Словенците први во светот произведоа сертифициран електричен авион (ВИДЕО)

Словенечката компанија Пипистрел го произведе првиот електричен авион во светот, кој доби сертификат од Агенцијата за безбедност на воздухопловството на ЕУ (ЕАСА).

Ова значи дека ги исполнува безбедносните стандарди и може да се користи за комерцијални летови.

Авионот Pipistrel Wells Electro, мал двосед, е наменета за обука на пилоти, пренесува Ројтерс, додавајќи дека може да лета 50 минути, а подолго со дополнително полнење, што е типично за користење во училиштата за летање.

„Почнавме да летаме со електричен погон во 2007 година и направивме повеќе од осум авиони пред Велис Електро. Утврдивме сè што треба да има еден вид авион со сертификат и од технолошки и од гледна точка на корисникот“, рече директорот за истражување и развој на Пипистрел. , Тине Томашиќ.

Сертифицираниот тип на авиони, објаснува тој, значи дека може да се користи во комерцијални цели без пречки.

Томашиќ додава дека ова е навистина чекор напред за авионската индустрија, што ќе овозможи електрификација на многу поголеми авиони.

Пипистрел се очекува да испорача 31 авиони Велис Електро на клиентите во седум земји оваа година.

"Ова е возбудлив чекор напред. Тоа е првиот електричен авион кој е овластен од ЕАСА, но секако не и последен, бидејќи авијациската индустрија следи нови технологии за намалување на бучавата и штетните емисии и подобрување на одржливоста на авијацијата", рече извршниот директор на ЕАСА , Патрик Кај.

Либанската влада си поднесе оставка поради експлозијата

Либанската влада денеска поднесе оставка, пренесува АФП, а премиерот Хасан Диаб се очекува наскоро да го стори истото. Оваа вест е потврдена за локалните медиуми од страна на неколку сега поранешни министри.

Министерот за здравство Хамад Хасан им рече на новинарите по состанокот на владата: „Целата влада си поднесе оставка“. Хасан додаде дека премиерот Хасан Диаб ќе се упати кон претседателската палата каде ќе си поднесе оставка во име на сите министри.

Премиерот Диаб ќе се обрати пред нацијата во 19:30 часот по локално време, пренесува Ројтерс.

Оставките дојдоа по дводневните немири во Либан поради експлозијата во Бејрут што се случи минатиот вторник и начинот на кој владата реагира на целата ситуација.

Претходно, министерот за правда Мари Клод Најм, министерот за информации Манал Абдел Самад и министерот за животна средина Дамјанос Катар поднесоа оставки.

Покрај тоа, најмалку девет члена на парламентот поднесоа оставки.

Голем пожар во близина на Тирана ,горат стари автомобили (ВИДЕО)

Голем пожар избувнал на  пункт за собирање отпадоци и гробишта со автомобили во близина на Тирана.

Пожарот избувнал попладнево во близина на патот „Тирана-Нодрок“.Како што може да се види од видеата, од местото се шират големи црни облаци од чад.

Компанијата каде избувна пожарот е наречена „Мерсини“. Според информациите, три пожарни возила тргнале кон местото на настанот.

Сè уште не се знае што го предизвикало пожарот.

Подготвени 5. 000 доброволци за третата фаза на вакцината против корона

Саудиска Арабија наскоро ќе ја започне третата фаза од клиничките испитувања на потенцијалната кинеска вакцина против Ковид 19, во која ќе учествуваат околу 5.000 доброволци, соопшти саудиското Министерство за здравство.

Минатиот месец компанијата ChangShino Biologics објави дека е во преговори со Русија, Бразил, Чиле и Саудиска Арабија за третата фаза на тестирање на можната вакцина, пренесува Ројтерс.

Истражувачите претходно рекоа дека оваа вакцина, развиена во соработка со кинескиот воен истражувачки тим, делува безбедно и создава имунолошки одговор кај повеќето субјекти.

притисни ентер