Шултинг е новата олимписка шампионка на 1.000 метри во „шорт трек“

Холандската натпреварувачка Сузане Шултинг ја освои титулата на Олимпијадата на 1.000 метри во „шорт трек“.

Таа заврши за 1:29.778 минути, оставајќи ги зад себе Канаѓанката Ким Бутен и Италијанката Ариана Фонтана, кои завршија на второто и третото место.

Дваесет годишната Шултинг излезе на чело по првата обиколка и до крајот не дозволи да биде сериозно нападната од останатите четири ривалки. На овој начин, Шултинг го освои вториот медал од Пјонгчанг по бронзата на 3.000 метри во штафета.

Досега најголемо достигнување во младата кариера на Шултинг беше златен медал на 1.500 метри од Младинскиот светски шампионат во Софија во 2016 година.

Ким Бунтен додаде трет медал на колекцијата од Пјонгчанг и првото сребро, откако има две бронзи. Канаѓанката заврши за 1:29.956 минути, а Аријана Фонтана, која заврши трета со време 1:30.656 минути, ја пополни својата колекција од медали од Пјонгчанг по титулата на 500 метри и среброто во штафетата на 3.000 метри. За 27-годишната Фонтана, ова беше вкупно осмиот медал на Олимписките игри.

Финалето на 1.000 метри се претвори во вистинско разочарување за домаќините од Република Кореја, откако нивните две претставнички - Минџон Чои и Сукхи Шим, се судрија во последната обиколка и си попречија. Шим беше казнета, а Чои го освои четвртото место.

Финале А во „шорт трек“ на 1.000 метри, жени:
1. Сузан Шултинг (Холандија) - 1: 29.778 минути
2. Ким Бутен (Канада) - 1: 29.956 минути
3. Ариана Фонтана (Италија) - 1: 30.656 минути
4. Минџон Чои (Република Кореја) - 1: 42.434
5. Сукхи Шим (Република Кореја) - дисквалификација./МИА

Најмалку петмина уапсени пред белоруската амбасада во Москва

Најмалку пет лица се уапсени за време на вечерашниот протест пред белоруската амбасада во Москва.

По двочасовните мирни протести против резултатите од претседателските избори во Белорусија, руската полиција растури група од 200 демонстранти и уапси најмалку пет лица, јавува ТАСС.

По објавувањето на резултатите од претседателските избори во Белорусија, на кои сегашниот претседател Александар Лукашенко освои повеќе од 80 проценти од гласовите, избувнаа протести во целата земја.

За време на тридневните протести во Минск и другите белоруски градови, едно лице загина, а повеќе од 6.000 лица се уапсени.

Малолетната ќерка на Моника Белучи стана заштитен лик на Долче и Габана

Познатиот бренд Dolce & Gabbana има нова муза - тоа е 15-годишната Дева Касел, ќерка на италијанската актерка Моника Белучи и францускиот актер Винсент Касел, која се чини дека има светла иднина во светот на модата.

Тинејџерката, која очигледно ја наследи безвременската убавина од нејзината убава мајка, деновиве снимаше кампања за новиот парфем „D&G“ Shine на бреговите на италијанското езеро Комо во провинцијата Ломбардија.

Секако, присуството на Дева предизвика голем интерес кај папараците и медиумите, а нејзината благосостојба и безбедност внимателно ги следеа грижливите родители - иако се разведоа во 2013 година, Моника и Винсент учествуваат подеднакво во воспитувањето на 15-годишната Дева и нејзината петгодишна сестра Леони.

\

Дева дефинитивно се обидува да ја заштити својата приватност во секое време и е многу внимателна со објавите на социјалните мрежи, но за жал, и таа неодамна се најде под оган од злонамерните интернет тролови кои почнаа да шират озборувања за тоа како таа се подложува на козметичка хирургија, т.е. ја обвинија дека ги зголемила усните.

- Ве молам, јас сè уште немам 16 години ... Нормално е тинејџерите да поминат низ физички промени, особено на оваа возраст. Никогаш не размислував за каква било постапка и знам дека моите родители никогаш не би го дозволиле тоа. Човечкото тело се менува, затоа ве молам уште еднаш, размислете пред да започнете да ширите бесмислени, глупави и лажни вести за младите – им одговори Дева.

Шпанија забрзано гради болница поради зголемениот број заболени од корона

Бројот на нови случаи на коронавирус во Шпанија денеска се зголеми за скоро 1.700, а во овие бројки не е опфатен Мадрид, кој не даде информации заради технички проблеми.

Од укинувањето на строгите рестриктивни мерки пред шест недели, Шпанија се обидува да го спречи ширењето на коронавирусот.

Иако просечниот дневен број на заразени лица бил помалку од 150 во јуни, околу 1.500 нови случаи се регистрираат секој ден во првите 12 дена од август.

Како резултат, војската брзо гради нова полска болница во Сарагоса, главниот град на Арагон, регион кој сега е жариште на коронавирусот.

притисни ентер