Се врати на Земјата руската екипа што го сними првиот филм во вселената (ВИДЕО)

Руската актерка и режисерот кои што поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимаат првиот филм во вселената, слетале рано утрово на Земјата.

Вселенското летало „Сојуз МС-18“, со Јулија Пересилд, Клим Чипенко и космонаутот Олег Новицки, слетало во казахстанската степа точно во закажаното време, 4,36 часот. Руската вселенска агенција го пренесувал слетувањето на Сојуз во живо.

Роскосмос објави на Твитер дека спуштањето е успешно и дека „тимот се чувствува добро“.

Космонаутот и филмското дуо на местото на слетувањето биле поздравени од директорот на руската вселенска агенција, Димитриј Рогозин.

Желбата на рускиот тим, кој полета од космодромот Бајконур во Казахстан на 5 октомври, била да се претрка натпреварувачкиот американски филмски проект со Том Круз.

Нивниот филм со привремен наслов „Предизвик“ прикажува хирург кој патува на ISS за да го спаси животот на астронаут.

Во контекст на руско-американското ривалство, оваа филмска авантура потсетува на почетокот на вселенското истражување, во 60-тите години откако тогашниот СССР го испрати во орбитата првиот човек, Јуриј Гагарин.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер