Со нов закон до подобра заштита на потрошувачите од нечесни трговски практики

 На седницата на Владата е усвоена и информација да има и посебен закон за нефер трговски практики што претходно треба да се усогласи со Законот за трговија со што земјава прва во регионов ќе носи вакво законско решение.

Високо ниво на заштита на правата на потрошувачите и истовремено гарантирање на полесни услови за деловно работење, како и обрнување посебно внимание на нечесни трговски практики, измамнички трговски практики и агресивни трговски практики при продажба на стоките и услугите, вклучувајќи ги и недвижностите, дигиталните услуги и дигиталните содржини, како и правата и обврските, предвидува новиот закон за заштита на потрошувачите што денеска го усвои Владата на предлог на Министерството за економија.

Како што истакна министерот за економија Крешник Бектеши, главната цел на политиката за заштита на потрошувачите е да се подобри квалитетот на живот на граѓаните и да обезбеди сите граѓани да уживаат високи стандарди на заштита на потрошувачите, како и заштита на интересите на економските послабите учесници, односно ранливите категории на граѓани во деловните трансакции на пазарот. На седницата на Владата е усвоена и информација да има и посебен закон за нефер трговски практики што претходно треба да се усогласи со Законот за трговија со што земјава прва во регионов ќе носи вакво законско решение чија цел е потрошувачите да имаат повеќе можност да ги остваруваат нивните права, како и да не се дозволи да има нечесни практики во целиот синџир на трговијата.

– Како резултат на анализата на пазарот произлезе потребата за креирање на модерна законска рамка преку новиот закон за заштита на потрошувачите. Со овој закон од една страна се обезбедува високо ниво на заштита на правата на потрошувачите, а истовремено гарантира полесни услови за деловно работење, рече Бектеши на денешната прес-конференција во Владата и додаде дека законот е во согласност со европската регулатива.

Со законот, прецизира,се регулираат правата и обврските на потрошувачите и на трговците во потрошувачките односи, начините и постапките на заштита на правата на потрошувачите, информирањето на потрошувачите, унапредувањето на знаењето на потрошувачите за нивните права и начините и постапките на нивна заштита, правата и обврските на здруженијата и сојузите за заштита на правата на потрошувачите, како и правата и обврските на надлежните органи.

– Со новото законско решение се овозможува подобро остварување на правата на потрошувачите преку ефективен надзор на пазарот, подобро информирање и едуцирање на потрошувачите за нивните права, зајакнување на независноста и репрезентативната на здруженијата за заштита на потрошувачите и обезбедува инструменти за брзо решавање на потрошувачките спорови како можноста за колективно решавање на потрошувачките спорови во нашата држава, рече Бектеши.

Посебно внимание, како што кажа , се обрнува на нечесни трговски практики, измамнички трговски практики и агресивни трговски практики при продажба на стоките и услугите за чие детектирање ќе биде задолжен Државниот пазарен инспекторат прeку редовните и вонредните контроли, но и при укажување од потрошувачите.

-Одредена трговска практика е нечесна доколку материјално го нарушува економскиот интерес и однесувањето на просечниот потрошувач во однос на производот посебно на оние кои се особено ранливи на засеганиот производ поради нивната ментална или физичка немоќ, возраст на начин предвидлив од трговецот, кога трговецот дава неточни информации за пазарните услови или за достапноста на стоката со намера да се наведе потрошувачот да ја набави стоката под услови што се понеповолни од вообичаените пазарни услови, појасни Бектеши.

Одредена трговска практика се смета за измамничка, пак, како што кажа, доколку содржи лажни информации и поради тоа е невистинита, го доведува во заблуда просечниот потрошувач дури и кога информациите фактички се точни, а во кој било од случаите предизвикува или е веројатно дека ќе предизвика просечниот потрошувач да донесе пазарна одлука што инаку не би ја донел.

-Одредена трговска практика се смета дека е агресивна доколку по пат на вознемирување, принуда, вклучувајќи и употреба на физичка сила или прекумерно влијание значително ги нарушува слободата на избор на просечниот потрошувач или неговото постапување во врска со стоката и на овој начин просечниот потрошувач го наведува или е веројатно дека ќе го наведе да донесе пазарна одлука што инаку не би ја донел, рече Бектеши.

Нагласи дека потрошувачите чии права се повредени со користење на нечесни трговски практики, измамнички и агресивни трговски практики од страна на трговецот имаат право на надоместок на штета која ја претрпеле, имаат право и на сразмерно намалување на цената и раскинување на договорот, додека за трговците следат глоби, санкции и забрана за вршење на дејноста.

-Во зависност од големината на компанијата прекршоците и глобите се движат од 500 до 10.000 евра. Во делот на физичките лица или трговците поединци се помали глобите, но другите одредби важат за сите. Во делот на прекршочните санкции предвидена е и привремена забрана за вршење на дејност и тоа во траење од 3 месеци до 2 години од страна на надлежен суд за среден трговец и голем трговец и од 15 до 30 дена за микро и мал трговец од странана Комисијата за одлучување по прекршоци. На одговорните лица, пак, и кај правните лица е предвидена забрана за вршење на професија, дејност или должност во траење од 3 месеци до 1 година од страна на надлежен суд, а кај трговец поединец во траење од 15 до 30 дена од страна на Комисијата за одлучување по прекршок, истакна Бектеши./МИА

Мицкоски го поднесе предлог составот на Владата до Собранието

Мандатарот Христијан Мицкоски до Собранието го поднесе предлог составот на Владата и имињата, биографиите на идните функционери во извршната власт. 

Тој очекува да биде оваа точка да биде ставена на дневен ред 22 23 јуни, колку што би требало максимално да трае. Во Собранието е Андријана Лазова.

Кои се останатите пораки?

Целосниот извештај погледнете го во видеото.

Речиси четворица од десет грци сметаат дека договорот од Преспа е неповолен

Последната анкета на грчката фондација „Елиамеп“ покажа дека за дури 38 проценти од Грците Договорот од Преспа е штетен.

Ни ветуваа дека по промената на името се ќе биде поинаку, но ние се уште сме во чекалната на Европската Унија, вели мандатарот Христијан Мицкоски, коментирајќи ги изјавите на медијаторот Метју Нимиц, кој вчера индиректно му порача да не живее во илузија со неговите ставови за Преспанскиот договор. Мицкоски денеска возвраќа, вели јас живеам во реалноста во која 600 илјади сограѓани живеат со 150 денари дневно.

Вистината некогаш боли и шече, зашто излажаа народ, кој што направи се за тааа илузија, како ниту еден народ што направи, се откажа од знамето, на крајот од уставното име, за жал се уште сме во чекалната, а не на масата. Треба да поведат сметка за своето поведение. , вели Мицкоски.

Договорот од Преспа е како бебе на кое сите му се смешкаме, но не направивме доволно за да го пораснеме, е оценката на Никос Коѕијас, еден од потписниците на спогодбата пред шест години. Иако во изминатите јавни настапи изнесуваше и навредливи коментари нарекувајќи не „Славомакедонци“, поранешниот грчки министер за надворешни на меѓународната конференција синоќа во Атина, јавно застана зад земјава. Тој ја повика владата на Мицотакис да ја исправи неправдата од предолгото чекање на Македонија, на чиј пат сега е испречена Бугарија.

-Решението е многу едноставно. Грчката влада треба да ѝ каже на бугарската влада: „ние никогаш нема да гласаме за вашето пристапување во Шенген зоната, ако не отстапите од ветото кон С.Македонија. Ова е добар предлог, Никола? , изјави Никос Коѕијас, поранешен министер за надворешни работи на Грција

На вчерашните маратонски панели и дебати, во организација на институтот Алексис Ципрас и фондацијата Заев повеќе учесници упатија и директни и индиректни пораки до Мицкоски и Мицотакис да останат доследни на Договорот, кој како што рече во видео обраќањето првиот човек на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, треба да остане столб за градење доверба и разбирање.

-Преспанскиот договор е сведоштво за моќта на дипломатијата, дијалогот и компромисите. Договорот не само што го реши спорот за името, туку и ги отвори можностите за нови прилики за раст, контролирана размена и регионални партнерства. , изјави Антонио Гутереш, генерален секретар на ОН.

Неговиот личен пратеник, медијаторот Метју Нимиц, кој вчера наполни 85 години и ја прими наградата за мир Преспа, по 25 годишно посредништво меѓу Скопје и Атина вели дека постигнувањето на компромисот бил тежок, но дека уште потежок е предизвикот тој компромис да биде прифатен од идните генерации политичари во двете земји.

-Живееме во опасен период, живееме во реалниот свет, и во реалниот свет имаме договори, па луѓето кои се на власт треба да ги почитуваат тие договори. Не можеме да живееме во светот на фантазијата, не можеме да живееме во виртуелен свет. , изјави Метју Нимиц, поранешен медијатор во преговорите за името

Последната анкета на грчката фондација „Елиамеп“ покажа дека за дури 38 проценти од Грците Договорот од Преспа е штетен. 28 проценти се изјасниле дека тој е донекаде корисен, а само девет отсто дека е многу корисен.

Деспотовски: СДСМ ќе се врати на вредностите и традициите од АСНОМ

Кандидатот за претседател на СДСМ Јован Деспотовски продолжи со непосредни средби со членовите на партијата. На средбата во Велес беше истакнато дека една од клучните заложби на партијата ќе биде враќањето на вредностите и традициите од АСНОМ.

„Доаѓам од семејство со долга традиција на слободарски вредности. Мојот дедо Јоле Деспотовски беше дел од партизанското движење во западна Македонија, а потоа и дел од југословенската народна армија до својата пензија. Со 18 години се зачленив во СДСМ верувајќи дека оваа партија најдобро се грижи за интересите на државата Македонија и на сите граѓани. Во многу историски моменти покажавме дека сме на вистинската страна. Повторно мора да го покажеме тоа.

На средбата Деспотовски ја презентираше програмата во која клучна реформа е зајакнување на членството и воведување директен избор на кадри, за која рече дека е добро што ја прифатиле и останатите кандидати.

„СДСМ избори добива со душа и со срце. И ние тоа го изгубивме. Тоа е системски проблем кој се обидуваме сега повторно да ја замениме со наметнување решенија. Тоа се покажа дека не е добро. Затоа ни е потребна реформа и системско решение. А, тоа е многу едноставно. Претседателот на општинската организација, кандидатот за градоначалник, за пратеник не може да се бира во Скопје. Не можам јас да знам што е подобро од вас самите што е најдобро за вас во Велес. Затоа воведуваме директен избор на носителите на сите функции во партијата. Членството одлучува кој ќе ги преставува. Ова е единствениот начин како градоначалникот и пратеникот да бидат одговорни кон луѓето а не кон лидерот. Исто како што се бира претседател на партија така да се бира и градоначалник. Тоа е најдобра анкета за да знаеме кој чини, а кој не чини како кадровско решение. Секој сака да му се слушне гласот и има право за тоа, “ нагласи Деспотовски.

„Се појави дилема зошто побарав од останатите кандидати да потпишат изјава дека нема да тргуваат со позиции во партијата и критика дека така ќе ни избегаат квалитетни кадри. Отворено ве прашувам, дали треба некој да биде партиски функционер за да даде искрен придонес за партијата. Се наметнуваат лажни дилеми и стандарди дека луѓето треба да бидат наградени само затоа што се тука“, нагласи Деспотовски.

Тој ја нагласи потребата од отворена двонасочна и постојана комуникација со општинските организации. Меѓу другото за таа цел, дел од присутните предложија секоја првата сабота во месецот да се одржува работна состанок на претседателот на партијата со сите претседатели на општинските организации каде треба да се дебатира за сите отворени прашања и да се носат заеднички одлуки.

Повеќе присутни членови го отворија и прашањето со начинот на регистрација за гласање, и дека стравуваат од можни проблеми при гласањето поради тоа што дел од членовите немаат обновено картички за гласање. Членството бара да се разгледаат сите можности и да се овозможи учество на што е можно поширок круг на членови во гласањето.

Јован Деспотовски

СДСМ

притисни ентер