Србија ќе оди на референдум за промена на Уставот

Претседателот на Собранието на Србија Ивица Дачиќ вечерва потпиша референдум за промена на Уставот на Србија.

„Референдумот ќе се одржи на 16 јануари 2022 година од 7 до 20 часот. На референдумот граѓаните се изјаснуваат на референдумското прашање: „Дали сте за потврдување на актот за промена на Уставот на Република Србија“, и одговараат со да или не“ – рече Дачиќ.

Тој вели дека промената на Уставот се однесува само на делот што се однесува на организацијата на власта, поточно изборот на судии и повтори дека тоа нема никаква врска со преамбулата и Косово, кое секогаш ќе биде дел од Србија.

Референдумот бил најавен по завршувањето на посебната седница на парламентот, на која се одржала заедничка расправа за Предлог-актот за промена на Уставот на Србија, Предлог-уставниот закон за спроведување на тој закон и Предлог-одлуката за свикување на Референдум за потврдување на Законот за промена на Уставот.

Предлозите што денеска ги усвоиле пратениците, а кои треба да ги потврдат и граѓаните, ќе овозможат измени на Уставот во делот што се однесува на судството.

Мицкоски до Ковачевски: Водењето држава не се става во ексел табела

Кога сме кај табелите повторно сме меѓу најкорумпираните држави во Европа, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Да можеше водење на држава да се стави во ексел табела, ќе беше лесно за секој да води држава. Човекот треба да знае дека водењето на државата не е исто со неговата наследена ексел табела добиена за партијата. Државните интереси не може да се стават во ексел табела, ниту пак животот на граѓаните.

А кога сме кај ексел табелите, поважно е што таму бројките кажуваат повторно дека сме меѓу најкорумпираните во Европа на делба од 87 до 95 место, буџетски дефицит од околу 7.255.000.000 денари или нов долг за секое семејство за само 24 дена од 2022 година од околу 14.500 денари!

Овој пат да пробаме без ексел табели, туку со работа за она што е важно за народот, заштита на интересите, повеќе пари и иднина за сите.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

За брзо возење 101 казна на територијата на цела држава

Санкционирани се 101 возач во текот на вчерашниот ден во рамки на спроведената зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање возила кои се движат со брзина поголема од дозволената.

Од нив, соопштија денеска од МВР, четири возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Милановиќ: Хрватска нема намера да војува за „корумпираната Украина“

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ, изјави дека не знае ништо за можниот судир во Украина.

Тој потенцираше дека неговата земја нема да на ниту еден начин да се инволвира во било каква воена акција.

притисни ентер