Со 170 гласа „за“ бугарскиот парламент го усвои „францускиот предлог“

Решението е прифатено со 170 гласа ЗА, против се 37, воздржани се 21. Решението е прифатено.

Со аплауз и поддршка од 170 пратеници, од Промените продолжуваат, партијата на Кирил Петков, ГЕРБ – СДС на Бојко Борисов, Движењето за права и слободи и Демократска Бугарија, бугарскиот парламент го прифати францускиот предлог со дополнетите услови предложени од Христо Иванов и Демократска Бугарија.

Пред гласањето, одлуката ја прочита претседавачот Атанас Атанасов.

-Така што ќе го гарантира впишувањето на Бугарите во Уставот на Р. Македонија во редоследот каде се споменати другите народи и на рамна основа со тие народи.

По одобрување на предложениот проект за Преговарачка рамка и проект заклучоци на советот со цел појасно одразување на позицијата дека ништо од процесот на присоединување на Р. Македонија во ЕУ не може да биде толкувано како признание на Р. Бугарија на постоењето на македонски јазик.

Гаранции дека добрососедството останува хоризонтален критериум во рамките на целиот процес на присоединување на Р. Македонија кон ЕУ, за чие исполнување ЕК ќе го информира Советот пред секоја меѓувладина конференција.

Исходот беше очекуван, откако синоќа одлуката помина на Комисијата за надворешни работи, а партиите што ја поддржаа тврдеа дека гласаат ЗА со чиста совест дека бугарските интереси се загарантирани..

-Има 35 глави за преговарање, и ние може да ставиме вето. Нема како нашиот интерес да биде заобиколен. Нема како,изјави – Настимир Ананиев – Промените продолжуваат.

-Правата на македонските Бугари, говорот на омраза, лоцирање на дискриминацијата против нив, почитување на нивните права, мониторинг на работата на институциите во Р. Македонија кои би требало да се борат против дискриминацијата, стануваат дел од кластерот фундаментални права,изјави – Екатерина Захариева – ГРБ - СДС.

Против беа 37 пратенците на Има Таков народ и Преродба, а интересно е што пратениците на БСП, беа воздражни иако и понатаму се дел од Владата.. Неколкучасовната дебата изобилуваше и со бројни меѓусебни обвинувања за тоа кој бил предавник а некои носеа и транспаретни „Македонија е Бугарија“..

-Денеска е уште еден срамен ден за овој Парламент. Затоа што темата за Р. Македонија е приоритет на Министерскиот Совет и тој ги носи решенијата и премиерот. Разгледувањето на ова прашање, фрлањето на ова прашање во Парламентот е всушност “миење на рацете” на еден национален предавник, изјави – Станислав Балабанов – Има таков народ.

-Преку глава брзаме да одобриме нешто без да имаме можност и тука да го разгледаме адекватно , да им го објасниме на луѓето. Каква сигурност им даваме на бугарските граѓани дека тие решенија усвоени така го заштитуваат нивниот интерес и интересот на бугарската држава,вели – Кристијан Вигенин – БСП.

Со денешната одлука, бугарската влада добива „пас“ да ја одобри преговрачаката рамка за Македонија, во исто време или откако претходно ќе биде потпишан билатерланиот протокол за спроведува на Договорот од 2017, а кој според предлогот на Франција, ќе биде еден од клучните критериуми во преговорите..

Личните предмети на Елтон Џон се продадени на аукција за речиси 8 милиони долари

Скоро 100.000 долари за сребрените монограмски чизми на Елтон Џон и околу 2 милиони долари за триптихот на уличниот уметник Бенкси од неговата колекција: Личните предмети на музичката икона се продадени на аукција во Њујорк за речиси 8 милиони долари.

Аукциската куќа Кристи спроведува серија од осум продажби до 28 февруари, лично и преку Интернет, на колекцијата на 76-годишниот музичар, вклучително и глам-рок комбинезон во боја на слонова коска и злато од раните 1970-ти дизајнирани од Ени Риви, продаден за 12.600 долари.

Додека ентузијастичките колекционери наддаваа во средата, клавирот на Џон достигна цена од повеќе од 200.000 долари, а очилата за сонце, клучен елемент на препознатливиот изглед на пејачот, најдоа купувач за 22.680 долари, десет пати повеќе од нивната првична проценка.

Повеќето од предметите доаѓаат од неговиот луксузен дом во Атланта, Џорџија, кој му служел како домашна база за американските турнеи, што неодамна го продал.

Со дела од уметниците Кит Харинг, Енди Ворхол, Роберт Меплторп и Ричард Аведон, колекцијата што ја собрал со својот сопруг Дејвид Фурниш го демонстрира вкусот на парот за современа уметност.

Легендарниот музичар, познат по хитовите како Your Song, Rocket Man и Sacrifice, раскошните костими и посветеноста на борбата против ХИВ/СИДА, ја заврши својата проштална турнеја минатата година.

Личните колекции на иконите на поп културата станаа редовна карактеристика на врвните светски аукциски куќи.

Минатиот септември, илјадници предмети на починатиот фронтмен на Квин, Фреди Меркјури, беа продадени за 40 милиони фунти (50,4 милиони долари), објави Sotheby's.

Украинската војска почна да ги користи американските тенкови „Абрамс“ (ВИДЕО)

Украинците објавија снимка од американскиот тенк Абрамс што пука кон руските позиции во близина на Авдијевка, град од кој украинските сили беа принудени да се повлечат.

Снимката од Абрамс во акција е објавена денеска од украинската 47-ма механизирана бригада, а била пренесена од украинското Министерство за одбрана.

На видеото се гледа како Абрамс со голема брзина се спушта по калливиот пат во источна Украина и пука со гранати.

„Додека окупаторите се обидуваат да откријат каде е Абрамс, тенкистите на 47 механизирана бригада повеќе од еден месец ги сечат Русите и нивната опрема“, се вели во соопштението на бригадата.

31 таков тенк ѝ беа донирани на Украина.

Храбра 67 годишна продавачка избрка крадец- го натепа со сукало (ВИДЕО)

Продавачка и сопственичка на продавница во центарот на Ираклион, на Крит, храбро му се спротивстави на вооружен криминалец и парите останаа во каса.

Необичната снимка е снимена на безбедносна камера, а грчките медиуми пренесуваат детали од драмата.

Продавницата се наоѓа на авенијата Калокаринос, а била цел на маскиран разбојник кој во раката носел голем остар предмет, како мачета.

Неименуваната жена (67) прво се помести, кога тој се заканил да ќе ги предаде парите, но потоа посегнала по сукалото и добро му ја „повлекла“ раката.

Таа го удрила неколку пати и почнала да вика, па тој морал да ја „свитка опашката“ и да побегне. Пред продавницата го чекал мотоцикл, пренесува Катимерини.

Сопругот на сопственичката истакнува дека таа работи 20 години во ноќна смена, а и претходно користела сукало за да се одбрани од криминалци.

Нејзината „одбранбена алатка“ секогаш виси до касата и е подготвена за употреба.

притисни ентер