Шакира постигна договор со властите за даночната измама и нема да оди во затвор

Колумбиската пејачка Шакира се договори со шпанските обвинители во случајот за даночна измама токму кога требаше да започне нејзиното судење, јавува Би-Би-Си.

Пејачката требаше да се соочи со обвинение за даночна измама од 14,5 милиони евра пред судот во Барселона, а шпанските обвинители сакаа да ја осудат на осум години затвор и парична казна од 23,8 милиони евра доколку биде прогласена за виновна. Шакира, која во неколку наврати негираше дека сторила нешто лошо, се реши „во најдобар интерес на нејзините деца“.

Таа додаде дека „не сакаат да ја видат нивната мајка како ја жртвува својата лична благосостојба во оваа борба“. Пејачката претходно ја отфрли спогодбата за признавање вина, понудена од обвинителите и наместо тоа одлучи да оди на судење.

„Во текот на мојата кариера, отсекогаш се стремев да ја направам вистинската работа и да поставам позитивен пример за другите. Ова често значи да одам дополнителна милја во деловните и личните финансиски одлуки за да го добијам апсолутниот најдобар советник, вклучително и барање совет од водечкиот даночен во светот советниците PricewaterhouseCoopers International Limited и Ernst & Young Global Limited, кои беа мои советници во текот на овој процес“, рече таа во соопштението.

„За жал, и покрај овие напори, даночните власти во Шпанија отворија постапки против мене, како што отворија постапки против многу професионални спортисти и други поединци од висок профил, исцрпувајќи им ја енергијата, времето и мирот на тие луѓе со години“, продолжи таа.

„Иако бев решен да ја бранам својата невиност на судење за кое моите адвокати беа убедени дека ќе заврши во моја корист, донесов одлука конечно да го решам ова прашање во најдобар интерес на моите деца, кои не сакаат да ја видат нивната мајка како ја жртвува личната благосостојба во оваа борба“, додаде таа.

Да потсетиме дека пејачката претходно најави дека ќе се бори против, како што рече, лажните обвинувања. Шакира тврдеше дека го платила она што ИРС рече дека го должи пред да поднесе тужба и инсистираше дека не живеела во Шпанија помеѓу 2012 и 2014 година, бидејќи, како што вели, нејзината работа ја довела до „номадски живот“.

Во обвинението беше наведено дека Шакира во текот на инкриминираниот период секоја година престојувала во Шпанија повеќе од шест месеци, а имотот во Барселона, кој го купила во мај 2012 година, ѝ служел како семеен дом.

Шакира (46) живееше со поранешната фудбалска ѕвезда на Барселона и Шпанија, Жерар Пике 11 години и парот има две деца. Пејачката, чие целосно име е Шакира Изабел Мебарак Рипол, по разводот се пресели во Мајами.

Кортни Кокс (60) се сними како излегува од замрзнувачот: „Одлично се чувствувам“

Кортени Кокс, актерката позната по улогата на Моника во серијата Пријатели, минатиот месец го прослави својот 60-ти роденден.

Својата рутина ја објави на Инстаграм за која вели дека одржува одлична фигура, но дури и самата призна дека понекогаш претерува.

„Само што го прославив роденденот... Не ми се допаѓа кој број беше, но немам избор“, почна со овие зборови во видеото снимено во теретана. Кокс рече дека треба да дадете сè од себе, а рутината за вежбање која таа им ја претстави на своите следбеници вклучуваше вежби за раце, влечење, вежби за гради, стомачни мускули и кардио.

Кортни носеше црн спортски градник и хулахопки во иста боја кои ја истакнаа нејзината витка фигура. Иако нејзиниот сет за вежбање е прилично стандарден, кон крајот на видеото работите се сменија. Актерката ја замени својата црна облека за вежбање за бикини и се сними како излегува од замрзнувачот.

„Што, ова ли е криотерапија? се пошегува познатата актерка. Инаку, криотерапијата или студената терапија вклучува употреба на ниски температури во медицинскиот третман и е пофалена за придобивки во намалувањето на воспалението и промовирањето на закрепнувањето. Иако на јавноста не и е познато дали Кокс тоа го прави секој ден, таа претходно објави видео на кое се обидува да влезе во ледена бања.

Кокс претходно изјави за „Glamour“ дека мислела дека ќе го мрази трендот на велнес, но го засакала со текот на годините. „Се чувствувам одлично со часови по влегувањето во замрзнувачот“, објасни таа и додаде: „Колку и да се плашите да влезете, знајте дека потоа ќе се чувствувате многу добро“. Таа истакна дека го сака напливот на допамин што го добива кога влегува во замрзнувачот.

Извор: Индекс.хр

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Европската унија се заинтересирани Азербејџан да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина oткако ќе истече постоечкиот договор со Русија на крајот на годината.

„Продолжуваат разговорите со властите во Украина и ЕУ, како и со Русија, и се чини дека сите страни се заинтересирани за продолжување на снабдувањето. Ќе помогнеме ако можеме“, рече Алиев на прес-конференција, пренесе Блумберг.

Тој посочи дека производството на гас во неговата земја ќе се зголеми благодарение на новите и постоечките проекти во Каспиското Море. Во 2022 година, Азербејџан потпиша меморандум за разбирање со Европската комисија со намера да го удвои извозот на гас во Европа на 20 милијарди кубни метри до 2027 година.

„Земјата се движи кон целта. Извозот во Европа ќе се зголеми на близу 13 милијарди кубни метри оваа година од 11,8 милијарди кубни метри во 2023 година и осум милијарди кубни метри во 2021 година. Испораките ќе се испраќаат преку т.н. Јужен гасен коридор што го поврзува Азербејџан со Европа преку Грузија и Турција“, рече Алијев./MИА

Норис стартува прв на Хунгароринг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја освои пол-позицијата за Големата награда на Унгарија, откако постави најбрзо време во квалификациите благодарение на кругот што го извозе за 1:15.227 минути.

Првиот стартен ред го комплетира неговиот тимски колега Оскар Пјастри со заостанување од 0,022 секунди. Трет трката ќе ја започне актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,046 секунди побавен од возачот на Мекларен.

Исходот од квалификациите го реши несреќата на Јуки Цунода на две минути пред крајот. Возачот на РБ малку пошироко излезе од свиокот 3, помина преку тротоарот, „скокна“ во воздух и нанесе штета на својот автомобил, како и појавата на црвени знамиња.

Трката на Хунгароринг е закажана за в недела во 15 часот./МИА

притисни ентер