Со 170 гласа „за“ бугарскиот парламент го усвои „францускиот предлог“

Решението е прифатено со 170 гласа ЗА, против се 37, воздржани се 21. Решението е прифатено.

Со аплауз и поддршка од 170 пратеници, од Промените продолжуваат, партијата на Кирил Петков, ГЕРБ – СДС на Бојко Борисов, Движењето за права и слободи и Демократска Бугарија, бугарскиот парламент го прифати францускиот предлог со дополнетите услови предложени од Христо Иванов и Демократска Бугарија.

Пред гласањето, одлуката ја прочита претседавачот Атанас Атанасов.

-Така што ќе го гарантира впишувањето на Бугарите во Уставот на Р. Македонија во редоследот каде се споменати другите народи и на рамна основа со тие народи.

По одобрување на предложениот проект за Преговарачка рамка и проект заклучоци на советот со цел појасно одразување на позицијата дека ништо од процесот на присоединување на Р. Македонија во ЕУ не може да биде толкувано како признание на Р. Бугарија на постоењето на македонски јазик.

Гаранции дека добрососедството останува хоризонтален критериум во рамките на целиот процес на присоединување на Р. Македонија кон ЕУ, за чие исполнување ЕК ќе го информира Советот пред секоја меѓувладина конференција.

Исходот беше очекуван, откако синоќа одлуката помина на Комисијата за надворешни работи, а партиите што ја поддржаа тврдеа дека гласаат ЗА со чиста совест дека бугарските интереси се загарантирани..

-Има 35 глави за преговарање, и ние може да ставиме вето. Нема како нашиот интерес да биде заобиколен. Нема како,изјави – Настимир Ананиев – Промените продолжуваат.

-Правата на македонските Бугари, говорот на омраза, лоцирање на дискриминацијата против нив, почитување на нивните права, мониторинг на работата на институциите во Р. Македонија кои би требало да се борат против дискриминацијата, стануваат дел од кластерот фундаментални права,изјави – Екатерина Захариева – ГРБ - СДС.

Против беа 37 пратенците на Има Таков народ и Преродба, а интересно е што пратениците на БСП, беа воздражни иако и понатаму се дел од Владата.. Неколкучасовната дебата изобилуваше и со бројни меѓусебни обвинувања за тоа кој бил предавник а некои носеа и транспаретни „Македонија е Бугарија“..

-Денеска е уште еден срамен ден за овој Парламент. Затоа што темата за Р. Македонија е приоритет на Министерскиот Совет и тој ги носи решенијата и премиерот. Разгледувањето на ова прашање, фрлањето на ова прашање во Парламентот е всушност “миење на рацете” на еден национален предавник, изјави – Станислав Балабанов – Има таков народ.

-Преку глава брзаме да одобриме нешто без да имаме можност и тука да го разгледаме адекватно , да им го објасниме на луѓето. Каква сигурност им даваме на бугарските граѓани дека тие решенија усвоени така го заштитуваат нивниот интерес и интересот на бугарската држава,вели – Кристијан Вигенин – БСП.

Со денешната одлука, бугарската влада добива „пас“ да ја одобри преговрачаката рамка за Македонија, во исто време или откако претходно ќе биде потпишан билатерланиот протокол за спроведува на Договорот од 2017, а кој според предлогот на Франција, ќе биде еден од клучните критериуми во преговорите..

Мајка од пеколот: Тригодишни близначиња починаа од предозираност со дрога

Џестис Џејмс (22), мајка на тригодишните синови близнаци Џоши и Џестин, е обвинета за убиство и злоупотреба на деца, откако децата починале поради прекумерна изложеност на дрогата фентанил.

Како што објави „Дејлимејл“, децата биле пронајдени во несвест на 11 јули во куќа во паркот Канога, Калифорнија. Тие не реагирале и не биле свесни кога болничарите пристигнале во станот во кој била Џастис Џејмс со нејзиното момче и нејзиното семејство.

Братчињата итно биле пренесени во блиската болница, но веќе било доцна. Џоши починал подоцна истата вечер, а Џестин два дена подоцна.

Џонатан Хатами, заменик окружен обвинител, рече дека ова е прв пат во областа на Лос Анџелес родителите да бидат обвинети за смрт од предозирање поврзано со фентанил.

Употребата на оваа дрога е во пораст, што е вознемирувачки тренд во последните години во САД. Поради истрагата, која се уште не е завршена, обвинителот не сакал да даде повеќе детали за тоа како близнаците биле изложени на дрога.

„Имавме уште четири слични случаи во последните шест месеци во Лос Анџелес. Децата се највредното нешто што го имаме. Тие не купуваат фентанил, не пушат. Возрасните го прават сето тоа, но невините деца плаќаат Највисоката цена е неприфатлива“, рече Хатами.

Мајката на малите деца, Џастис Џејмс, се појави на суд во вторникот и изгледала вознемирено. Во публиката имало уште неколку членови од нејзиното семејство. Таа била задржана во притвор откако ѝ била одредена кауција од четири милиони долари.

Ќе добие адвокат на нејзиното следно судење закажано за 31 јули. Членовите на семејството тврдат дека таа била грижлива мајка и не би направила ништо за да им наштети на синовите. Близнаците неодамна го прославиле третиот роденден, а за Денот на независноста биле на плажа и го гледале огнометот.

Семејството формирало фонд на GoFundMe за да собере пари за погребот на момчињата.

„Ова е навистина тешко за семејството. Сакаме сите да бидат свесни за опасностите од фентанилот“, рекла бабата на момчињата, Реџина Холмс.

Страшна снимка од Индија: Збеснати бикови нападнаа жени во продавница (ВИДЕО)

Во драматичен инцидент минатата недела во Ришикеш, Индија, две жени биле нападнати од разбеснети бикови во продавница.

Индијките се соочија со застрашувачко искуство на 12 јули, кога два диви бикови упаднале во продавница во Ришикеш, Утараханд (Индија). На снимката од инцидентот се гледа како огромните животни, спонтано влетуваат во продавницата и демолирале сѐ пред себе, а потоа им се нафрлаат на муштериите, пренесува Мирор.

Биковите, кои првично биле преокупирани меѓусебно борење и удирање со главите, одеднаш ја свртеа својата агресија врз жените кога едната се обидела да побегне качувајќи се на робата.

На шокантната снимка се гледа како бик се пробива по Индијките: животното во паника скокнало врз нив, расфрлајќи ги торбите и робата што ги заштитила жените од сериозни повреди.

Храбриот продавач брзо интервенирал, се качил на своите производи и со стап избркал еден од биковите, правејќи простор за жените да избегаат, а потоа го избркал другиот бик кој бил заглавен зад жените.

Жените поминале добро, со неколку ситни гребаници, благодарение на чантите и другите ситници.

Извршниот директор на Муники Рети Нагар Палика, Танвер Марвах, рече дека се прават напори за отстранување на бездомните животни од улиците за да се спречат слични инциденти во иднина.

Голема размена на руски и украински заробеници: Бевме во смртна опасност

Русија и Украина денеска разменија по 95 воени заробеници во најновата размена со посредство на Обединетите Арапски Емирати, соопштија украинскиот претседател Володимир Зеленски и руското Министерство за одбрана.

Руското Министерство за одбрана во соопштението објавено на Телеграм наведува дека ослободените руски војници ќе бидат префрлени во Москва на медицински прегледи и физичка и психолошка рехабилитација.

Тие додаваат дека војниците биле во „смртна опасност“ во украинско заробеништво. Украинскиот претседател рече дека ослободените украински затвореници биле припадници на украинските вооружени сили, Националната гарда и граничната служба.

Зеленски им се заблагодари на Обединетите Арапски Емирати за помошта. Тоа е трета ваква размена во изминатите седум недели.

Во последната размена, која се одржа во јуни и беше посредувана од Обединетите Арапски Емирати, Русија и Украина разменија по 90 затвореници.

притисни ентер