Се удави актер додека во последен момент го спасил синот

Американскиот борач и актер, Шад Гаспард (39) е пронајден мртов откако исчезна додека пливал со својот десетгодишен син Арих на плажата Венис во Калифорнија.

Гаспард бил на 50 метри од брегот кога бил „потопен од бран“ што го повлекол во длабочините. Момчето било спасено, како и неколку други пливачи, а сепак Гаспард исчезнал. Неговото безживотно тело е пронајдено во вторникот во близина на пристаништето. Властите подоцна го потврдија неговиот идентитет.

Како што дознава „Дејли меил“, Арих бил спасен само затоа што неговиот татко им го фрлил на спасувачите во последен момент, пред бранот да го збрише.

„Беше најзагрижен за безбедноста на неговиот син. Тој направи се што можеше за да го заштити“, изјави сведок.

Кеничи Хаскет, началник на пожарникарските и спасувачките служби, рече дека Арих се наоѓал на 20-30 метри од брегот кога спасувачот го извадил. После тоа се вратил за да го спаси Гаспард, но струјата го одвела на стотина метри од брегот.

„Сè се случи во секунда“, рече Хаскет.

Вдовицата на Гаспард, Силијана се збогува со него на Инстаграм во четвртокот, нарекувајќи го „вистински суперхерој“ и додавајќи дека тој е „сила на природата што предизвика многу радост кај многумина“.

"Арих, јас и семејствата Гаспард и Читик би сакале да им се заблагодариме на сите за вашите молитви и поддршката во моментите кога го оплакуваме нашиот сакан Шад. Тој беше целиот наш свет и ние негови. Нема доволно зборови за да опишеме колку тој ни значеше", напиша таа. .

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aryeh, myself and the Gaspard and Chittick families would like to take this time to thank everyone for their prayers and support, as we mourn the terrible loss of our beloved Shad. . . Shad was our whole world and we were his. There are not enough words to describe what he means to all of us. He was our heart, our soul, our protector, our warrior. He was a bright force of nature, who brought joy to many through his joyous and gracious nature. . . The outpouring of love from Shad’s friends, colleagues and fans has meant more to us than you can even imagine. . . We’d like to once again thank the lifeguards, coast guard, divers, fire and police departments for their efforts. . . Shad was and will always be our real life super hero. . . I love you more, my love ❤️ . . Proudly, Siliana Gaspard

A post shared by Shad Gaspard (@shadbeast13) on

Таа им се заблагодари на сите што со денови го бараа неговото тело.

Гаспард беше дел од тимот на WWE, Cryme Tyme, а по крајот на неговата боречка кариера, се сврте кон актерството.

притисни ентер