Си Џинпинг бара итен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Кинескиот претседател Си Џинпинг го повтори повикот за итен прекин на огнот во војната меѓу Израел и Хамас, јавуваат државните медиуми.

Кинескиот претседател ги повтори повиците за итен прекин на огнот на сите страни во конфликтот меѓу Израел и Хамас и за ослободување на приведените цивили.

Тој ги даде коментарите додека зборуваше денеска на вонредниот виртуелен самит на БРИКС за палестинско-израелското прашање.

„Во сегашната ситуација, навремено и неопходно е БРИКС да биде глас на правдата и мирот за палестинско-израелското прашање“, рече Си, според извештајот на државната новинска агенција Ксинхуа.

Си, исто така, повика да се запрат сите насилства и напади врз цивили, да се преземат чекори за да се обезбеди безбедно и непречено поминување на хуманитарната помош, да се обезбеди поголема хуманитарна помош за луѓето во Газа и да се запре „колективната казна“ за луѓето од Газа преку присилна миграција и прекин на снабдувањето со вода, електрична енергија и нафта.

„Повеќе пати нагласив дека крајниот начин за решавање на повторливите конфликти меѓу Палестина и Израел е „решението со две држави““, рече Си, додавајќи дека без праведно решение на палестинското прашање, нема да има траен мир и стабилност на Блискиот Исток.

На итниот виртуелен самит присуствуваа Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.

Јужна Африка претседаваше со виртуелниот самит. Јужноафриканското претседателство соопшти дека лидерите на Саудиска Арабија, Аргентина, Египет, Етиопија, Иран и Обединетите Арапски Емирати, исто така, биле поканети да присуствуваат и да зборуваат.

Си и кон средината на октомври повика на прекин на огнот и рече дека решението со две држави е единствениот излез од конфликтот меѓу Израел и Хамас.

Во тоа време тој рече дека Кина е подготвена да работи со Египет и арапските нации за „промовирање на сеопфатно, праведно и трајно решение за палестинското прашање“, според CCTV, пренесе Си-Ен-Ен.

Тетка на 12- годишен израелски заложник: Му пуштале снимки од крвавите напади на Хамас

Цел ден од Израел пристигнуват сведоштвата за ослободените заложници кои ги држеше Хамас во Газа.

Тетката на Ејтан Јахаломи, 12-годишниот француско-израелски заложник кој вчера беше ослободен од Газа, изјави дека Хамас го принудиле да гледа видео снимки од крвавите терористички напади врз Израел на 7 октомври.

„ Ејтан преживеа ужаси“, изјави Дебора Коен за BFM TV. „Секогаш кога детето ќе плачел, ќе му се закануваа со пиштол за да го замолчат“, вели таа. „Сакав да верувам дека Ејтан ќе биде третиран добро. Очигледно не. Тие луѓе се чудовишта“.

Ејтан е еден од тројцата француски Израелци кои беа ослободени вчера, заедно со Ерез и Сахар Калдерон. Вчера во Израел беа вратени вкупно 11 заложници, објави Скај Њуз.

„12-годишниот Ејтан Јахаломи повторно се соединува со својата мајка откако премина во Израел по 52 дена заробеништво на Хамас. Неговиот татко Охад, кој беше застрелан и заробен одвоено од Ејтан, се верува дека сè уште е во Газа“, напиша таа.

Израелците тврдат дека уште 12 заложници се ослободени, од затвор излегуваат 30 Палестинци

Петтата рунда заложници е предадена на Црвениот крст, соопштија денеска израелските одбранбени сили.

Примопредавањето вклучува 10 Израелци и двајца странски државјани, соопшти ИДФ, додавајќи дека ослободените заложници се на пат кон израелска територија.

Во исто време, триесет палестински затвореници се очекува да бидат ослободени од израелските затвори, бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас продолжува, според информациите објавени и од Клубот на палестинските затвореници и од израелските затворски власти.

Меѓу лицата што треба да бидат ослободени се 15 жени и 15 машки деца, кои се под 18 години и се сметаат за деца според меѓународното право, објави Си-Ен-Ен.

На француски медицински брод ќе се лекуваат повредените Палестинци

Брод испратен од Франција се закотви во близина на брегот на Ел Ариш во северниот дел на Синај во Египет.

Брод испратен од Франција се закотви во близина на брегот на Ел Ариш во северниот дел на Синај во Египет и ќе служи како пловечка болница за палестинските цивили повредени во војната меѓу Израел и Хамас во соседната Газа, соопшти францускиот претседател Емануел Макрон.

На бродот Диксмуд има 40 болнички кревети, што претставува дополителни 10 отсто на капацитетот на болничките услуги поставени во пустината на северен Синај, на границата со Газа, изјави француски дипломат за „Тајмс оф Израел“.

Бродот е опремен со хелиодром за да се овозможи брз трансфер на пациенти од египетскиот премин Рафа на бродот.

Планот е Диксмуд биде оперативен во наредните часови или денови, рекол францускиот дипломат, додавајќи дека Париз ги координира напорите со египетските власти и хуманитарните агенции на теренот.

На бродот ќе работат лекари од француското Министерство за одбрана, како и неговата цивилна здравствена санитарна резерва, која за првпат се распоредува во странство.

притисни ентер