Словенската левица го прозва Јанша поради ставовите за Тајван

Изјавата на словенечкиот премиер Јанез Јанша за преговорите на неговата земја со Тајван за меѓусебно отворање трговски мисии, Кина ја оцени како опасна, но стана важна тема и во Љубљана.

Опозициската левичарска коалиција од четири партии повика на вонредна седница на парламентарната комисија за надворешна политика поради изјавата што го возбуди Пекинг, велејќи дека изјавата на премиерот е „провокативна“ и отстапува од начелата за надворешната политика усвоени од парламентот.

Според социјалдемократите (СД), изјавата на Јанша може да им наштети на интересите на Словенија и економската соработка со Кина и да направи опасен „преседан“.

Јанша не ги смета за проблематични неговите ставови за Тајван и Кина, па на жестоките критики одговори со саркастичен твит, алудирајќи на тоа дека социјалдемократите се идеолошки следбеници на Комунистичката партија на Кина.

„Огромното мнозинство од членките на ЕУ имаат свои економски претставништва во Тајпеј и обратно. Само следбениците на диктатурите како што се словенечките социјалдемократи можат да се спротивстават на еднаквоста и на тој начин да се согласат на нашата споредна улога“, рече Јанша во пораката, додавајќи дека словенечките социјалдемократи имаат свои модели во Кина.

Словенечкото Министерство за надворешни работи денеска реагираше и на најавите на Јанша за отворање на трговската мисија на Тајван во Словенија и на политичките и медиумските реакции во Словенија, предупредувајќи дека тоа нема да биде дипломатско претставништво и дека Словенија како членка на Европската унија го почитува принципот „една Кина“.

Неколку земји од Европската унија имаат свои претставништва во Тајпеј кои не уживаат дипломатски статус, како и претставништва на Тајпеј во европските земји, соопшти словенечкото Министерство за надворешни работи.

Отворањето и постоењето на вакви мисии има за цел да ја продлабочи економската и културната соработка и не ги нарушува принципите на една Кина, се вели во соопштението на словенечкото МНР.

Словенечките медиуми јавуваат дека некои анонимни словенечки дипломати изјавата на Јанша, дадена во понеделникот за една индиска телевизиска мрежа, ја сметаат за провокативна и непотребна со оглед на ситуацијата и контрапродуктивна кога се во прашање словенечките интереси. Тие наведуваат и дека некои веруваат дека актуелниот словенечки премиер сакал да и се допадне на американската администрација во светло на заладените односи меѓу Кина и Вашингтон.

Бриселскиот портал Политико ги коментира најавите на Јанез Јанша за размена на трговски мисии со Тајван, наведувајќи дека потегот на актуелниот словенечки премиер може дополнително да иницира тензии во односите меѓу Унијата и Пекинг.

Особено затоа што, се додава, Јанша изјави во интервју за индиската ТВ мрежа дека ќе ја поддржи „суверената одлука на Тајван да живее суверено или да се приклучи на Кина, како што одлучија нејзините жители“, и зборувал за Тајван како суверена држава.

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски молчи за средбата на Џафери со луѓе на Путин

Ковачевски молчи за средбата на Џафери со луѓе на Путин, исто како што молчеше за пцуењето на вработени, уште што треба да се случи за да побара оставка?

Талат Џафери имал средба во собранието на Македонија со Абдул-Вајед Нијазов, поранешен пратеник во Думата и основач на здружението „Муслиманите во поддршка на Претседателот Путин". Истата средба Џафери не ја објавил на социјалните мрежи, ниту пак известил преку прес службата на собранието за неа.

Џафери ја криел оваа средба.

Џафери мора да каже, зошто криел за средбата и дали потоа ги известил службите дека има таква средба?

Активностите ма Џафери можат да бидат потенцијална опасност и за НАТО.

И сето ова Ковачевски го премолчува, само за да не му падне владата.

Ковачевски не смее да побара одговорност за Џафери, зошто знае дека така може да падне владата, а со тоа и тој повеќе никогаш нема да биде премиер, затоа што има рејтинг помал од стапката на инфлација.

Ковачевски не може вечно да се крие. Иако тој молчи, народот го гледа и се срами од срамот кој и го приредува Џафери на Македонија.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Презвитер Митевски: Посебно внимание и гостопримство по сите православни норми

Посебно внимание и гостопримство по сите православни норми за пречекот и литургијата на поглаварите Стефан и Порфириј.

Во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје се вршат подготовки пред утрешната заедничка Божествена литургија на поглаварите на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан и на Српската православна црква г.г. Порфириј.

-Во моментов се одвиваат подготовки на просторот за пречекот на српскиот патријарх, поглаварот на СПЦ г.г. Порфириј. Се уредува внатрешноста и надворешноста на храмот. Во тек се опсежни работи. Вклучени сме повеќе луѓе во организацијата. Пречек на едно вакво лице кое доаѓа со делегација, членови на Синодот на СПЦ бара посебно внимание, гостопримство на ниво и љубовно пречекување, и исто така запазување на сите оние норми правила кои ги пропишува и преданието на православната црква, изјави за МИА презвитер Бобан Митевски.

Српската делегација ќе ја сочинуваат дваесет лица, од кои најверојатно осуммина ќе бидат владици на СПЦ.

Со заедничката литургија ќе чиноначалствуваат поглаварите Стефан и Порфириј, а ќе сослужуваат сите владици на МПЦ – ОА и владици на СПЦ.

Соборниот храм за утрешната литургија, како што вели Митевски, ќе биде украсен за соодветниот повод, а на крајот на литургијата двајцата поглавари ќе имаат говори.

Поглаварот на СПЦ и членовите на српската црковна делегација треба да пристигнат во Скопје денеска. Божествената литургија утре во Соборниот храм „Св. Климент Охридски" ќе започне од 9 часот, а во соопштението до јавноста, МПЦ – ОА упати покана до верниците да земат молитвено учество.

На оваа посета на поглаварот на СПЦ Порфириј и претходеше заедничката архијерејска литургија на помирување што се одржа на 19-ти месецов во соборниот храм „Свети Сава" во Белград, а со која чиноначалствуваа патријархот Порфириј и архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан. Со литургијата беше потврдено надминувањето на 55-годишниот раскол меѓу СПЦ и МПЦ-ОА и возобновувањето на канонското и евхаристиското општење.

Вселенската патријаршија на 9-ти месецов ја призна канонската природа на Македонската православна црква – Охридската архиепископија, со што по 55 години му се даде можност на македонското свештенство да има заеднички богослужби со другите православни цркви. Таа одлука не значи томос за автокефалност со кој официјално се регулира меѓународното име и статус на црквата, туку е „израз на татковската љубов и грижа на Вселенската патријаршија" и најава дека МПЦ повеќе не е во раскол со целиот православен свет и оти македонските свештеници можат да служат со свештениците од другите православни цркви.

Синодот на СПЦ, пак, на 16 месецов соопшти дека го прифаќа статусот на најширока можна автономија на Македонската црква, односно целосна внатрешна независност, која и беше доделена уште во 1959 година. Највисокиот црковен орган на српската црква соопшти дека во дијалогот за иден и евентуален конечен канонски статус, СПЦ ќе се води исклучиво од еклисиолошко-канонските и црковно-пасторалните принципи, стандарди и норми.

Спорот меѓу двете сестрински цркви почна откако на 17 јули 1967 година, Светиот синод на МПЦ во Охрид, го свика Третиот црковно-народен собор и на свечената седница во охридската црква „Св. Климент" ја прогласи Македонската православна црква за автокефална.

Пекинг ги продолжи рестриктивните анти-ковид мерки

Пекинг денеска ги продолжи рестриктивните мерки за вработените и студентите да останат во своите домови и нареди дополнителни масовни тестови бидејќи повторно се зголеми бројот на случаи на коронавирус во кинескиот главен град.

Бројни станбени населби во градот го ограничија влезот и излезот, иако ситуацијата е многу помалку опасна отколку во Шангај, каде неколку милиони жители се под различни нивоа на блокада веќе два месеци.

Пекинг денеска регистрира 99 нови случаи на коронавирус, што е зголемување во однос на претходните денови кога имаше претежно околу 50 случаи.

Денеска на целата територија на Кина се регистрирани 802 случаи, што е благ пад, кој беше прекинат со помали локализирани жаришта.

И покрај ова, владата воведе строг карантин, затворање и мерки за тестирање како дел од нејзината „нулта ковид" политика, иако остатокот од светот се отвора се повеќе и повеќе.

Шангај објави дека 480.000 луѓе сè уште се изолирани во своите домови, додека 1,6 милиони луѓе можат да се движат низ нивното соседство, а 21,2 милиони се под полесни рестриктивни мерки.

притисни ентер