Шумахер дише и по малку оди и не може ништо повеќе, тврди неговиот невролог

Михаел Шумахер, еден од најдобрите возачи на Формула 1 во историјата, сè уште е на рехабилитација по тешката скијачка несреќа во Марбела во 2013 година.

Неговото закрепнување и состојбата се чуваат во тајност и јавноста добива многу малку информации за еден од најдобрите спортисти на сите времиња. Италијанскиот весник Газета дело Спорт денес објави дека неврологот Ерих Ридерер ја открил состојбата на Шумахер во документарец на француската ТМЦ.

"Тој дише, буден е, срцето му чука нормално. Веројатно може да седне и да направи мал чекор со нечија помош", рече Ридерер, а потоа додаде дека му се чинело дека неговата состојба нема да може многу да се подобри: "Повредите што ги доби беа тешки и направија голема, неповратна штета. Се плашам дека нема да може подобро од ова. Тој е во вегетативна состојба. Буден е, но не одговара во разговор."

Да потсетиме, Шумахер беше на одмор на Алпите кога на скијање со неговиот син се удри во карпа поради што полета во воздух, падна од патеката и се здоби со сериозни повреди. Јавноста наскоро дозна дека тој бил ставен во кома за да се спречи оток на мозокот, а експертите велат дека неговиот живот го спасила кацигата без која тој би умрел.

Во текот на следните неколку години имаше лажни вести дека Шумахер е подобар и веќе оди. Досега ваквите информации доаѓаа од неофицијални канали, а сега јавноста за прв пат има информации од експерт.

Пред два месеци, поранешниот шеф на Ферари откри дека го посетувал. Ниту тој ниту Фелипе Маса не ја откриле точната дијагноза и напредок. Маса рече: "Ја познавам неговата состојба, ги имам сите потребни информации затоа што секогаш сум бил близу до него. Не се дружев често со неговата сопруга Корина затоа што не доаѓаше на трките. Сите мора да бидеме свесни дека ова е тешка ситуација и дека мора да ја почитуваме желбата на семејство кое сè уште не сака да ги објавува работите јавно. Тогаш, кој сум јас да го сторам тоа? “, рече Маса, нагласувајќи дека желбите на семејството за тајност мора да се почитуваат.

Претходно оваа година, италијанскиот хирург Никола Ачијари рече дека Шумахер никогаш нема да биде личноста што ја паметиме. "По шест години, Михаел Шумахер повеќе не е личноста што ја паметиме од автомобилизмот. Иако долго време интензивно се грижевме за него, многу се промени во и на неговото тело - од органи, преку коски, до мускули. Тоа му се случи “, рече Ачијари.

Русија: Највисок број на нови случаи од почетокот на епидемијата

Во Русија денес се регистрирани 17.340 нови случаи на коронавирус, што е најголем број од на новозаразени во еден ден од почетокот на епидемијата.

Во последните 24 часа починале 283 лица со што вкупниот број на жртви порасна на 25.525, пренесе „ТАСС“.

Од почетокот на епидемијата се заразени повеќе од 1,48 милиони граѓани, а досега се излекувале 1,2 милиони.

МВР: 557 санкционирани возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (22.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 557 санкции, меѓу кои 93 прекршоци за пречекорување на дозволената брзина на движење, 59 мерки за технички неисправни возила, 52 за возење без возачка дозвола, 16 санкционирани мотоциклисти. Изречени се 93 мерки за непрописно паркирање, а 70 санкции за неносење на заштитна маска. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, стои во соопштението од МВР.

ВМРО-ДПМНЕ:Во државата 500.000 граѓани денот го минуваат со помалку од 130 денари

​Срамно е СДСМ да пушта соопштение и да се фали пред народот дека нивните политики обезбедуваат раст на платите во време на кризата поврзана со КОВИД-19.

Поради погубните политики од месец март односно од почетокот на корона кризата до сега над 40.000 граѓани ги изгубија своите работни места и останаа без своите приходи.

Се фалат дека платите растат, а во државата околу 100.000 граѓани живеат во сиромаштија и 500.000 граѓани денот го минуваат со помалку од 130 денари

Во период на пандемија го зголемија и јавниот долг за 1 милијарда евра.

Без никаков срам СДСМ се дрзна да покачи даноци и давачки на граѓаните односно ја покачија сметката за струја за 7.4%.

Сето ова докажува дека со СДСМ на власт Македонија тоне во криза. Оваа криминална влада мора да си замине час поскоро. Граѓаните на Република Македонија заслужуваат подобар и поквалитетен живот.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер