Словенци на апликација заработиле 600 милиони долари и сега ќе станат земјоделци во Србија

Најбогатите Словенци, брачната двојка Иза и Само Логин, купиле повеќе од 4.000 хектари земјоделско земјиште во Србија.

Двојката Логин се стекнала со богатство пред 4 години кога им го продале својот удел во апликацијата Outfit7 на Кинезите. Нивниот најпознат производ е глобално успешната апликација Talking Tom за деца. Тие го продале својот удел на кинеската компанија Zhejiang Jinke Entertainment Culture Co. која претходно била заинтересирана за преземање.

Бранислав Недимовиќ, министер за земјоделство, шумарство и водостопанство на Србија, изјавил дека во последниве години се повеќе земјоделци се одлучуваат за органско производство и посочил дека во Србија околу 24.000 хектари земја се под органско земјоделско производство.

Тој додава дека неодамна, словенечките инвеститори, кои ја продадоа популарната апликација на Кинезите, купија повеќе од 4.000 хектари земја во Банат.

"Сакаат да воспостават органско земјоделско производство на 3.800 хектари. Тоа ќе биде најголемата фарма за органско земјоделско производство, убеден сум целосно, во цела Европа", рекол министерот за земјоделство Бранислав Недимовиќ, пишува Телеграф.рс.

Популарноста на органската храна расте во Србија, поради што цените се повеќе од 20 до 50 проценти повисоки во споредба со цените на конвенционалната храна. Дополнително, мотив за органско производство се државните субвенции од 26.000 динари (221 евро) по хектар.

Словенците Само и Иза Логин биле заедно од средношколските денови. Заедно студирале компјутерски науки, а потоа во 2009 година одлучиле да се посветат на дизајнирање апликации за паметни телефони, бидејќи изгледало како брз извор на приход. Со шест пријатели и 250.000 американски долари заштеда, тие го основале Outfit7 во Љубљана.

Првичните обиди на Логин (законски го смениле презимето во звучна технологија) биле неуспешни и вклучувале фудбалска апликација, апликација за исцелување кристали, водич за патување до Исланд и апликација за испраќање дигитални прегратки. „Тоа очигледно не беше она што го бараа повеќето корисници“, изјавил Логин.

Но, по шест месеци неуспех, тие смислиле детска игра со анимираната мачка Токинг Том. Со глас што звучи како да се наголтал хелиум, повторува се` што ќе кажете во микрофонот на вашиот iPhone.

Може да го нахраните со лути пиперки, да го тапкате под брадата или да галите по стомакот, и тој ќе подрипне, ќе се извива или ќе преде. Исто така, треба редовно да се носи во тоалет. Логин бил оптимист, но открива дека „целиот тим се сомневаше“ во врска со проектот.

Корисниците очигледно го чекаа ова бидејќи Talking Tom веднаш станал хит. Франшизата се искачила на врвот на App Store во повеќе од 100 земји.

За разлика од многу други креатори на апликации, Логини успеале да заработат од популарноста на нивните апликации. Играта „Talking Tom“ преку реклами и дополнителна содржина платена на нејзините креатори им донела повеќе од 100 милиони долари годишно.

Во 2016 година, компанијата била продадена на кинеската хемиска корпорација. Тие никогаш порано не слушнале за компанијата, но корпорацијата била подготвена да ја плати нивната барана цена од 1 милијарда долари. Уделот на Логини бил околу 600 милиони долари.

Дури и според нетранспарентните стандарди за кинески спојувања и преземања, таа аквизиција била чудна. Тешко било да се замисли синергија помеѓу виртуелна мачка што зборува и производител на хемиски растворувачи.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер