Српската полиција идентификува неколку лица, кои праќале дојави за бомби во училиштата

Српската полиција идентификуваше едно лице од странство и неколку државјани на Србија кои испраќаат закани со бомби во училиштата во Белград.

Во тек е темелна истрага за откривање на испраќачите на тие закани кои во последните недели малтретираа ученици, родители и вработени во образованието, објави денеска владата.

Министерството за внатрешни работи (МУП) ја информира премиерката Ана Брнабиќ дека „се преземени сите мерки и активности за да се обезбеди степенот на безбедност и заштита на училиштата да биде на највисоко можно ниво“ и дека постапува „на секоја закана“ , кој вклучува околу 2.500 полицајци на терен секој ден .

Само во Белград годинава имало повеќе од 2.000 вакви извештаи, меѓу кои и неколку денес.

Во денешното соопштение за медиумите, Владата најавува дека МУП и Министерството за образование во следните два дена ќе предложат нов протокол за справување со пријави за наводно поставени бомби во училиштата со цел да се обезбеди „целосна безбедност на сите кои престојуваат на училиште, и континуитет на наставниот процес“.

Честите извештаи за бомби, наводно поставени во белградските училишта, беа искористени на крајот на минатата недела за меѓусебни обвинувања на опозицијата и на владејачката партија во изборната кампања за предвремените избори закажани за 17 декември, откако беа пријавени бомби и во белградските градинки.

Изборниот список на проевропската опозициска коалиција „Србија против насилство“ оцени дека владата на Српската напредна партија не е во состојба да го реши проблемот со пријавите за бомби во училиштата, кои „станаа секојдневие“, додека владејачката партија истовремено бара виновници меѓу политичките противници.

Градоначалникот на Белград во заминување, Александар Шапиќ (СНС), дури тврдеше дека извештаите за бомби во училиштата биле „мотивирани од изборите“.

Истиот ден кога Министерството за внатрешни работи објави дека идентификувало неколку лица кои испраќале меилови за наводно поставени бомби, претставниците на проевропската опозиција во Републичката изборна комисија (РИК) побарале измена на правилата на избирачките места за денот на изборите.

Имено, се бара - во случај на дојави за бомби на избирачките места што се во училиштата - тоа да се третира како привремен прекин, а не како прекин на гласањето. Во тој случај, гласањето треба да се продолжи по пропишаното време за затворање на избирачкото место колку што ќе трае полициската проверка.

Млада Албанка го убила татко си, зашто сакал да ја омажи за човек кого не го сакала

Полицијата во Албанија уапсила девојка (19), која е осомничена дека го убила нејзиниот татко Д.М.

Грозоморното злосторство се случило на 13 февруари, а полицијата дури денеска ја приведе ќерката на убиениот, објави Топ Ченал.

"Го убив затоа што сакаше да ме сврши. Немав излез, па зедов пиштол и го застрелав. Сѐ направив сама", наводно рекла ќерката.

Деталите за ова бизарно злосторство ја шокираа Албанија и регионот. На веста за страшната смрт ѝ претходела потрага по Д.М. Имено, неговиот син Х.М.(25) на 13 февруари околу 22.30 часот се јавил во полиција и рекол дека неговиот татко излегол од станот и дека оттогаш не може да стапи во контакт со него. Четири дена подоцна, на 17 февруари, автомобилот на Д.М., бил пронајден доста далеку од местото на живеење. Набрзо било утврдено дека бил убиен.

Медиумите пишуваат дека телото на Д.М., било пронајдено во неговиот стан, а доказите почнале да укажуваат на неговата 19-годишна ќерка. По апсењето изјавила дека направила сѐ затоа што татко ѝ сакал да ја натера да се омажи, но дека претходно имале несогласувања по бројни прашања.

Истрагата за целиот случај се уште е во тек.

Илјадници граѓани од Плимут се евакуирани поради транспорт на неексплодирана бомба (ВИДЕО)

Повеќе од 10.000 луѓе се евакуирани од станови, куќи и работни места поради отстранување на бомба од Втората светска војна во Плимут, Англија.

Парковите се расчистени од полицијата, фериботите престанаа да сообраќаат, возовите беа запрени, училиштата беа затворени и имало, како што сликовито опишува Гардијан, колективно задржување на здивот додека воен конвој многу бавно ја пренесуваше бомбата од 500 килограми низ скалестите улици што водат до реката Тамар.

Одлуката за преместување на бомбата им била соопштена на сите во областа преку нивните мобилни телефони со помош на владиниот систем за предупредување за итни случаи, што се верува дека е првпат да се користи за вистински итен случај.

Луѓето излегле од своите куќи и влегле во нивните автомобили. Работниците на бродоградилиштето се спакувале и си заминале. „Тоа потсетува како оние евакуации што ги гледате во филм за катастрофа“, рече Стив Џонс додека ја напушта продавницата каде што работел.

Министерството за одбрана соопштило дека тоа е една од најголемите евакуации на цивили во Обединетото Кралство од крајот на Втората светска војна.

Личните предмети на Елтон Џон се продадени на аукција за речиси 8 милиони долари

Скоро 100.000 долари за сребрените монограмски чизми на Елтон Џон и околу 2 милиони долари за триптихот на уличниот уметник Бенкси од неговата колекција: Личните предмети на музичката икона се продадени на аукција во Њујорк за речиси 8 милиони долари.

Аукциската куќа Кристи спроведува серија од осум продажби до 28 февруари, лично и преку Интернет, на колекцијата на 76-годишниот музичар, вклучително и глам-рок комбинезон во боја на слонова коска и злато од раните 1970-ти дизајнирани од Ени Риви, продаден за 12.600 долари.

Додека ентузијастичките колекционери наддаваа во средата, клавирот на Џон достигна цена од повеќе од 200.000 долари, а очилата за сонце, клучен елемент на препознатливиот изглед на пејачот, најдоа купувач за 22.680 долари, десет пати повеќе од нивната првична проценка.

Повеќето од предметите доаѓаат од неговиот луксузен дом во Атланта, Џорџија, кој му служел како домашна база за американските турнеи, што неодамна го продал.

Со дела од уметниците Кит Харинг, Енди Ворхол, Роберт Меплторп и Ричард Аведон, колекцијата што ја собрал со својот сопруг Дејвид Фурниш го демонстрира вкусот на парот за современа уметност.

Легендарниот музичар, познат по хитовите како Your Song, Rocket Man и Sacrifice, раскошните костими и посветеноста на борбата против ХИВ/СИДА, ја заврши својата проштална турнеја минатата година.

Личните колекции на иконите на поп културата станаа редовна карактеристика на врвните светски аукциски куќи.

Минатиот септември, илјадници предмети на починатиот фронтмен на Квин, Фреди Меркјури, беа продадени за 40 милиони фунти (50,4 милиони долари), објави Sotheby's.

притисни ентер