Словачка протестира поради наводно мешање на руско разузнавање во парламентарните избори

На изборите одржани во саботата на 30 септември партијата Смер-ССД на поранешниот премиер Роберт Фицо освои најмногу гласови, речиси 23 отсто.

Министерството за надворешни работи на Словачка денеска повика претставник на руската амбасада во Братислава поради изјавата на директорот на Службата за надворешно разузнавање на Руската Федерација (СВР) Сергеј Наришкин, објавена за време на изборниот молк пред парламентарните избори.

- Одделот за дипломатија силно протестира против лажните изјави на руските разузнавачки служби, со кои се доведува во прашање интегритетот на слободните и демократски избори во Словачка, изјави портпаролот на министерството, Матуш Давид.

Тој додаде дека намерното ширење на дезинформации е „недозволиво мешање на Руската Федерација во изборниот процес во Република Словачка, која како независна, суверена и демократска држава им гарантира на своите граѓани фер и транспарентен изборен процес“.

Во исто време, словачкото Министерство за надворешни работи ја повика Русија да престане со „активностите за дезинформирање“ насочени против Словачка. Давид посочи дека таквата постапка ги поткопува меѓусебните односи и е во спротивност со принципите на меѓународните односи.

Шефот на СВР Сергеј Наришкин минатата недела изјави дека „во последно време има зголемено мешање на администрацијата на Џо Бајден во внатрешно-политичката ситуација во Словачка, што е поврзано со нејзината подготовка за предвремени парламентарни избори“.

На изборите одржани во саботата на 30 септември партијата Смер-ССД на поранешниот премиер Роберт Фицо освои најмногу гласови, речиси 23 отсто. За време на предизборната кампања тој вети дека ќе престане да испраќа воена помош за Украина и додаде дека е против санкциите против Русија.

Руската амбасада во Словачка денеска ги отфрли обвинувањата на словачкото Министерство за надворешни работи дека Москва се мешала во парламентарните избори во Словачка. /MИА

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер