Шолц е прв германски канцелар, кој запали свеќа на еврејскиот празник Ханука

Канцеларот Олаф Шолц изрази „солидарност“ со Евреите на почетокот на Ханука и стана првиот германски канцелар што во Берлин запали огромна менора, свеќник со девет гранки.

Два месеци по избивањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас, Шолц, со традиционална еврејска „кипа“ капа, повика на „итно“ ослободување на сите израелски заложници киднапирани од екстремното палестинско исламистичко движење. Канцеларот го направи ова пред насобраната толпа пред Бранденбуршката порта, во самото срце на германската престолнина и го одбележа еврејскиот празник на победата на светлината над темнината. „Терористичкиот напад на Хамас врз Израел длабоко нѐ потресе сите нас“, рече Шолц.

Потоа, придружуван од рабинот Јехуда Теихтал, се качи на кранот и ја запали првата свеќа со факел. „Сакам оваа свеќа да свети подалеку од овој плоштад и многу подолго од само осумте дена на Ханука“, рече Шолц.

Соочен со пораст на злосторствата од омраза против Евреите во Германија по нападот на Хамас на 7 октомври, Шолц постојано ја нагласува посветеноста на неговата земја за заштита на еврејската заедница, осум децении по Холокаустот, најголемиот геноцид досега.

На церемонијата на палење свеќа на менора или Ханука присуствувале двајца членови на семејството на еден од заложниците кој Хамас го држел 60 дена. Станува збор за германско-израелскиот државјанин Итај Свирски.

Ханука се слави на 25-ти Кислев (средината на декември), а тој празник го одбележува настанот од 164 п.н.е. кога, по три години прогонство и борби, ерусалимскиот храм бил повторно осветен по хеленистичкиот крал Антиохиј IV. Епифан, кој ги забранил еврејските обреди во храмот и го воспоставил обожавањето на Зевс.

Ова предизвикало еврејски бунт предводен од Макавејците, а по смртта на Епифан, храмот бил исчистен и повторно осветен.

Легендата за светилката е поврзана со овој настан - единственото недопрено шише маслиново масло кое го носело печатот на Првосвештеникот, а во храмот продолжило да гори осум дена, иако за него имало доволно масло само за еден ден. .

Ханука е празник на светлината, кој трае осум дена и според еврејскиот календар се слави од Кислев 25 до Тевет 2, а оваа година Ханука започнува на зајдисонце во четврток на 7 декември и ќе трае до зајдисонце во петок на 15 декември.

Во текот на осум дена, во самрак, верниците палат по една свеќа. Менората е поставена покрај влезната врата или на прозорецот.

Мајка од пеколот: Тригодишни близначиња починаа од предозираност со дрога

Џестис Џејмс (22), мајка на тригодишните синови близнаци Џоши и Џестин, е обвинета за убиство и злоупотреба на деца, откако децата починале поради прекумерна изложеност на дрогата фентанил.

Како што објави „Дејлимејл“, децата биле пронајдени во несвест на 11 јули во куќа во паркот Канога, Калифорнија. Тие не реагирале и не биле свесни кога болничарите пристигнале во станот во кој била Џастис Џејмс со нејзиното момче и нејзиното семејство.

Братчињата итно биле пренесени во блиската болница, но веќе било доцна. Џоши починал подоцна истата вечер, а Џестин два дена подоцна.

Џонатан Хатами, заменик окружен обвинител, рече дека ова е прв пат во областа на Лос Анџелес родителите да бидат обвинети за смрт од предозирање поврзано со фентанил.

Употребата на оваа дрога е во пораст, што е вознемирувачки тренд во последните години во САД. Поради истрагата, која се уште не е завршена, обвинителот не сакал да даде повеќе детали за тоа како близнаците биле изложени на дрога.

„Имавме уште четири слични случаи во последните шест месеци во Лос Анџелес. Децата се највредното нешто што го имаме. Тие не купуваат фентанил, не пушат. Возрасните го прават сето тоа, но невините деца плаќаат Највисоката цена е неприфатлива“, рече Хатами.

Мајката на малите деца, Џастис Џејмс, се појави на суд во вторникот и изгледала вознемирено. Во публиката имало уште неколку членови од нејзиното семејство. Таа била задржана во притвор откако ѝ била одредена кауција од четири милиони долари.

Ќе добие адвокат на нејзиното следно судење закажано за 31 јули. Членовите на семејството тврдат дека таа била грижлива мајка и не би направила ништо за да им наштети на синовите. Близнаците неодамна го прославиле третиот роденден, а за Денот на независноста биле на плажа и го гледале огнометот.

Семејството формирало фонд на GoFundMe за да собере пари за погребот на момчињата.

„Ова е навистина тешко за семејството. Сакаме сите да бидат свесни за опасностите од фентанилот“, рекла бабата на момчињата, Реџина Холмс.

Страшна снимка од Индија: Збеснати бикови нападнаа жени во продавница (ВИДЕО)

Во драматичен инцидент минатата недела во Ришикеш, Индија, две жени биле нападнати од разбеснети бикови во продавница.

Индијките се соочија со застрашувачко искуство на 12 јули, кога два диви бикови упаднале во продавница во Ришикеш, Утараханд (Индија). На снимката од инцидентот се гледа како огромните животни, спонтано влетуваат во продавницата и демолирале сѐ пред себе, а потоа им се нафрлаат на муштериите, пренесува Мирор.

Биковите, кои првично биле преокупирани меѓусебно борење и удирање со главите, одеднаш ја свртеа својата агресија врз жените кога едната се обидела да побегне качувајќи се на робата.

На шокантната снимка се гледа како бик се пробива по Индијките: животното во паника скокнало врз нив, расфрлајќи ги торбите и робата што ги заштитила жените од сериозни повреди.

Храбриот продавач брзо интервенирал, се качил на своите производи и со стап избркал еден од биковите, правејќи простор за жените да избегаат, а потоа го избркал другиот бик кој бил заглавен зад жените.

Жените поминале добро, со неколку ситни гребаници, благодарение на чантите и другите ситници.

Извршниот директор на Муники Рети Нагар Палика, Танвер Марвах, рече дека се прават напори за отстранување на бездомните животни од улиците за да се спречат слични инциденти во иднина.

Голема размена на руски и украински заробеници: Бевме во смртна опасност

Русија и Украина денеска разменија по 95 воени заробеници во најновата размена со посредство на Обединетите Арапски Емирати, соопштија украинскиот претседател Володимир Зеленски и руското Министерство за одбрана.

Руското Министерство за одбрана во соопштението објавено на Телеграм наведува дека ослободените руски војници ќе бидат префрлени во Москва на медицински прегледи и физичка и психолошка рехабилитација.

Тие додаваат дека војниците биле во „смртна опасност“ во украинско заробеништво. Украинскиот претседател рече дека ослободените украински затвореници биле припадници на украинските вооружени сили, Националната гарда и граничната служба.

Зеленски им се заблагодари на Обединетите Арапски Емирати за помошта. Тоа е трета ваква размена во изминатите седум недели.

Во последната размена, која се одржа во јуни и беше посредувана од Обединетите Арапски Емирати, Русија и Украина разменија по 90 затвореници.

притисни ентер