загуби првиот натпревар со 1:2 од Холандија во првото коло на Европското фудбалско првенство во Германија.

Русија ја престигна Америка во испораката на гас

 Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години.

Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години, и покрај напорите на регионот да се ослободи од зависноста од фосилните горива, пишува „Фајненшл тајмс“.

„Изненадувачки е да се види дека увозот на руски гас во Европа е зголемен по сите напори и напори да се намали зависноста од енергетските извори од таа земја“, истакнал пазарниот аналитичар од ИЦИС Том Марзек-Менсер.

Британскиот весник потсетува дека по почетокот на конфликтот во Украина во февруари 2022 година, Русија ја намали испораката на гас во Европа и регионот престана да го увезува овој енергенс, кој потоа се испорачува со специјализирани бродови од Америка. Во септември 2022 година, Америка ја престигна Русија во количината на извезен гас во Европа.

Сепак, според податоците на ИЦИС, минатиот месец испораките на руски гас и течен гас учествуваа со 15 отсто од вкупниот извоз во ЕУ, Велика Британија, Швајцарија, Србија, Босна и Херцеговина и Македонија, пренесува Капитал.

Истите податоци покажуваат и дека течниот гас од Америка учествува со 14 отсто во регионот, што е најниско од август 2022 година.

Мицкоски за кадровските решенија во владата од коалицијата „Твоја Македонија“

Изјава на мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кадровските решенија во новата влада од коалицијата „Твоја Македонија“, што вечерва беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на партијата. 

притисни ентер