Современите луѓе еволуираат: Се повеќе имаат дополнителна артерија во рацете

Кога ја замислуваме понатамошната еволуција на човекот, односно неговиот изглед во далечна иднина, често зборуваме за промена на висината, големината на мозокот и изгледот на кожата.

Но, промените можат да бидат многу посуптилни. Скоро незабележливи промени во нашата сегашна анатомија покажуваат колку еволуцијата може да биде непредвидлива.

На пример, научниците забележале дека сè повеќе луѓе имаат дополнителна аорта во своите раце, што според моменталните индикатори, би можело да стане вообичаена човечка анатомска карактеристика за само неколку генерации.

Експертите од Универзитетот Флиндерс и Универзитетот Аделаид во Австралија забележале дека привремената артерија што минува низ центарот на подлактицата за време на нашиот развој во матката, не исчезнува толку често како порано. Тоа значи дека сè повеќе возрасни шетаат со дополнителен васкуларен канал под зглобовите, пишува Science Alert.

„Анатомите ја проучуваат распространетоста на оваа артерија кај возрасните уште од 18 век, а за време на студијата откривме дека таа јасно се зголемува“, изјави анатомистот Теган Лукас од Универзитетот Флиндерс.

"По раѓањето, околу 10% од луѓето ја имаа оваа артерија во средината на 1880-тите, во споредба со 30% кај родените кон крајот на 20-от век. Затоа, еволутивно гледано, има значително зголемување на оваа карактеристика за многу краток временски период", додаде тој.

Средната артерија е формирана кај сите луѓе во прилично рана фаза на развој и служи за носење крв по рацете за да се хранат само дланките што растат. Околу 8-та недела, оваа артерија обично исчезнува и го остава раководењето на другите два сада - радијалните и улнарните артерии.

За да се утврди моменталната распространетост на овој крвен канал, научниците од Универзитетот во Аделаида испитале 80 екстремитети на трупови на донатори од европско потекло, родени во првата половина на 20 век. Потоа ги споредиле броевите со претходните записи и откриле дека оваа артерија денес е трипати почеста кај возрасните отколку пред повеќе од еден век.

Средната артерија може да биде еволутивно корисна бидејќи придонесува за поголем проток на крв низ прстите и подлактицата. Од друга страна, ако ја имаме оваа дополнителна артерија, имаме поголем ризик од синдром на карпален тунел, непријатна состојба што предизвикува тапост, болка и пецкање во пределот на раката, прстите и шаката.

Истражувањето е објавено во Journal of Anatomy..

Ауди го поднови најмалиот кросовер, се знае и цената(ВИДЕО)

Малите урбан кросовери се исклучително популарна категорија, но ги нема многу со премиум знак. Audi Q2 е еден од нив и сега е обновен.

Однадвор, ќе го препознаете по малку редизајнираните браници, но и според Матрикс ЛЕД светлата. Понудата на бои е побогата, како површината на лимот, така и контрастниот детал на подлогата Ц. Вториот се нуди и за прв пат со карбонска завршница.

Промените во кабината се исто така пристојни, и тие одат во насока на нова форма на рачката на менувачот, рачките на вратите и отворите за вентилација и новите ткаенини. Се нудат седум дизајни на ентериер, од кои три се поврзани со финишот на S-Line. Во горната верзија, инфо-забавата сега има LTE модул за мрежно поврзување, но исто така и услуги како Google Earth и слично. Има екран од 8,3 инчи, и се надоврзува на поскапите верзии на дигиталниот кокпит.

Логично, безбедносната опрема е богата и не остава простор за компромис. Моторот сега нуди три бензинци и два дизела, каде 2.0 TDI од 150 КС ќе работи во комбинација на quattro погон.

Погледот на ценовникот ја открива достапноста на верзијата со 150 КС, наречена 35 TFSI, по цена од 31.600 евра. Во иднина, стартот ќе биде ист како и во претходната верзија, на бензинскиот 1,0 TSI и цената е околу 25 000 евра.


Карлеуша со нови леќи за сини очи и без фотошоп (ФОТО)

Јелена Карлеуша се појави на снимањето на шоуто Ѕвезде Гранда со светло сини леќи, а во студиото дојде во краток зелен фустан.

Пред да биде фотографирана во студиото, Карлеуша се пофали и со своите леќи на Инстаграм, но очигледно е дека малку ја уредила фотографијата.

Инаку, таа носела фустан со потпис на Софија Милошевиќ, свршеницата на фудбалерот Лука Јовиќ, која неодамна се породи.

Карлеуша ја следат 2,3 милиони луѓе на Инстаграм, а за нејзиното фотошопирање и селфи често се дискутира.

Hi 😏 In @bysofimilo

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

"Мотивациска порака за хејтерите: Изгледам 100 пати подобро во живо и сум убава без шминка. На сите им посакувам прекрасен ден", напишала еднаш на социјалните мрежи.

👧🏼

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Пропадна уште еден обид за примирје меѓу Ерменија и Азербејџан

Премиерот на Ерменија, Никола Пашинијан изјави дека примирјето што стапило на сила денеска наутро во Нагорно Карабах, не заживеа, пренесува Спутник.

Од друга страна, Азербејџан денеска го обвини Ереван за ракетни напади врз градот Тертер.

"Јасно е дека уште еднаш не успеавме да го зачуваме примирјето. Не знам каква ќе биде реакцијата на групата Минск, но ерменската страна стори се за да го почитува примирјето и армијата беше воздржана. Но, во вториот дел од денот можеме да кажеме дека не успеавме да го зачуваме примирјето “, рече Пашинијан во видеото објавено на Фејсбук.

Портпаролката на ерменското Министерство за одбрана Шушан Степанјан објави дека „азербејџанската армија денес дури го зголеми интензитетот на нападите, користи артилерија и тенкови, по линијата на раздвојување во Нагорно Карабах“, додаде Спутник.

притисни ентер