Шолак, газдата на „Ѕвездите на Гранд“, N1, Нова ТВ, Total TV има долг од 4,1 милијарди евра?!?

Шолак е дел од сопствеништвото нa „Ѕвездите на Гранд“, кои според нас, незаконски ни го раскинаа договорот, и дел од ТВ платформите Тотал ТВ Македонија и EON TV, кои Канал 5 ТВ ги фати „живи“ како недозволено реемитуваат делови од нашата програма!

Тотал ТВ Македонија преку платформата EON TV , и самата EON TV International безсрамно пиратираа делови од наша програма но и некои ТВ канали во целост, за што ќе следуваат соодветни поднесоци. Канал 5 ТВ се сомнева дека како акт на ревашизам, нивната „сестринска“ компанија Гранд Продукција, тотално неосновано го раскина договорот со нас, и го продаде на друга македонска ТВ станица, која за жал не ги испочитува нашите известувања со предупредувања дека Канал 5 ТВ ќе стори се' за да ги заштити своите авторски и сродни права но и правата кои ни беа неосновано одземени.

Како што јавува хрватската истражувачка платформа SEEBIZ, сопственикот на едно чудо телевизии, весници, кабелски оператори и разни ТВ платформи е во сериозни финансиски проблеми. Нивниот текст ви го пренесуваме во целост, а во наредните денови ќе одржиме прес конференција на тема ТВ пиратерија : Како одредени могули заработуваат несразмерно богатство препродавајќи комплетни или делови од програми на ТВ канали со кои немаат никакви договори за реемитување или не ги почитуваат истите.
„ЛОНДОН - Драган Шолак продава дел од својот имот поради преголем долг, кој наводно надминува четири милијарди евра.

Голдман Сакс бил ангажиран да го продаде имотот, пишува Блумберг.

На крајот на 2020 година, вкупната загуба на Јунајтед Груп беше 73,6 милиони евра. Споредено со 2019 година, кога вкупната загуба изнесуваше 59,7 милиони евра, ова е зголемување на дефицитот за повеќе од 20 проценти. Но, тоа е само врвот на ледениот брег што ја погоди компанијата на Шолак.

На крајот на деловната 2020 година, United Group забележа потрошени речиси 4 милијарди куни ( 530 милиони евра ), доколку се земат предвид обврските за долгорочни заеми, издадени обврзници, лизинг и слични финансиски аранжмани. Вкупниот износ на долгот на Јунајтед Груп на крајот на минатата година бил 4,14 милијарди евра!

Информациите за продажбата на имотот доаѓаат само неколку дена откако една од трите најголеми рејтинг агенции во светот, Мудис, го намали кредитниот рејтинг на компанијата „Адриа Мидко“, која е основач на компанијата „Јунајтед Медиа“, која го поседува и информативниот ТВ канал N1.

Мудис го промени рејтингот од стабилен во негативен, а според потпретседателот на агенцијата Агустин Алберти, компанијата има слаба ликвидност во последните 12 месеци и ќе мора да се справи со долгот што доспева во 2024 и 2025 година.“

Дополнително SEEBIZ денес јавува и дека:
„Демантирајќи ги медиумските шпекулации дека ќе го продаде телекомуникацискиот оператор „Телемач“ поради долговите, „Јунајтед Група“ денеска ни откри како ќе оди на пренамена на дел од имотот на „Телемач“ за да ги зголеми приходите на Групацијата.
Станува збор за таканаречената монетизација на телекомуникациските кули, која минатата недела ѝ беше претставена на United Group од агенцијата Moody's како решение за нејзините финансиски предизвици, намалувајќи го кредитниот рејтинг на клучната компанија во Групацијата, Adriji Midco BV. од стабилна во негативна.

- Согласно досегашната пазарна практика, планираме да ја монетизираме нашата инфраструктура на мобилни базни станици во некои од земјите каде што работи Јунајтед Група, вклучувајќи ја и Хрватска, пренесува Јутарњи лист .

Да потсетиме, компанијата на Шолак е оптоварена со огромен долг, поради што Мудис пред неколку недели го намали својот рејтинг. Доспеваат долгови од 525 милиони евра за 2023 година и 535 милиони евра за 2024 година“

Канал 5 ТВ наскоро ќе објави серијал поврзани со овој медиумски могул, за наводни измами, за кои ние немаме докази, но пак тоа го тврдат колегите од Малта, и хрватски Национал кои работеа на т.н. случај „ Малтешки документи “ , истрага поврзана со лица за наводно затајување на данок.

Директорот на ТикТок ја брани апликацијата пред американскиот Конгрес

Извршниот директор на TikTok денеска одговараше на тешки прашања на американските конгресмени кои бараат да се забрани кинеската социјална мрежа бидејќи ја гледаат како закана за националната безбедност на САД.

Сведочењето на Шу Зи Чоу пред Конгресот доаѓа по еднонеделните напори на кинеската компанија да ги убеди Американците и нивните законодавци дека апликацијата носи економска вредност и ја поддржува слободата на говорот.

TikTok, кој има повеќе од 150 милиони корисници во САД, се соочи со обвинувања дека ги споделува податоците на своите корисници со кинеската влада и дека не прави доволно за да ги заштити децата кои ја користат мрежата.

Републиканецот Кети МекМорис Роџерс, претседателка на Комитетот за енергија и трговија на Претставничкиот дом, го започна сослушувањето тврдејќи дека „ТикТок ги собира речиси сите податоци што може да се замислат - од локациите на корисниците и она што тие го пишуваат и копираат и со кого разговараат до биометриските податоци и многу повеќе. .

„Не веруваме дека TikTok некогаш ќе ги прифати американските вредности - вредностите на слободата, човековите права и иновациите“, рече републиканката, додавајќи дека кинеската комунистичка партија може да го користи TikTok „како алатка за манипулирање со цела Америка.“ .

Чу рано во своето сведочење зборуваше за неговите корени од Сингапур и тврдеше дека компанијата „не промовира или отстранува содржина на барање на кинеската влада“. Тој им вети на одборот и на корисниците дека нема да има „никаква манипулација од која било влада“.

Некои политички експерти веруваат дека забраната на TikTok може да им наштети на демократите кои ја користат платформата за да допрат до помладите гласачи. Тројца демократи во Горниот дом на Конгресот се спротивставија на забраната.

Сепак, повеќето пратеници сакаат TikTok да биде забранет. Кинеската апликација минатата недела објави дека администрацијата на претседателот Џо Бајден побарала од кинеските сопственици да ја напуштат својата сопственост или ќе се соочат со забрана.

Кинеското Министерство за трговија објави денеска дека принудувањето на продажбата на TikTok сериозно ќе ја поткопа довербата на инвеститорите ширум светот, вклучително и Кина, да инвестираат во САД. „Доколку веста е вистинита, Кина решително ќе се спротивстави на тоа“, соопшти Министерството.

Се продава легендарниот болид на Ферари што го возеше Михаел Шумахер

Се смета дека би можел да достигне рекордна сума.

Повеќето ќе се согласат дека Михаел Шумахер е најголемиот Формула 1 возач во историјата. Секој автомобил што ќе се појави на аукција и кој Шумахер го поседувал барем на кратко, се продава за рекордно време и постигнува рекордно висока цена.

А што ќе стане со болидот на Ферари Ф1-2000 (шасија 198) што го возеше Шумахер во квалификациите за Големата награда на Бразил, каде што победи, тешко е да се каже. Истиот болид го возеше и на Шпанското ГП, кога водеше поголем дел од трката, но поради бавното полнење гориво, заврши петти. Го возеше и на трката за Големата награда на Монако, каде брзо се пензионираше поради дефект. Последен пат се натпреваруваше во Австрија каде се пласираше на третата позиција. На крајот ја освои двојната круна, обезбедувајќи ја конструкторската титула и за Ферари.

Само небото е границата бидејќи има многу фанови кои го сакаат овој автомобил во нивната колекција.

„RM Sotheby's покажа незаменлив рекорд за носење на аукција на најважните Формула 1 болиди. Рекордот е најтесно поврзан со продажбата на важните Ферари управувани од Михаел Шумахер, најголемиот возач на Ферари Ф1 на сите времиња“, рече Шелби Мајерс. , раководител на приватна продажба во РМ Сотби.

За потсетување, минатата година на Sotheby's Luxury Week, F2003-GA, шасија бр. 229, се продаде за 14.630.000 CHF, што го прави најскапиот Ф1 болид продаден во историјата. Што мислите, дали овој реставриран од Ферари и подготвен за патека ќе достигне повисока цена?

Обвинителот на Менхетн: Трамп создаде лажно очекување дека ќе биде уапсен

Окружниот обвинител на Менхетен денеска соопшти дека Доналд Трамп создал лажни очекувања за неговото апсење и ги навел конгресните републиканци да се мешаат во истрагата на обвинителството.

„Вашето писмо е истрага без преседан за локална тужба што е во тек. Писмото дојде токму кога Доналд Трамп создаде лажни очекувања дека ќе биде уапсен следниот ден и неговите адвокати ве повикаа да интервенирате“, напиша во писмото окружниот обвинител Алвин Брег до тројца републиканци во Домот.

Големата порота свикана од Брег во јануари почна да слуша докази за улогата на Трамп во поткупувањето на порно ѕвездата Сторми Даниелс пред претседателските избори во 2016 година, на кои победи Трамп. Даниелс, позната порно актерка и режисерка чие вистинско име е Стефани Клифорд, изјави дека добила пари во замена да молчи за сексуалната врска што ја имала со Трамп во 2006 година.

Поранешниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен, рече дека ги добил парите по налог на Трамп за да купи молк за вонбрачната врска на тогашниот претседателски кандидат. Трамп тврди дека е невин и дека истрагата е политички мотивирана.

Во писмото од канцеларијата на Брег се наведува дека претседателите на три конгресни комисии побарале доверливи информации за тековната кривична истрага, што според законот е доверлива информација.

„Барањата наведени во писмото се незаконска инвазија на суверенитетот на Њујорк“, им напишал главниот советник Лесли Дабек на претседателот на Комитетот за правосудство Џим Џордан, на претседателот на Комисијата за надзор Џејмс Комер и на претседателот на административниот комитет Брајан Стил.

притисни ентер