Смртни закани добива возачот, чија несреќа му донесе шампионска титула на Верстапен

Возачот на Вилијамс, Николас Латифи, остана шокиран од „омразата, злоупотребата и заканите со насилство“ што ги добил по несреќата на последната трка од Светскиот шампионат во Формула 1 во Абу Даби.

На пет круга пред крајот на последната трка од сезоната, Латифи се заби во ѕидот, безбедносното возило излезе на патеката, што му овозможи на Макс Верстапен да го стигне Луис Хамилтон и да го престигне со новите гуми во последниот круг за победа. Пред неговата несреќа, Хамилтон се тркаше кон рекордната осма титула.

„Добив илјадници пораки на моите профили на социјалните мрежи. Повеќето ми даваа поддршка, но имаше и многу омраза и закани“, рече 26-годишниот Канаѓанец во отвореното писмо што го објавил на социјалните мрежи.

Латифи прифатил дека како „спортски човек кој се натпреварува на светската сцена“ очекува критики, но бил шокиран од „екстремниот тон на омраза, злоупотреба, па дури и смртни закани“.

Тој открил дека по трката ги избришал Инстаграм и Твитер од телефонот бидејќи очекувал „виртуелни напади“.

„Намерно ги избегнував социјалните мрежи за да оставам работите да се смират. Но, многу од коментарите што ги добив минатата недела ја преминаа границата“, додаде тој.

Новиот светски шампион Верстапен застана во одбрана на Латифи минатата недела, велејќи дека несреќите се само дел од автомобилските трки и дека би било неправедно да се обвинува Канаѓанецот.

Мицкоски до Ковачевски: Водењето држава не се става во ексел табела

Кога сме кај табелите повторно сме меѓу најкорумпираните држави во Европа, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Да можеше водење на држава да се стави во ексел табела, ќе беше лесно за секој да води држава. Човекот треба да знае дека водењето на државата не е исто со неговата наследена ексел табела добиена за партијата. Државните интереси не може да се стават во ексел табела, ниту пак животот на граѓаните.

А кога сме кај ексел табелите, поважно е што таму бројките кажуваат повторно дека сме меѓу најкорумпираните во Европа на делба од 87 до 95 место, буџетски дефицит од околу 7.255.000.000 денари или нов долг за секое семејство за само 24 дена од 2022 година од околу 14.500 денари!

Овој пат да пробаме без ексел табели, туку со работа за она што е важно за народот, заштита на интересите, повеќе пари и иднина за сите.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

За брзо возење 101 казна на територијата на цела држава

Санкционирани се 101 возач во текот на вчерашниот ден во рамки на спроведената зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање возила кои се движат со брзина поголема од дозволената.

Од нив, соопштија денеска од МВР, четири возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Милановиќ: Хрватска нема намера да војува за „корумпираната Украина“

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ, изјави дека не знае ништо за можниот судир во Украина.

Тој потенцираше дека неговата земја нема да на ниту еден начин да се инволвира во било каква воена акција.

притисни ентер