Си заминува ли Мерцедес од Формула 1 ?

Ретко кој тим доминирал во кој било спорт како што тоа го прави Мерцедес-АМГ Петронас во последните пет години во Формула 1.

Тимот од Велика Британија ја освои титулата за најдобар конструктор пет години по ред, а истите години (2014-2019) нивниот возач Луис Хамилтон ја освои светската титула. Доминацијата на Мерцедес достигна врв минатата сезона кога нивните возачи славеа во првите осум шампионски трки, а Мерцедес заврши на првото место со 235 поени повеќе од второпласираниот Ферари.

Но, како што стојат работите, Мерцедес би можел да ја напушти Формула 1 следната година, враќајќи се во 2010 година. Ова не е шпекулација, туку реална можност, според англиските медиуми. Поточно, договорот на Формула 1 со Мерцедес истекува на крајот на оваа година и лесно е тимот да не го продолжи.

Ова ќе го одлучи на состанокот на 12 февруари на забавата на главниот спонзор на Мерцедес, Дајмлер, во најскапото натпреварување на светот. Дајмлер во овие десет години инвестираше огромна сума пари во конкурентската програма на Ф1, а компанијата се соочува со големи штедења. Дајмлер троши околу 850 милиони евра годишно на Формула 1, а со затворањето на таа програма би отпуштил околу 10,000 луѓе и драстично ќе го намали буџетот.

Според „Мирор“, дури и ако Дајмлер продолжи да го финансира тимот на Мерцедес, прашање е каков состав би имале следната сезона. Главниот проблем е Луис Хамилтон. Покрај тоа што има 35 години, Британецот, наводно, бил во преговори со Ферари, кој го смета за идеален пар со Чарлс Леклерк, бидејќи младиот Монегаски не е во најдобри односи со Себастијан Фетел. Хамилтон беше запрашан од новинарите на крајот на минатата сезона дали е можно да замине во Ферари, а тој експлицитно не ја демантираше можноста.

Евентуалното заминување на Хамилтон веројатно ќе доведе до заминување на тимскиот шеф Тото Волф, кој беше на чело на Мерцедес за време на сите негови најголеми успеси. Волф работеше фантастично со Хамилтон и токму нивната соработка е најодговорна за доминацијата на сребрените автомобили. Волф не сака да работи без Хамилтон и Хамилтон не сака да биде во Мерцедес без Волф и разделбата е многу можна.

Италијаните му продале заштитен остров на Украинец за 10 милиони евра

Италијанскиот остров Галинара во Лигурското Море е продаден за повеќе од 10 милиони евра на украинскиот бизнисмен Александар Богуслаев, јавија денес италијанските медиуми.

Според Кориере дела Сера, Богуслаев (42) е син на украинскиот претприемач и политичар Бијачеслав Богуслајев, сопственик на компанија која била лидер во производството на мотори за авиони и хеликоптери.

Куќите во форма на желка на островот, кои се наоѓале на 1,5 километар крај брегот на Лигурија меѓу Аласија и Албенка, некогаш припаѓале на Римокатоличката црква, а во последните 150 години на богатите банкари и индустријалци, бидејќи биле приватизирани.

Весникот наведува дека тој потпишал договор со претставниците на девет семејства од Лигурија и Пиемонте, кои биле сопственици во последните 40 години.

Се додава дека Александар Богуслајев поседува недвижен имот и на југот на Франција.

Островот е прогласен за заштитен парк на природата и не е достапен за туристите , пишува„ Кориере дела Сера “.

Со комбинација на лекови, кубанските лекари ги излекувале болните од корона

Голема група кубански научници и лекари објавија студија која сè уште е препринт (не ја поминала т.н. стручна рецензија) што укажува на многу ветувачки резултати во лекувањето на САРС-КоВ-2 .

Заразените со коронавирусот се лекувале со комбинација на интерферон алфа-2б и гама и интерферон алфа-2б.

Според сознанијата на кубанските научници, интерферон-терапијата „негативно“ делува на РНК во вирусите. Стапките на успех за брзо решавање на инфекцијата со вирусот САРС-КоВ-2 се навистина импресивни, но ова е релативно мала студија во која биле вклучени 79 пациенти на возраст од 19 до 82 години заразени со коронавирус. Во едната група, испитаниците добиле комбинација од 3,0 интерферон алфа-2б и 0,5 интерферон гама двапати неделно. Во втората, добиле инјекција од 3,0 интерферон алфа-2б три пати неделно. Покрај тоа, пациентите добиле стандардна кубанска терапија на лопинавир-ритоавир со хлорокин.

Во првата група, вирусот бил „негативен“ кај 78,6 проценти од пациентите за само 4 дена, а во втората кај 40,6 проценти од пациентите. RT-PCR-испитувањата се користеле за верификација и било откриено дека времето потребно за неутрализација на виралноста е помеѓу три до пет дена.

Влошување на респираторните симптоми е забележано кај 6,6% од пациентите во првата група и 3,3% од пациентитево втората група. Ниту еден пациент не развил тешка форма на болеста.

По 14 дена од третманот, тестовите со РТ-ПЦР покажале негативен резултат кај едната група кај 100 проценти од пациентите и во 91% во другата. Кубанците го припишуваат успешното елиминирање на виралноста на значителното зголемување на лимфоцитите, како и на значително намалување на CRP во рок од седум дена.

И во двете групи, сите пациенти закрепнале за 14 дена и нивните лабораториски наоди се вратиле во нормала.

Најчестите несакани ефекти со овој третман биле главоболки, а кај две групи се забележани кај околу 30% од случаите.

Запленет имотот и две телевизии на албански бизнисмен поради шверц со дрога

Албанските обвинители заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, осомничен за изградба на неговата империја од трговија со дрога.

Специјалното јавно обвинителство за борба против корупцијата и организираниот криминал, познато како СПАК, соопшти дека властите заплениле имот во кој биле вклучени неколку станови, земјиште, шуми, возила, вклучувајќи Ролс Ројс и две телевизиски станици РТВ Ора и Канал Еден, врз основа на основано сомнение, потврдени со докази дека Или Ндроки, познат и како Џамал Пасмациу, бил вмешан во криминални активности.

Ндроки е виден како одел во полициската станица, но не бил приведен, пренесе АП.

Ндроки претходно бил уапсен во Турција и Италија под сомнение за припадност на криминални организации вклучени во трговија со дрога, но бил ослободен и во двата случаи.

Адвокатите на Ндроки изјавија дека ќе поднесат жалба против запленувањето, а самиот Ндроки изјавува дека запленувањето се случило затоа што тој е во кавга со градоначалникот на Тирана.

притисни ентер