Србија воведе задолжително носење маски

Работната група на Министерството за здравство за справување со состојбите од пандемијата ковид 19 на седницата одржана во Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ даде препораки поради зголемениот број заболени со ковид. 

Работната група на Министерството за здравство за справување со состојбите од пандемијата ковид 19 на седницата одржана во Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ даде препораки за справување на ниво на примарна здравствена заштита, институциите, како и во однос на носењето маски во здравствените установи и вакцинацијата.

Беа дадени препораки на ниво на примарна здравствена заштита, на ниво на болнички институции и во однос на вакцинацијата.

На ниво на примарна здравствена заштита:

• Важноста на тестирањето на пациентите со знаци и симптоми на акутна респираторна инфекција, првенствено и особено оние кои имаат ризик фактори за развој на тешка клиничка слика.

• Тестирањето за корона вирусот е задолжително за сите вработени во здравствените установи доколку имаат симптоми на акутна респираторна инфекција и нивна задолжителна контрола и тестирање по инфекција.

• Задолжително е тестирање на контакти со лица кои се позитивни на Ковид 19 во здравствените установи, согласно важечките Стручно-методолошки упатства за справување со состојбите од пандемијата COVID-19.

На ниво на болнички институции:

• Тестирањето на пациентите како услов за хоспитализација останува исто, согласно важечките Стручно-методолошки инструкции за справување со состојби на пандемијата на ковид 19.

• Тестирањето е неопходно за прием на хематолошки и онколошки одделенија, како и геријатриски одделенија и одделенија каде се лекуваат пациенти со примарна и тешка имунодефициенција.

• Неопходно е да се тестираат сите пациенти кои имаат симптоми и знаци на акутна респираторна инфекција, во моментот на прием на болничко лекување

• Забраната за посети во болниците е одговорност на Комисијата за превенција од болнички инфекции на секоја здравствена установа.

• Комисиите за превенција од болнички инфекции во здравствените установи се должни во наредните 7 дена да ја проценат епидемиолошката состојба во нивната установа, да предложат мерки и да продолжат редовно и континуирано да ја следат епидемиолошката состојба во здравствената установа во соработка со територијално надлежен институт/ од Институтот за јавно здравје, а согласно важечкото Стручно-методолошки упатство за справување со состојбите од пандемијата на ковид 19.

Работната група зазеде став дека е неопходно да се носат заштитни маски во сите здравствени установи.

Во однос на капацитетот на болниците за сместување хоспитализирани пациенти заболени од Ковид 19, Работната група смета дека засега не е потребно дополнително проширување на капацитетите.

„Ќе се следи епидемиолошката состојба и соодветно на тоа, Работната група навремено ќе реагира и ќе даде насоки за воведување на потребните промени“, велат од Институтот „Батут“.

Што се однесува до вакцинацијата против Ковид 19, таа се спроведува во согласност со препораките на Стручната комисија за имунизација и во согласност со Стручно-методолошките упатства на Институтот за јавно здравје на Србија.

„Нагласена е важноста на вакцинацијата против Ковид 19 и сезонската вакцинација против грип (која може да се применува истовремено или во било кој временски интервал) имајќи ја предвид претстојната сезона на респираторни инфекции“, се наведува во соопштението на Институтот „Батут“, пренесува Курир.

Мајка од пеколот: Тригодишни близначиња починаа од предозираност со дрога

Џестис Џејмс (22), мајка на тригодишните синови близнаци Џоши и Џестин, е обвинета за убиство и злоупотреба на деца, откако децата починале поради прекумерна изложеност на дрогата фентанил.

Како што објави „Дејлимејл“, децата биле пронајдени во несвест на 11 јули во куќа во паркот Канога, Калифорнија. Тие не реагирале и не биле свесни кога болничарите пристигнале во станот во кој била Џастис Џејмс со нејзиното момче и нејзиното семејство.

Братчињата итно биле пренесени во блиската болница, но веќе било доцна. Џоши починал подоцна истата вечер, а Џестин два дена подоцна.

Џонатан Хатами, заменик окружен обвинител, рече дека ова е прв пат во областа на Лос Анџелес родителите да бидат обвинети за смрт од предозирање поврзано со фентанил.

Употребата на оваа дрога е во пораст, што е вознемирувачки тренд во последните години во САД. Поради истрагата, која се уште не е завршена, обвинителот не сакал да даде повеќе детали за тоа како близнаците биле изложени на дрога.

„Имавме уште четири слични случаи во последните шест месеци во Лос Анџелес. Децата се највредното нешто што го имаме. Тие не купуваат фентанил, не пушат. Возрасните го прават сето тоа, но невините деца плаќаат Највисоката цена е неприфатлива“, рече Хатами.

Мајката на малите деца, Џастис Џејмс, се појави на суд во вторникот и изгледала вознемирено. Во публиката имало уште неколку членови од нејзиното семејство. Таа била задржана во притвор откако ѝ била одредена кауција од четири милиони долари.

Ќе добие адвокат на нејзиното следно судење закажано за 31 јули. Членовите на семејството тврдат дека таа била грижлива мајка и не би направила ништо за да им наштети на синовите. Близнаците неодамна го прославиле третиот роденден, а за Денот на независноста биле на плажа и го гледале огнометот.

Семејството формирало фонд на GoFundMe за да собере пари за погребот на момчињата.

„Ова е навистина тешко за семејството. Сакаме сите да бидат свесни за опасностите од фентанилот“, рекла бабата на момчињата, Реџина Холмс.

Страшна снимка од Индија: Збеснати бикови нападнаа жени во продавница (ВИДЕО)

Во драматичен инцидент минатата недела во Ришикеш, Индија, две жени биле нападнати од разбеснети бикови во продавница.

Индијките се соочија со застрашувачко искуство на 12 јули, кога два диви бикови упаднале во продавница во Ришикеш, Утараханд (Индија). На снимката од инцидентот се гледа како огромните животни, спонтано влетуваат во продавницата и демолирале сѐ пред себе, а потоа им се нафрлаат на муштериите, пренесува Мирор.

Биковите, кои првично биле преокупирани меѓусебно борење и удирање со главите, одеднаш ја свртеа својата агресија врз жените кога едната се обидела да побегне качувајќи се на робата.

На шокантната снимка се гледа како бик се пробива по Индијките: животното во паника скокнало врз нив, расфрлајќи ги торбите и робата што ги заштитила жените од сериозни повреди.

Храбриот продавач брзо интервенирал, се качил на своите производи и со стап избркал еден од биковите, правејќи простор за жените да избегаат, а потоа го избркал другиот бик кој бил заглавен зад жените.

Жените поминале добро, со неколку ситни гребаници, благодарение на чантите и другите ситници.

Извршниот директор на Муники Рети Нагар Палика, Танвер Марвах, рече дека се прават напори за отстранување на бездомните животни од улиците за да се спречат слични инциденти во иднина.

Голема размена на руски и украински заробеници: Бевме во смртна опасност

Русија и Украина денеска разменија по 95 воени заробеници во најновата размена со посредство на Обединетите Арапски Емирати, соопштија украинскиот претседател Володимир Зеленски и руското Министерство за одбрана.

Руското Министерство за одбрана во соопштението објавено на Телеграм наведува дека ослободените руски војници ќе бидат префрлени во Москва на медицински прегледи и физичка и психолошка рехабилитација.

Тие додаваат дека војниците биле во „смртна опасност“ во украинско заробеништво. Украинскиот претседател рече дека ослободените украински затвореници биле припадници на украинските вооружени сили, Националната гарда и граничната служба.

Зеленски им се заблагодари на Обединетите Арапски Емирати за помошта. Тоа е трета ваква размена во изминатите седум недели.

Во последната размена, која се одржа во јуни и беше посредувана од Обединетите Арапски Емирати, Русија и Украина разменија по 90 затвореници.

притисни ентер