Сопругата на Џон Траволта не успеа да се избори со ракот на дојката

Кели Престон, актерка и сопруга на Џон Траволта, почина од рак на дојка на 58-годишна возраст.

Траволта на Инстаграм потврди дека неговата сопруга починала.

„Со тешко срце, ве известувам дека мојата убава сопруга Кели ја изгуби двегодишната битка со рак на дојка. Таа храбро се бореше со љубовта и поддршката на многумина“, напиша тој.

"Никогаш нема да ги заборавиме љубовта и животот на Кели. Ќе поминам извесно време со нашите деца кои ја загубија својата мајка, па простете ми ако не слушите нешто за нас некое време. Знајте дека ја чувствувам вашата љубов во седмиците и месеците пред нас додека се обидуваме да ги излечиме раните " додаде актерот.

It is with a very heavy heart that I inform you that my beautiful wife Kelly has lost her two-year battle with breast cancer. She fought a courageous fight with the love and support of so many. My family and I will forever be grateful to her doctors and nurses at MD Anderson Cancer Center, all the medical centers that have helped, as well as her many friends and loved ones who have been by her side. Kelly’s love and life will always be remembered. I will be taking some time to be there for my children who have lost their mother, so forgive me in advance if you don’t hear from us for a while. But please know that I will feel your outpouring of love in the weeks and months ahead as we heal. All my love, JT

A post shared by John Travolta (@johntravolta) on

Портпаролот на семејство изјави за магазинот „People“: „Во утринските часови на 12 јули 2020 година, обожаваната сопруга и мајка , Кели Престон почина по двегодишната битка со карциномот на дојка. Таа беше весела, убава душа полна со љубов која се грижеше за другите и оживуваше сè што допираше. Нејзиното семејство ја моли јавноста да ја разбере приватноста во овие моменти “.

Престон и Траволта биле во брак 29 години и имаа три деца, 20-годишната Ела, деветгодишниот Бенџамин и синот Џет, кој починал во 2009 година.

Престон е роден на 13 октомври 1962 година во Хонолулу, Хаваи и се појави во повеќе од 60 филмови и серии. Меѓу најпознатите е Џери Магуиер од 1996 година.

Кога имала три години, нејзиниот биолошки татко се удавил, а нејзината мајка подоцна се омажила за Питер Палзис, кој ја посвоил Престон. Таа пораснала во Ирак и Австралија и студирала во Калифорнија.

Пред нејзиниот брак со Траволта, таа била во врска со Џорџ Клуни и се венчала со Чарли Шин, а свршувачката наводно била расипана кога ја застрелал во раката. Престон во интервјуто во 2011 година изјави дека Шин не ја застрелал.

Таа се запознала со Траволта во 1987 година, а тие стапиле во брак во 1991 година.

Новиот Јарис пристигна на европскиот пазар

Тојота официјално ја лансираше новата генерација на Јарис во Европа.

Јарис е прв модел на јапонската компанија кој е базиран на „GA-B“ механичката платформа од „TNGA“ семејството на Тојота.

Како што велат од овој произведувал, тоа ќе ги унапреди перформансите во возењето благодарение на ниското тежиште на автомобилот и за 37% поголемата крутост во конструкцијата.

Уште еден важен новитет во овој модел е хибридниот погонски ситем.

Станува збор за четвртата генерација на хибридниот систем на Тојота кој се сочинува од 1.5 литарски бензински мотор и уште два електромоторои и литиум јонски батериии.

Бензинскиот мотор произведува 92 коњски сили.

Еден од електромоторите праќа сила на предната осовина, а развива 80 коњски сили, додека другиот, помал агрегат служи за стартување на хибридниот погонски систем.

Вкупната сила на овој хибрид е 116 коњски сили, а од Тојота се тврдат дека автомобилот во комбиниран режим на возење просечно троши 3.7 литри на 100 километри.

Автомобилот од 0 до 100км/ч забрзува за 9,7 секунди, а од 80 до 120км/ч за 8,1 секунда, што е за две секунди подобар резултат од претходната верзија на Јарис хибрид.

Унапредени се и перформанските во возење на струја, па овој Јарис може да развие и до 130 км/ч возејќи само на електричен погон.

Исто така, зголемени се дистанците на кои возилото може да вози само на струја, особено во возење во урбаните средини, но не се објавени конкретни бројќи.

Инаку, во зависност од пазарот, новиот Јарис во Европа ќе биде достапен и со 1.0 литарски бензински мотор.

Хаос во болницата во Бејрут по страотната експлозија (Вознемирувачко видео)

Вознемирувачка и шокантна снимка од бејрутската болница е објавена по вчерашната страотна експлозија во која загинаа најмалку 100 лица, а се повредени над 4.000.

На снимката се гледа ранети граѓани , кои крварат во ходниците на болницата, додека медицинскиот персонал брза да им помогнат.

Турнири во Каунас и Валеснија како „загревање“ пред стартот на кошаркарската Евролигата

Кошаркарската Евролига по долгата пауза поради пандемијата од корона се турнири во Каунас и Валеснија ја најавува новата сезона.

Со организација на претсезонски турнири на кои ќе настапат некои од најдобрите клубови во најелитното натпреварување, Евролигата најавува дека најсилното европско кошаркарско првенство се враќа во погон.

Првиот настан ќе биде во „Жалгирио“ Арената во Каунас. На турнирот во Литванија, планиран да се одржи на 12. и на 13. септември, ќе учествуваат екипите на Армани од Милано, Панатинаикос, Анадолу Ефес, и домаќинот Жалгирис.

Потоа, вниманието на евролигашката јавност се сели во „Ла Фонтета“ во Валенсија, каде на 15. и 16. септември ќе играат екипите на Баерн од Минхен, Олимпијакос, Асвел и Валенсија, во улога на домаќин на овој собир.

„Знаеме колку пропуштија нашите посветени навивачи на Евролигата. Можам да ги уверам сите дека Евролигата не заборава на нив“- порачува претседателот на Евролигата, Жорди Бертомеу. „Со овие претсезонски натпревари не само што дава една таква можност, туку на играчите, персоналот, тимовите и нас како лига ќе ни даде шанса да се подготвиме колку што е потребно за официјалните игри во октомври. Со овие два турнири сите победуваат“.

На двата турнири ќе се игра по оној вообичаен турнирски систем. Два полуфинални натпревари, по кои наредниот ден. победниците ќе играат за трофејот, а поразените за третото место.

притисни ентер