Штрајк на грчките државни болници

Грчките државни болници ќе штрајкуваат денес. 

Здравствените установи ќе прифатат само случаи на вонредни состојби, објавија локалните медиуми.

Синдикатите инсистираат на повеќе пари во секторот и подобри работни услови.

Исто така, ги повикува пациентите да престанат да плаќаат за лекови и здравствена заштита.

„Јавното здравје има потреба од инвестиции во човечки ресурси, медицинска опрема и инфраструктура, така што граѓаните ќе можат да престанат да плаќаат некои од трошоците за лекување”, порачуваат организаторите.

Меркел и Санчез на финални договори за 750 милијарди евра помош за ЕУ

Ангела Меркел сака брзо решение за корона пакетот на ЕУ, но верува дека одредени позиции на земјите-членки се сè уште далеку, што беше најавено пред средбата меѓу германската канцеларка и шпанскиот премиер Педро Санчез во Берлин.

„Постојат различни перцепции на земјите членки за конечното решение, но германската делегација патува за Брисел со солидна подготвеност за компромис“, рече Меркел пред состанокот со шпанскиот премиер Санчез.

Таа рече дека поради тоа, сè уште не може со сигурност да каже дали ќе се постигне компромис на оваа средба.

Оваа средба треба, меѓу другото, да ги подготви темелите за самитот на ЕУ оваа недела, на кој што треба да се најде компромисно решение на предлогот на Европската комисија за фонд за помош во надминување на кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус.

Шпанскиот премиер апелира до претседателите на земјите членки на ЕУ да постигнат договор за пакетот за помош оваа недела.

„Ако го одложиме договорот, ќе ја одложиме и реконструкцијата. И ако ја одложиме реконструкцијата, кризата ќе се продлабочи уште повеќе“, рече Санчез, додавајќи дека мора да се постигне договор „уште во јули“.

„Шпанија ќе стори сé за да постигне договор оваа недела на самитот во Брисел“, рече Санчез во Берлин.

Тој е свесен дека позициите сè уште се оддалечени, но дека е важно да се постигне договор и за долгорочниот буџет на Европската унија и за пакетот за корона, затоа што, како што рече, „овие две работи се поврзани“.

Канцеларката Меркел, која претседава со Советот на Европската унија од почетокот на месецот, вчера се сретна во Берлин со италијанскиот премиер Џузепе Конте, кој исто така инсистира на договор за помош што е можно поскоро.

Планот предвидува вкупно 750 милијарди евра помош, од кои 500 милијарди би биле исплатени во форма на пакети за неповратна помош и 250 во форма на заеми. На ова решение најмногу се спротивставува т.н. скромен квартет составен од Австрија, Данска, Холандија и Шведска.

Минатата недела, Меркел разговараше и со холандскиот премиер Марк Руте, кој денес повторно изрази скептицизам за брз договор за пакетот помош за корона кризата. Холандија е застапник на построги услови под кои би се исплаќала директна финансиска помош.

Американска компанија почнува со финални испитувања на вакцината против корона

Американскиот фармацевтски концерн Moderna Inc објави дека конечните клинички испитувања за вакцината против „ковид-19“ ќе започнат на или околу 27 јули.

Ова е трета, клучна фаза на тестирање врз луѓе на mRNA-1273.

Клиничкото испитување го води Националниот институт за здравство (NIH), а владата на САД инвестира близу половина милијарда долари во проектот на Modernа.

Конечните клинички испитувања ќе бидат спроведени на 87 локации, сите во САД. Ќе бидат вклучени околу 30.000 возрасни лица кои имаат голема веројатност да бидат заразени со коронавирус. Студијата ќе го спореди бројот на нови инфекции кај оние кои ја примиле новата вакцина и оние кои примале плацебо.

Експерименталната вакцина ќе биде тестирана во 30 држави и во градот Вашингтон. Половина се држави кои биле погодени од епидемијата, како што се Тексас, Калифорнија, Флорида, Џорџија, Аризона и Северна и Јужна Каролина.

Соединетите држави во последниве денови бележат рекорден број новозаразени лица, особено од споменатите земји.

Акциите на Модерна во текот на дценот се зголемија за околу 2,5 проценти на американската технолошка берза „ Nasdaq“.

Џенифер Лопез откри три тајни за совршена форма

И покрај тоа што го слави својот 51 роденден на 24 јули, популарната пејачка е во животна форма.

Многумина воздивнуваат по нејзините цврсти облини и мускулестото тело што се резултат на долгогодишната грижа што таа ја вложува во сопствениот изглед.

Како што самата призна во магазинот InStyle, „со години се грижам за себе и сега тоа се покажува“.

✨A whole mood ✨😎 @Coach

A post shared by Jennifer Lopez (@jlo) on

Никогаш не се срами да се соблече и да се фали со својата фигура. Многумина се прашуваат што е тајната, така што Џеј Ло ја споделил. „Нема кафе или алкохол во мојот живот и спијам редовно“, тврди sвездата.

Но, не треба да се занемарува дека таа поминува часови во теретана и ја следи здравата исхрана. По раѓањето на близнаците, таа беше веганка извесно време и со тоа ги изгуби килограмите насобрани за време на бременоста. Денес таа го следи нејзиниот внес на протеини, па консумира пилешко и мисиркино, а наутро пие шејк што ја снабдува со енергија. Што се однесува до грицките, тие секогаш се исклучиво овошје и зеленчук.

притисни ентер