Сензација на почетокот на скијачката сезона- во велеслалом победи 17- годишно девојче

Скијачката Алис Робинсон од Нов Зеланд , која има само 17 години е најголемото изненадување на денешниот Светски куп во велеслалом на отоврањето на сезоната во австрискиот центар Селден.

Робинсон оствари вкупно време од 2: 17,36 минути во двете возења, надминувајќи ја најдобрата светска женска скијачка Микаела Шифрин за шест стотинки, која заостануваше за 14 стотинки по првото возење.  

На Робинсон во второто возење и беше доволно и 14-то време , а Шифрин имаше дури 18-ти резултат . На најниското место на подиумот се искачи Французинката Теса Ворли, која заостана за 36 стотинки зад победничката од Нов Зеланд.

Алис Робинсон, како актуелна јуниорска шампионка во слалом, го сврте вниманието кон себе во финалето на Светскиот куп минатата сезона, кога заврши на второто место во Андора.

Втората сензација на отворањето на новата сезона е 25-годишната Норвежанка Марија Тереза ​​Твиберг, која заврши на шестото место со почетен број  58, откако во своето прво возење имаше 26-ти резултат.

За жал, отворањето не помина без голем пад. Австриецот Бернадет Шилд мораше да биде транспортиран со хеликоптер поради повреда на левото колено.

притисни ентер