Србин загина во пад на авион во мочуриште во Флорида, едвај му го извлекле телото од калта

Телата на Србинот Г.Ј. и уште еден маж се извлечени од остатоците на малиот авион кој вчера околу 14 часот по локално време се урна во мочурливо езеро на Флорида во округот Палм Бич.

„Авионот „Пајпер ПА28“ се лизна од пистата на генералниот авијациски аеродром во округот Норт Палм Бич и се урна во мочурлива област на крајот од пистата“, изјави Сара Тејлор Салик, портпаролка на Националниот одбор за безбедност на транспортот.

На спасувачите им требало повеќе од еден час да го лоцираат леталото и да ги извлечат Г. Ј и неговиот придружник од него.

Остатоците, кои се распаднале на најмалку два дела, биле забележани од хеликоптер, а спасувачите потоа поминале низ кал длабока до половината за да ги извлечат телата од авионот. На брегот бил извршен CPR, по што двајцата мажи биле пренесени во најблиската болница. За жал, и покрај напорите на лекарите, во болница била констатирана смрт.

Според официјални лица, авионот очигледно имал проблем при слетувањето и се излизгал од пистата кон мочурливото езеро кое се наоѓа во непосредна близина.

„Кога авионот удри во водата, дел од крилото или делот од опашката на авионот се откина. Спасувачите рекоа дека авионот се распаднал на два дела. Неколку противпожарни екипи и членови на канцеларијата на окружниот шериф брзо пристигнале на местото на настанот, имавме и екипажот во воздух“, изјавија официјални лица.

Како што се наведува, во рок од две минути нуркачите биле во вода.

„Хеликоптерот го бараше леталото од воздух и екипажот на хеликоптерот ги забележа остатоците. Кога стигнавме до остатоците, видовме две лица во авионот. Ги извлековме жртвите со помош на корпа на хеликоптерот. " рекоа.

„Нашите нуркачи мораа да минат низ кал длабока до половината за да стигнат до водата каде што може да нуркаат и да стигнат до авионот“, додаваат тие.

Во тек е истрага за тоа како дошло до несреќата.

Највисоките хрватски функционери си ги зголемија платите за 83%

Хрватската влада денеска ја усвои одлуката за зголемување на платите на највисоките државни функционери.

Со оваа одлука, месечните примања на претседателот Зоран Милановиќ, премиерот Андреј Пленковиќ и на претседателот на парламентот Гордан Јандроковиќ од август ќе пораснат за 2.500 евра..

Основицата на платата на околу 270 функционери ќе се зголеми за 83,45 посто, па место досегашните 516 евра бруто, ќе изнесува 947 евра.

Според новите пресметки, Пленковиќ ќе има плата од 5.535 евра, а Милановиќ од 6.074 евра.

Соработка -Министерството за локална самоуправа- Министерството за дигитална трансформација

Министерството за локална самоуправа во соработка со Министерството за дигитална трансформација и со општините ги интензивира активностите за дигитализација на локалните услуги

Министерот за локална самоуправа Златко Перински денеска имаше состанок со министерот за дигитална трансформација Стефан Андоновски на кој се разговараше за конкретните чекори за дигитализација на општините, со вклученост и на донаторската заедница.

На состанокот беа презентирани можностите за вклучување на сите општини во процесот на дигитализација со цел и помалите општини да можат да го фатат чекорот со поддршка од надлежните министерства. Притоа беше констатирано дека основите се веќе поставени со воспоставената електронска платформа од страна на УНДП и на Министерството за локална самоуправа, а ќе се направат напори за вклучување на услугите на националниот портал за услуги воден од Министерството за дигитална трансформација.

Претставниците од УНДП истакнаа дека изразената подготвеност од страна на надлежните министерства да се интензивираат работите дава можност целиот процес на дигитализација на локално ниво да се заокружи многу побрзо од планираната динамика.

Министерот за локална самоуправа Златко Перински истакна дека Министерството за локална самоуправа ќе го води овој процес и очекува поддршка од сите вклучени страни, а општините нема да бидат оставени сами.

-Ќе работиме на обезбедување на сите технички услови и на зајакнување на административните капацитети на локално ниво, а помалите општини ќе бидат вклучени без исклучок, со воспоставување на меѓуопштинска соработка со поголемите и покапацитетни општини, рече министерот Перински. Перински нагласи дека целиот процес ќе се води системски за што веднаш ќе се ревидираат планираните активности во нацрт Акцискиот план за спроведување на Програмата за одржлив локален развој и децентрализација и по неговото усвојување од страна на Владата целиот процес ќе биде предвидлив со точно утврдена временска рамка за реализација на сите конкретни чекори.

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски ја води државата напред, а Филипче да каже како направи хациенда

Мицкоски ја води државата напред, а Филипче да каже како направи хациенда од милион евра, купи џип и направи портфолио од фирми.

Реакција на ставовите на Венко Филипче

Мицкоски ја води државата напред, а Филипче да каже како направи хациенда од милион евра, купи џип и направи портфолио од фирми.

Македонија за еден месец има поголем напредок, од со СДС за 7 години. Државата доби ефтини средства од Унгарија, држава членка на НАТО и ЕУ, по камати пониски од државните обврзници на САД и земјите од ЕУ. Најавена е голема странска инвестиција во областа на зелената енергија, големи странски инвеститори присутни во земјата водени од сигурноста која ја пружа владата се одлучуваат на големи нови инвестиции. Пензиите се покачуваат. Име повеќе за секого.

Филипче пред да зборува за било што, нека каже со кои пари неговото семејство ја изгради хациендата на Водно? Истата со над 400м2 станбена површина чини повеќе од милион евра.

Филипче да каже на чие име е џипот Ауди Q8, и со кои пари е платен и зошто?

Очекуваме одговор и за фирмите во Бугарија, но и за фирмите на брат му со Вице Заев.

Тендер министерот Филипче должи одговорни за Онкологиjа и за Хематологија и Ирина Пановска, и за одуларната болница во Тетово, и за вакцините и за редица други крвави и дебели тендери. Одговори мора да има.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер