Стано: Косово мора под итно да ја формира Заедницата на српски општини

Според Стано, ако Косово на ја спорведе оваа обврска, тоа ќе се толкува како знак дека од косовска страна не постои волја за напредок на патот кон нормализација на односите со Србија.

Формирањето на Заедницата на српски општини е долгогодишна обврска на Косово и таа мора да се спроведе под итно, што беше повеќепати повторено од страна на ЕУ дури и на највисоко ниво, изјави денеска портпаролот на Европската комисија за надворешни работи и безбедносна политика Петер Стано.

Според Стано, ако Косово на ја спорведе оваа обврска, тоа ќе се толкува како знак дека од косовска страна не постои волја за напредок на патот кон нормализација на односите со Србија.

- Тоа барање сега е поврзано и со напредокот на Косово на патот кон пристапување во ЕУ, додаде Стано во одговор на новинарско прашање по повод измунувањето на 4000 дена од постигнувањето на договорот за формирање на Заедницата на општини со мнозинско српско населни во Косово.

Сепак, според него, ова прашање нема да биде меѓу главните теми на следната рунда преговори од дијалогот меѓу Белград и Приштина, што ќе се оджри в четрток во Брисел на ниво на шефови на преговарачки делегации, туку на неа пред се ќе стане збор за надминување на последиците од одлуката на косовската Централна банка за забрана на употребата на српскиот динар во Косово.

- Заедницата како тема е присутна на секоја наша средба, секоја наша итреакција со косовските партнери, бидејќи таа е еден од условите кои мора да се исполнат што е можно побрзо и без понатаможно одлагање, заклучи Стано.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер