Шаховскиот велемајстор Влатко Богдановски одигра симултанка во Македонска Каменица

Настанот го организираше Шаховскиот клуб „Каменица Саса", чиј претседател Лазо Стаменковски пред присутните истакна дека е посебна чест за самиот шаховски клуб да биде домаќин на ваков настан.

Во Македонска Каменица денеска се организираше шаховски настан, во чии рамки шахисти од градот и од регионот одиграа симултан натпревар со шаховскиот велемајстор, Влатко Богдановски, кој е седумкратен шампион на Македонија во шах и долгогодишен репрезентативец.

Настанот го организираше Шаховскиот клуб „Каменица Саса", чиј претседател Лазо Стаменковски пред присутните истакна дека е посебна чест за самиот шаховски клуб да биде домаќин на ваков настан.

-Ова е би рекол историја за Македонска Каменица, бидејќи кај нас првпат гостува македонски велемајстор кој игра за Алкалоид, повеќекратен првак на Македонија и учесник на Меѓународни натпревари. Со овој настан целта моја како претседател и како шаховски клуб ни е да го унапредиме шахот како спорт, пред се да обрнеме внимание на младите кадри, истакна Стаменковски пред присутните.

За шаховскиот велемајстор Богдановски големо е задоволството да се одигра симултанка во градот за кој слушнал многу убави работи за клубот и шахистите од овој град.

-Со задоволство ја прифатив поканата, за прв пат сум како гостин, стварно ми е драго, стварно ми е чест, би сакал оваа соработка да продолжи. Навистина сум слушал добри зборови за овој клуб во последните години за Каменица Саса, за Втора Лига, значи многу добри зборови од колегите имам слушано и стварно ми беше драго да ја прифатам поканата за оваа идеја, рече Богдановски.

На настанот присуствуваше и каменичкиот градоначалник Димчо Атанасовски, кој рече дека Општината ќе продолжи со поддршката за младите шахисти.

-Чест ни е што имаме можност да бидеме присутни на овој настан на кој ги стимулирате нашите млади. Исто така сакам да се заблагодарам не само на претседателот, туку и на целиот шаховски клуб што го возобновија овој спорт во нашата општина, а ние како општина досега го помагаме овој спорт финансиски и се надевам ќе продолжиме така и во иднина, рече Атанасовски.

Шаховскиот клуб Каменица Саса е формиран во 2018 година, клубот е член на Агенцијата за млади и спорт и Шаховската Федерација на Македонија и има обезбедено право за настап на сите натпревари кои се организираат под нивна капа. Оваа година клубот учествуваше и на квалификациите за влез во Втора лига.

Мицотакис му честитал на Каселакис и го поканил на средба

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор со новиот лидер на СИРИЗА Стефанос Каселакис, му честитал за победата и го поканил да се сретнат во следните денови.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор со новиот лидер на СИРИЗА Стефанос Каселакис, му честитал за победата и го поканил да се сретнат во следните денови, соопштија од кабинетот на Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на денешниот редовен брифинг со новинарите, коментирајќи ја победата на Каселакис на партиските избори, изрази надеж и желба дека земјата „конечно ќе добие сериозна и веродостојна опозиција“, а СИРИЗА ќе се врати „на патот на вистината и реализмот“.

-Нашата конфронтација со господинот Каселакис ќе биде политичка и затоа ги очекуваме неговите позиции и предлози за сите големи прашања и целокупно за прашањата што се однесуваат на граѓаните. Исто така се надеваме дека ќе ја напушти логиката на токсичност и на говорот на поделба, што за жал многу години ѝ служи на партијата на која е избран за претседател, рече Маринакис, објаснувајќи дека со оглед на минатото на оние кои јавно го поддржаа Каселакис, Владата се сомнева дека ќе се напушти токсичниот говор.

Паралелно, владиниот портпарол се осврна и на фактот што Каселакис не е пратеник и нема да може да присуствува на парламентарните процедури.

-Во Парламентот се предлагаат и се гласаат сите големи реформи и сите големи промени, кои им се потребни на народот, а отсуството на опозициски лидер од овие процедури, во еден голем временски период, речиси четири години, сигурно претставува еден сериозен институционален недостаток. Затоа ние во Нова демократија, на Конгресот во 2016 година изгласавме предуслов дека за некој да биде кандидат за претседател на партијата, да биде член на пратеничката група, посочи Маринакис.

Претрес во скопско Количани, пронајдени пушки, приведено едно лице

Полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје денеска  го лишиле од слобода М.И.(35) од с.Долно Количани.

Како што известуваат од МВР, при претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени две пушки.

Лицето било задржано во полициска станица и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Владата утре ќе носи одлука за намалување на цените на пијалоците

Владата утре ќе носи одлука за намалување на цените на пијалоците, во тек анализата на хигиенските производи.

Владата утре треба да донесе одлука за намалување на цените на пијалоците, а во тек е анализата за хигиенските производи која најверојатно ќе биде завршена до крајот на неделава.

- Тоа што знаеме точно е дека утре ќе има одлука за намалување на цените на безалкохолните и алкохолните пијалоци. За хигиенските производи најверојатно во текот на оваа недела ќе бидат завршени сите консултации и ќе видиме дали има простор да се донесат одредени мерки, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши по посетата на компанијата „Алма-М“ во Визбегово.

Следниот месец, според најавите на премиерот Димитар Ковачевски, ќе бидат направени и анализите за деветиот пакет антикризни мерки кои ќе бидат насочени кон ранливите категории на граѓани и кон сите оние што во време на криза не остваруваат дополнителни приходи.

притисни ентер