SpaceX ќе вози туристи во вселената на новиот Crew Dragon (ВИДЕО)

Најмногу четири лица би можеле да летаат повисоко од кого било како прва група вселенски туристи во историјата , и тоа  до крајот на 2021 година.

SpaceX го потпиша својот прв договор за лансирање на вселенските туристи во орбитата на вселенското летало Crew Dragon.

Приватната компанија за вселенско летање, основана од милијардерот Елон Маск, потпиша договор со американската вселенска туристичка компанија „ Space Adventures “ за лансирање на четворица патници на орбитално патување со вселенската капсула „Crew Dragon“. Мисијата ќе трае до пет дена и може да започне дури кон крајот на 2021 година, изјавија за Space.com претставниците на Space Adventures.

„Оваа историска мисија ќе го направи вселенскиот лет можен за сите луѓе кои сонуваат за тоа, и ние сме задоволни што работиме со тимот на Space Adventures во мисијата.

Според договорот, Space Adventures ќе ја користи ракетата SpaceX Falcon 9 и Crew Dragon за со неа да летаат до четири патници во орбитата на Земјата. Патниците нема да ја посетат Меѓународната вселенска станица. Наместо тоа, ќе останат во орбитата како летало.

„Ова ќе им овозможи на четирите лица можност да го срушат светскиот рекорд во надморска височина за вселенското летање на цивилно лице и да ја видат планетата Земја никој пред нив. , велат претставниците на „ Space Adventures “. За споредба, вселенската станица орбитира околу Земјата на просечна надморска височина од околу 250 милји (400 километри).

До денес, Space Adventures договорил осум орбитални патувања до Меѓународната вселенска станица за седум богати клиенти: Денис Тито во 2001 година; претприемачот од Јужна Африка, Марк Шатлворт во 2002 година; американските претприемачи Грег Олсен во 2005 година и Анушех Ансари во 2006 година; ко-основачот на Мајкрософт, Чарлс Симони (двапати) во 2007 и 2009 година; развивач на компјутерските игри Ричард Гариот во 2008 година; и основачот на Cirque du Soleil, Гај Лалиберт во 2009 година.

Овие вселенски летања чинат десетици милиони долари, при што летот на Лалиберт чинеше 35 милиони долари за неговото 11-дневно патување. Патниците, наречени „учесници во вселенското летање“, летале кон и од станицата на руската вселенска капсула Сојуз според договорите помеѓу Space Adventures и Роскосмос, руската вселенска агенција.

SpaceX или Space Adventures не објавија точна цена за туристичкиот лет на Crew Dragon, но цената за седиште се очекува да биде во истите рамки.

Што се однесува до времето, голема е веројатноста дека летот на екипажот „Crew Dragon“ ќе биде лансиран дури откако „SpaceX“ ќе започне со летање со астронаути на НАСА до и од Меѓународната вселенска станица. Овие патувања се очекува да започнат подоцна оваа година.

притисни ентер