Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Според неофицијалните проценки во Србија живеат над 100.000 Македонци, додека бројот на оние кои имаат македонско потекло е уште поголем.

Во Србија според последниот попис од 2011 година, за разлика од минатите години бројот на Македонците опаѓа или 22.755 лица се изјасниле како припадници на македонската националност, што е околу 0,32 отсто од вкупниот број на жители во Србија. Според неофицијалните проценки во Србија живеат над 100.000 Македонци, додека бројот на оние кои имаат македонско потекло е уште поголем.

Според истражувањата на познатиот македонски писател во Белград, Виктор Шеќеровски, кој ги истражува миграциите на Македонците во Србија, тие во Србија почнуваат да се населуваат уште по турскиот терор за време на Карпошoвото востание во 1688 година и австро-турските војни во овој период. Но, валидни докази за нивната миграција во овој период нема.

При посета на Музејот во Бела Црква во Војводина, дописникот на МИА од Белград, го забележа можеби најстариот доказ за населувањето на Македонците во Србија.

„Откривајќи " ја сликата со хералдичкиот грб на Македонија, на кој е насликан портрет со типична македонска носија и годината 1726, побаравме одговори од кустотосот во музејот во Бела Црква, историчарот на уметност Игор Вокоун, кој изјави дека станува збор за лицето Мича, Македонец, додека автор на сликата е неговиот внук, Симеон Мичин, од 19 век, австроунгарски офицер, подоцна предавач на Военатa академија во Белград.

– По грчко-турската војна во 18 век, голем број луѓе од Македонија се населуваат во Банат во Војводина, тогашна Австро-Унгарија. И Мича доаѓа со овој бран и прво се населува во Чаково, а потоа на почетокот на 19 век неговото семејство доаѓа во Бела Црква, каде е едно од најбогатите и највлијателни хотелиерски семејства. Презимето Мичин доаѓа од лицето на портретот – Мича, што претпоставувам дека потекнува од некој топоним во јужна Македонија. Сликата е настаната во периодот од 1866-1874 и преставува портрет на дедото на авторот на сликата, Симеон Мичин, кој бил познат војсководец, изјави кустосот Вокоун.

На сликата под македонскиот хералдички грб пишува дека Мича се населува во Чаково во Банат после Првото грчко востание во 1726 година.

Натпис на портретот

Истражувајќи ги малкуте податоци за најстарите траги на населување на Македонците во Војводина, од 1726 година, лоцирајќи го на мапа банатскиот град Чаково, денес во Романија, блиску до границата со Србија, вчудоневидени бевме од откритието дека до Чаково се наоѓа населено место кое и ден денес се вика – Македонија!

Според македонскиот писател во Белград, Виктор Шеќеровски, блиску до српската граница, во Романија во населено место Свињарево и ден денес населението го познава македонскиот јазик.

Втор значаен податок е самата македонска носија. Доколку се направи компарација со фотографијата на Дедо Иљо Малешевски, кој во овој период во 18 век престојува во Србија за време на српско-турската војна, таа во повеќе етнографски елементи е идентична, како во елекот, наметката, шапката и оружјето.

Трет податокот е сознанијето дека во 1866 кога е насликан портретот, традицијата и потеклото се пренесуваат од колено на колено. Убаво и потенцирано насликаниот хералдички грб со лавот и натпис Македонија и етнолошките карактеристики, говорат за постоење свест за Македонија, за познавање на традицијата, за посебноста на Македонците, што за првата половина од 19-от век секако дека преставува своевидна сензација.

Мича, насликан како македонски војвода од 1726 година, со македонски грб би требало да е доволен предизвик за македонските научници да ги доистражат овие податоци, за миграциите и за развивањето на свеста за македонскиот идентитет уште пред првата половина на 18 век./МИА.

Парис Хилтон:Јас сум многу интелигентна,само се преправам дека сум глупава(ВИДЕО)

Парис Хилтон, која на луѓето им е позната не само како богата наследничка, туку и по улогите во неколку филмови во кои главно играше ликови на „глупави русокоси“, откри во интервју за „Санрајс“ дека цело време само се преправала дека е таква.

Парис пред камерата откри како навистина звучи нејзиниот глас.

„За сето ова време јас всушност се преправав каква што не сум во реалниот живот и луѓето никогаш немале шанса да ме запознаат подобро“, рече таа.

"Јас сум всушност многу интелигентна и воопшто не сум глупава. Јас сум навистина добра во тоа да се преправам", признала таа.

На прашањето зошто токму сега решила да му го открие на светот своето вистинско јас, таа одговори дека смета дека е вистинско време за овој потег.

"Поминав толку многу и сакам да ги разбијам предрасудите што се појавија во врска со мене. Исто така, важно ми е луѓето да ме паметат по она што го постигнав , а не за моето наследство. Сакам да ме паметат како успешна деловна жена, а не како некоја будала", додаде таа.

Со цел луѓето да имаат подобар увид во животот на оваа славна 39-годишна девојка, Парис реши да сними документарец за сопствениот живот, кој наскоро ќе биде достапен за сите бесплатно на YouTube.

Во документарецот, ќе се види како Парис го снима гласот и се обидува да го направи што е можно поиритирачки.

Ердоган е подготвен за средба со Мицотакис поради спорот во Медитеранот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека е подготвен да се сретне со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, доколку тој покаже „добра волја“ во кризата што изби меѓу двете земји поради источниот Медитеран.

Изјавата на Ердоган доаѓа во време кога тензиите меѓу двете земји се на врвот среде истражувањето на полиња со гас во водите за кои тврдат дека се на нивна територија и Турција и Грција.

Спорот денеска влезе во нова фаза кога Министерството за надворешни работи во Анкара го повика грчкиот амбасадор во Турција, откако грчкиот весник „Демократија“ објави наслов за Ердоган на турски јазик и му напиша „губи се“.

"Грчкиот весник излезе денес со грд наслов кој се однесува на претседателот Ердоган. Го поканивме грчкиот амбасадор", изјави пред новинарите турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Ердоган претходно денеска рече дека „нема проблем да се состане со грчкиот премиер Мицотакис“.

„Но, важно е да знаеме за што ќе разговараме и во колкава мера“, додаде тој, условувајќи го таквиот состанок со покажување на „добра волја“ од Атина.

Турскиот претседател исто така рече дека враќањето на Оруч Реис во неделата, истражувачки брод испратен од Анкара кон источен Медитеран, кој ги разгоре тензиите со Грција, „ќе и даде шанса на дипломатијата“.

Очигледно повикувајќи се на неодамнешната посета на грчкиот претседател на островот Кастелориз во близина на турската граница, Ердоган ја повика Атина да не „покажува сила“. „Во спротивно можеме да покажеме уште повеќе.

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, кој е во посета на Прага, рече дека неговата земја е подготвена за дијалог со Турција доколку таа „престане да провоцира во регионот“.

Тензиите меѓу Турција и Грција ескалираа кон крајот на август кога двете земји организираа ривалски воени вежби.

Кризата е на агендата на Европскиот самит на 24 и 25 септември во Брисел.

Дендиас денеска ја повика ЕУ да состави список со санкции „што би можеле да и бидат наметнати на Турција ако не ги запре своите незаконски активности“.

Италија со најголем дневен број новозаразени со корона од почетокот на мај

Италија регистрира 1.907 нови случаи со коронавирус во последните 24 часа, најголемо дневно зголемување од почетокот на мај, соопшти денеска Министерството за здравство.

Уште десет лица починале од ефектите на вирусот.

Последен пат слично зголемување на дневниот број на инфекции е забележано на 1 мај, кога имало 1965 нови случаи.

Од почетокот на пандемијата, Италија забележа 294.392 заболени и 35.668 смртни случаи.

Бројот на заразени е во пораст во последните шест недели, според италијанските здравствени власти, иако не е толку голем како во Шпанија или Франција.

Расте стравот од втор бран неконтролирана епидемија во Италија, која беше сериозно погодена од коронавирусот во февруари.

Зголемувањето делумно се должи на повторното отворање на училиштата во понеделникот по пауза од шест месеци.

Големите сили сè уште не успеваат да ги здружат силите за борба против пандемијата, изјави денеска лидерот на СЗО, Тедрос Аданом Гебреизус, во време кога бројот на заразени луѓе во светот надмина 30 милиони.

„Големите сили не работат заедно“, рече Тедрос на брифинг со новинарите во Женева, образложувајќи ја својата главна порака до светските лидери додека се подготвуваат за годишното Генерално собрание на ООН што започнува следната недела.

Тедрос рече дека исто така ќе ги повика лидерите на Генералното собрание да ги соберат потребните 35 милијарди американски долари за забрзување на развојот на лековите и вакцините против ковид-19.

притисни ентер