Шпанските производители на автомобили бараат помош од државата за побрза електрификација

Шпанската автомобилска индустрија треба итно да се реорганизира за да ги достигне европските конкуренти и да го забрза процесот на електрификација, предупреди најголемото здружение на производители, барајќи помош од државата.

Како и во другите европски земји, производството на автомобили во Шпанија е попречено во последниве години поради недостиг на чипови, привремено затворање на фабрики и тесни грла во синџирите на снабдување по ширењето на коронавирусот низ светот во 2020 година.

„Не можеме повеќе да губиме време“, рече Вејн Грифитс, шеф на здружението ANFAC и извршен директор на шпанската единица на Volkswagen SEAT, претставувајќи го планот на концернот до 2025 година. „Не можеме да дозволиме 2023 година да помине без амбициозни одлуки. Козметичките мерки веќе не се доволни“, додаде тој.

Шпанската автомобилска индустрија се соочува со предизвици, рече Грифитс, објаснувајќи дека продажбата на електрични возила (ЕВ) е послаба од очекуваното, возниот парк старее и го попречува намалувањето на емисиите и безбедносните цели, а структурата на станиците за полнење сè уште не е изградена.

Минатата година, во Шпанија беа продадени околу 78.000 хибридни и батериски електрични возила (BEV), а за постигнување на целите за намалување на штетните гасови потребна е бројка од 120.000. Електричните возила сочинуваат 9,2 отсто од вкупната продажба на автомобили, додека просекот на Европската унија е повисок од 20 отсто.

„Европа е поделена на два дела, а Шпанија сè повеќе заостанува зад водечките земји како Германија или Португалија“, рече Грифитс. Меѓу мерките за поттикнување на секторот, ANFAC предложи ревизија на субвенциите за купувачите на електрични возила, што, според нив, директно треба да се примени на набавната цена.

Тие, исто така, предлагаат рационализација на релевантните даноци на продажба, доход и добивка и воспоставување обврзувачки цели за изградба на јавна инфраструктура за брзо полнење на ЕВ. Автомобилската индустрија на крајот треба да ги поттикне граѓаните да купуваат електрични возила, потенцира првиот човек на здружението, додавајќи дека е свесен дека нивните генерално високи цени ги одбиваат некои од потенцијалните купувачи.

„Мислам дека електромобилноста постепено ќе се демократизира. Во 2024 и 2025 година ќе бидат пуштени во продажба нови, подостапни модели“, рече тој.

Полицијата покрена истрага против Расел Бренд: „Добивме бројни обвинувања“

Лондонската полиција соопшти дека покренала истрага против британскиот комичар Расел Бренд (48), откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување и злоупотреба, пишува Си-Ен-Ен.

„По истрагата на „Channel 4's Dispatches“ и „The Sunday Times“ полицијата прими голем број наводи за сексуални престапи во Лондон. Исто така примени се и бројни обвинувања за сексуачни престапи сторени на други места во земјата и ќе ги истражиме. Сите прекршоци не се неодамнешни“, се вели во полициското соопштение објавено во понеделникот.

Да потсетиме дека Бренд беше обвинет за силување, напад и емоционална злоупотреба помеѓу 2006 и 2013 година. Тогаш беше на врвот на својата слава, работејќи за Би-Би-Си, Канал 4 и глумејќи во холивудски филмови. Обвинувањата ги објави на социјалните мрежи. „Тоа беше неверојатно напорна недела и благодарам на сите вас кои се сомневавте во информациите што ги добивате“, рече тој во видеото.

Една од жртвите која го обвини Расел имала само 16 години кога актерот ја малтретирал. Полицијата ги охрабрува другите потенцијални жртви да се јават. Инаку, Бренд моментално е во брак со писателката Лаура Галачер. Двојката се венчаше во 2017 година, а тој претходно беше во брак со пејачката Кети Пери.

Извор: Индекс.хр

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната на Полска, објавија американските медиуми.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека Полска е „решителен“ сојузник на САД, чија „безбедност е од витално значење за колективната одбрана“ на источното крило на НАТО и дека таквото финансирање е резервирано за најважните безбедносни партнери на Вашингтон.

-Владата на САД и дава на Варшава до 60 милиони долари за покривање на трошоците за заемот во форма на странско воено финансирање, кое ќе поддржи „итни набавки на американски одбранбени производи и услуги“, соопшти Стејт департментот.

Овие 60 милиони долари се субвенција за заем наменета да се осигура дека Варшава ќе може да обезбеди поволни услови за заемот. /МИА

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календарот на атлетски митинзи во 2024 година.

Воведниот митинг ќе се одржи на 20 април во кинескиот град Ксиамен, додека финалето е закажана за 13 и 14 септември во Брисел.

Идната година на програмата се Олимписките игри во Париз, од 26 јули до 7 август., а последниот митинг од Дијамантската лига пред почетокот на најголемиот спортски настан ќе се одржи на 20 јули во Лондон.

Дијамантска лига – календар на митинзи во 2024:

20. април Ксиамен (Кина)

27. април Шангај (Кина)

10. мај Доха (Катар)

19. мај Рабат (Мароко)

25. мај Јуџин (САД)

30. мај Осло (Норвешка)

2. јуни Стокхолм (Шведска)

7. јули Париз (Франција)

12. јули Монте Карло (Монако)

20. јули Лондон (Велика Британија)

22. август Лозана (Швајцарија)

25. август Вроцлав (Полска)

29. август Рим (Италија)

5. септември Цирих (Швајцарија)

13/14 септември Брисел (Белгија). /МИА

притисни ентер