СОНК бара владата и ЗЕЛС да најдат решение за енергетската криза во училиштата

Ќе се вратат ли учениците на он-лајн настава поради скапата струја? Ваквата опција постои, иако освен дел од градоначалниците на општините, никој не сака учениците да следат настава од дома.

Последни со барање Владата и Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС) да најдат решение за енергетската криза во училиштата излегоа од Синдикатот за образование и наука. Оттаму сметаат дека на учениците местото им е во училница, бидејќи он-лајн наставата дава полоши резултати.

Од Владата за Канал 5 велат дека се во постојана комуникација со сите засегнати страни.

-Затоплувањето на училиштата е во надлежност на локалните самоуправи кои се должни да си ги обезбедат потребните суровини за огрев за што Министерството за образование и наука им префрла блок дотации. Случајот со енергетската криза е голем предизвик за нашата земја затоа образовните институции треба да бидат последни кои ќе се затворат.- Влада.

Од МОН пак појаснуваат оти остануваат на ставот дека училиштата треба да бидат постојано отворени, а наставата да биде со физичко присуство, според планот на програмата. Но, не ја исклучуваат можноста за измени.

-МОН ќе ја следи состојбата и во меѓувреме ќе се разгледуваат сите пристигнати иницијативи и за било какви нови одлуки, јавноста навремено ќе биде известена. Во овој момент и за општините и за училиштата под нивна надлежност, важат препораките и мерките за штедење на електрична енергија.-МОН.

Во меѓувреме, со став се јавија и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ од каде што посочуваат дека заради високите цени на затоплување дел од семејставата нема да можат да си дозволат целодневно греење. Дополнотелно поради инфлација, некои нема да можат да купат таблети и лаптопи за своите ученици. Оттаму сметаат дека Владата треба ги зголеми блок дотациите на општините и од индустриска струја училиштата да бидат префрлени на тарифата која ја плаќаат домаќинствата.

Инаку, со барање за он лајн настава излегоа само градоначалниците од Полошкиот регион кои побараа од МОН да има поголем зимски распуст или неколку месеци настава од далечина за учениците со цел училиштата да немаат високи трошоци за затоплување.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер