Со помош на ласер , археолозите го откриле најголемиот и најстар комплекс на древните Маи (ВИДЕО)

Археолозите откриле монументален комплекс на Маите во јужниот дел на Мексико користејќи ласерско скенирање.

Тие се надеваат дека ова спектакуларно откритие ќе обезбеди дополнителен увид во обичаите и културата на заедницата што живеела таму пред 3.000 години.

Многумина веќе се запознати со импресивните пирамиди и градовите од древната култура на Маите, како што е „Тикал“ во Гватемала, но многу други монументални градби, куќи, патишта и објекти, аквадукти и тераси сè уште лежат скриени во густите шуми на областа, пишува ДВ.

Од 2017 година експертите прелетуваат преку граничната област на Мексико и Гватемала и го скенираат теренот со ласери, со цел систематски да ги испитаат сите потенцијални места. За да се добие подобар увид во животот на древната цивилизација на Маја, тие користат технологија LiDAR, односно оптички мерен инструмент што испушта ласерски зраци.

Научниците од Универзитетот во Аризона го откриле најголемиот и најстар познат монументален комплекс на Маите во мексиканската држава Табаско со помош на оваа технологија. Откриле дека 21 церемонијални предмети се кријат под површината. Зградите имаат слични структури, но се разликуваат во димензии.

Комплексот, наречен Агуада Феникс, зафаќа правоаголна површина долга 1400 метри и со ширина од 400 метри, а најстарите градби би можеле датираат од пред 3200 години. Различен е од другите структури на Маите, како што се пирамидалните градби од класичните и доцните класични периоди.

Експертите исто така посочија дека досега не ги забележале скулптурите на поединци кои можеби имаат повисок статус од другите локални жители и затоа претпоставуваат дека културата на Маите во нејзините најрани фази била општество без класи.

"Во подоцнежните периоди се појавија моќни владетели и административни системи во кои на луѓето им беше наредено да вршат одредена работа. Но, во овој постар локалитет не гледаме докази за присуство на моќни елити. Веруваме дека комплексот настанал како резултат на комунална работа", изјави археологот Такеши Иномата, водач на истражувањето.

Вилијан нов член на Арсенал

По седум години во северен Лондон во тимот на Челзи, Бразилецот Вилијан ги смени клупските бои и стана член на лондонскиот ривал Арсенал.

Англискиот премиерлигаш Арсенал го потврди трансферот на 32 годишниот Бразилец.

Вилијан на Вембли стигнува како слободен фудбалер откако му истече договорот со Челзи.

Искусниот Бразилец со Арсенал потпишал тригодишен договор вреден 35 500 000 евра. Вилијан во Арсенал ќе игра за неделна плата од 244 000 евра.

Вилијан за Челзи каде стигна во 2013 година одигра 339 средби на кои постигнал 63 голови и остварил 56 асистенции.

Ердоган : Не сакаме ескалација , но Грција би можела скапо да плати

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска  ја предупреди Грција дека неговата земја ќе одговори на каков било напад врз нивниот истражувачки брод Орус Реис во источниот Медитеран, по расправијата меѓу двете членки на НАТО.

Турција и Грција се расправаат за територијалните води чии морски длабочини се богати со енергенси, а тензиите се зголемија во понеделникот кога Анкара испрати истражувачки брод во спорниот дел на Медитеранот, придружен со воени бродови.

Обраќајќи им се на новинарите во Истанбул, Ердоган денеска рече дека едно од воените бродови што го придружувал Орус Реис - Кемал Реис - „одговори на неопходен начин“ на нападот на грчкиот брод во четвртокот.

„Ако тоа продолжи, тие ќе добијат одговор“, рече тој.

Вчера Ердоган предупреди на „високата цена“ што Грција ќе ја плати доколку Орус Рис биде нападнат.

Претходно во Женева, турскиот министер за надворешни работи рече дека неговата земја не сака ескалација на тензиите со Грција во источниот Медитеран, нагласувајќи дека Анкара ја смета Атина одговорна за тензиите.

„Не сакаме ескалација, но Грција треба да дејствува во согласност со здравиот разум“, рече турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на прес-конференција во Женева.

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за спорот меѓу Турција и Грција во источниот Медитеран за време на вонредната средба во текот на денот.

Грчкиот министер ќе се состане и со државниот секретар на САД, Мајк Помпео.

Во Србија 235 новозаразени , починале четворица

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа уште четири лица.

Хоспитализирани се 143 лица, а 78 пациенти се на респиратор, пишува „Блиц“.

притисни ентер