Србија ги ограничи цените на прехрмабените производи во наредните 60 дена

Српската влада денеска ги ограничи цените на основните прехранбени производи на ценовното ниво од 15 ноември годинава за период од 60 дена, со можност оваа мерка да биде продолжена доколку има потреба.

Уредбата донесена на денешната седница се однесува на цените на кристалниот шеќер, брашното од типот Т-400, сончогледовото масло за јадење, шунката и свинското месо, млекото со 2,8 отсто млечни масти, соопшти Владата, со образложение дека ценовната граница е поставена за „да се елиминираат штетните последици и спречување на нарушувања на пазарот“.

Регулативата нема да важи за веќе намалените цени - распродажби, сезонски намалувања или промотивни продажби - доколку тие важеле на 15 ноември, туку само за редовните цени пред намалувањето.

Одлуката, која ќе се применува за 60 дена, со можност за продолжување на рокот доколку е потребно, предвидува производителите да не смеат да ги испорачуваат овие производи во количини помали од просекот за последните 12 месеци, а казните се од околу 850 до околу 16.500 евра, и забрана за вршење дејност во траење од шест месеци до една година.

Владата донела и Заклучок за регулирање на меѓусебните права и обврски меѓу јавното претпријатие „Електропривреда Србија“ Белград и откупувачите на електрична енергија на комерцијалниот пазар, со кој се овозможува на сите корисници на кои договорот им истекува на 30 ноември да го продолжат договорот до 31 декември годинава под истите услови, што им гарантира договорни услови за испорака и цени за период од дополнителни 30 дена.

Народната банка на Србија (НБС) кон средината на ноември заклучила дека порастот на инфлацијата во Србија најмногу се должи на растот на цените на енергијата и храната, оценувајќи дека таквата состојба може да трае до средината на следната година, кога, според НБС, се очекува инфлацијата да започне на нивото на кое била пред пандемијата.

Претходно гувернерката Јоргованка Табаковиќ им порачала на големите трговски синџири дека „како бумеранг се обидуваат падот на прометот да го компензираат со високи цени“.

Во средината на ноември, на презентацијата на месечниот извештај на НБС, Табаковиќ потсетила дека инфлацијата во октомври била „6,6 отсто од инфлацијата на годишно ниво, а целниот опсег е три отсто со отстапување од плус-минус 1,5 отсто“.

Иако официјалните податоци сугерираат дека инфлацијата на годишна основа во октомври изнесувала 6,6 отсто, економистите прогнозираат дека на крајот на годината, во споредба со декември 2020-декември 2021 година, таа би можела да достигне осум отсто.

Стефковски: Жителите на Колонија добиваат спортско игралиште

Жителите на Колонија добиваат спортски терен со најсовремена тартан подлога.

Ова е третото спортско игралиште од вкупно седум што се градат на територија на општина Гази Баба.

Претходно беа завршени спортските терени во Триангла и Керамидница, а во деновите пред нас ќе се изградат и во населените места Гоце Делчев и Кирил Петрушевски со тартан подлога, додека Стајковци и Страчинци ќе добијат терени со вештачка трева.

Во Гази Баба се гради и инвестира. Општината добива нов лик.

Новото време за нашата Гази Баба само што започна, напиша на својот профил на Фејсбук градоначалникот на Гази Баба, Боби Стефановски.

Повредена малолетничка од Скопје при обид да избега од Психијатриската болница

​Малолетничка од Скопје, при обид да избега од Психијатриската болница при Комплекс клиники, паднала од височина и се здобила со тешки телесни повреди, констатирани во Ургентен центар, потврдија за МИА од МВР.

Појаснуваат дека за овој случај денеска во 10.22 часот е пријавено во СВР Скопје.

Гејмерите повеќе претпочитаат „Windows 10“ од „Windows 11“

Тековниот оперативен систем на „Microsoft“ го загуби уделот на пазарот во текот на изминатиот месец на платформата „Steam“.

„Windows 11“ е најновиот и најдобар оперативен систем на „Microsoft“, и бидејќи платформата достигна широко усвојување, има смисла дека сè повеќе корисници ја испробуваат.

Сепак, според податоците објавени од платформата за игри на „Valve“- „Steam“, некои корисници кои се обиделе со „Windows 11“, всушност потоа се префрлиле на „Windows 10“. Најновиот оперативен систем на „Microsoft“ изгуби удел на пазарот во текот на изминатиот месец.

„Windows“ и понатаму е водечка платформа за компјутери за игри, со пазарен удел од 97,03 отсто, што претставува зголемување од 0,66 отсто во споредба со претходниот месец.

„Windows 10 64-bit“ беше најголемото изненадување во текот на јуни, забележувајќи рекорден раст од 1,91 отсто (држејќи 73,17% од пазарот). „Windows 11“ имаше пад од 0,11 отсто и сега држи 21,12 отсто од пазарот.

Кога станува збор за другите оперативни системи, „macOS“ е втор најпопуларен избор, но со вкупен удел од само 1,74 проценти. Во текот на јуни, „Linux“ постигна раст и сега има 1,23 отсто удел од уредите со инсталиран „Steam“.

притисни ентер